1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Цените во рестораните/дискотеките/кафулињата

Дискусија во форумот 'Излегување и ноќен живот' започната од Marrie, 20 февруари 2012.

1. Bum-Bum

Bum-Bum Истакнат Член

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    1,125
    Допаѓања:
    1,844
    Скопје е доста скапо, а дали одговара на стандардот па зависи тука живеат семејства од сите класи за некој е премногу за некој е океј а за некој па ништо.Искрено јас се изненадив кога отидов во Валандово и тамо нес кафето беше 40 ден. а во Скопје за исто такво ке платиш од 90 до 180 зависно од кафичот. Сепак сметам дека треба малку да се намалат цените :D

На JaMi и Sugar им се допаѓа ова.
  2. cakar_ulav

cakar_ulav Староседелец

Зачленет на:
    20 февруари 2012
    Мислења:
    1,566
    Допаѓања:
    1,926
    кај нас според наш стандард е добро
    кафе имаш 50- ден капучини...има мислам и 30-40 денари е експресото
    ааа за храна ефтино е ама нема квалитетна храна
    седвичите се движат по 50-ден....па нагоре
    а пиците 170 или 180 ден. голема пица :)

На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WomanInRed

WomanInRed Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,324
    Допаѓања:
    3,216
    Прилеп е прилично ефтино.
    Макијато 30- 50 денари зависи на кое место .
    Капучино 50 денари
    Нескафе 70 денари
    Џин Боровнца, вотка боровница 70 денари
    Пепси, Фанта, Кока кола и останатите газирани пијалоци 60 денари
    Браво 70 денари
    Сендвичи 50,60, 70 денари

4. True_Blood

True_Blood Upright

Зачленет на:
    18 февруари 2012
    Мислења:
    1,132
    Допаѓања:
    2,396
    Скопје ти е оаза на млатење пари на сметка на нечија желба да пие кафе, коњак или да јаде нешто.
    Колеж.
    Кока кола шишенце од 0.25 л од Пивара го купува 13 денари, го продава 100 денари.
    Епа што е многу, многу е.
    Во маалските кафулиња, се јаде некако, ама овие од кремскиот Центар се огин и пламен. Па не ни сакам да им одам додуша многу многу.
    И за храната, кога ќе земеш дека за солиден ручек во ресторан ( зборам културно место не прчварница) за двајца треба да платиш околу 1000 денари, а реално со тие пари ќе истераш некој ден да јадеш дома, јасно е колку е саат.
    Ама тоа е, не се работи за цени и вкусна храна, туку моментот на социјализација е пресуден.
    Тоа е тоа.

На JaMi, Sugar, Ана-Каренина и уште 1 член му се допаѓа ова.
  5. Шмекси

Шмекси Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,130
    Допаѓања:
    1,066
    Цените во Скопје-изгор.
    Бидејќи сум од Скопје, имав еден период на идење по сите можни места низ центарот да испитам каде е убаво нештото и дали вреди према дадените пари.
    Среќа имам најдено места кои што за пристојна цена добиваш многу убаво вкусно јадење.Редовен посетител сум и знам од чистачки до газда :D

На Bum-Bum, JaMi и Sugar им се допаѓа ова.
  6. Maks

Maks Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,363
    Допаѓања:
    1,863
    Штип.
    Кафе(Еспресо,макијато капучино,нес) 30-60ден.
    Сокче 50д.
    Пиво(Скопско) 60-80ден.
    Коњак,Водка,Шток 60д.
    Сендвичи 40-100д.
    Пастрмајлија 120-140д.:D

7. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Ја уствари знам едно местенце у Скопје каде што нескафето е 40, топло чоколадо е 50, капучино е 50, кока-кола + макијато е 50. Знам друго местенце каде има 0,5л точено темно пиво за 80 ден. Кај мене на факултет у бифе кригла пивце е 60. Со обѕир на тоа дека мене гајле ми е дали пијам кафе у центар или у некоја зачукана уличка се` додека имам добро друштво, јас си пијам кафенца и пивца за ефтини пари. Знам и сендвичара каде хамбургерот е 80 а е еден од најубавите, голем тост со помфрит е 70 итн.

8. 4FUN

4FUN Староседелец

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    894
    Допаѓања:
    1,987
    да ве сватам да сакате намалување на цените на горивото, електричната енергија и се друго што е поважно во животот ...
    но дискотеки, кафулиња, рестроани ... можам да ги наречам како задоволство од луксузен карактер ...
    ако сакаш да си го препуштиш тоа задоволство... ке си платиш - значи не е од морален карактер
    ако ти е до забава на ваквите места , ке се испукаш еден викенд, ке поебеш мин 50 еур и ке имаш ваљда некој спомени :)
    има милион други начини за забава - не е се во дискотеките :)
    а немам ништо против намалување на цените на пијачките - баш напротив :D

На Bum-Bum и littleblackdress им се допаѓа ова.
  9. Marick14

Marick14 Истакнат Член

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    3,279
    Допаѓања:
    2,353
    Во Струмица доста ефтино е во било која кафана/кафуле. А во Скопје цените се до облаци, поготово тие на кеј. Со таа висока кирија што ја плаќаат тешко да ќе паднат цените.

10. 4FUN

4FUN Староседелец

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    894
    Допаѓања:
    1,987
    бев во струмица неколку дена, баш тој период кога беше ајваријадата :D
    стварно многу евтино ми дојде се ... од сабајле до вечер, од ресторан во кафич, од кафич во ресторан ... за 6 дена потрошив 150 еур - од кој 100 ги дадов за сместувањето ... покрај цените и струмичанките ме изненадија - позитивно (happy)

На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: