Х-Фактор Адриа

Повеќе би сакале X Factor да е..

  • Македонски (само во Македонија)

    Гласови: 19 46.3%
  • Балкански (во пакет со земјите од екс ју)

    Гласови: 22 53.7%

  • Вкупно гласале
    41

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
melpomena Види, факт е дека не секој може да пее на странски јазик.
Тоа би било како јас да пеам на француски па ќе звучи како некој лош македонски дијалект. Јасно.
Ама постојат луѓе што прекрасно го владеат „странскиот јазик“.
Не знам колку си запознаена со еден феномен. Луѓе што секојдневно говорат странски јазик почнуваат различните гласови да ги применуваат и кога го зборат мајчиниот акцент.
Еве чист пример беше мајка ми, што мекото Л го употребуваше под влијание од српскиот јазик.
Исто знам девојка што веќе не може да го изговори гласот Х затоа што се омажи за Албанец, секојдневно го говори Албанскиот јазик веќе со години и зборува без х.
Зборот ми беше, дека не мора секогаш пеењето на „странски“ јазик да не ја донесува вистинската емоција. Токму затоа е добро да се има слободен избор.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
melpomena Види, факт е дека не секој може да пее на странски јазик.
Тоа би било како јас да пеам на француски па ќе звучи како некој лош македонски дијалект. Јасно.
Ама постојат луѓе што прекрасно го владеат „странскиот јазик“.
Не знам колку си запознаена со еден феномен. Луѓе што секојдневно говорат странски јазик почнуваат различните гласови да ги применуваат и кога го зборат мајчиниот акцент.
Еве чист пример беше мајка ми, што мекото Л го употребуваше под влијание од српскиот јазик.
Исто знам девојка што веќе не може да го изговори гласот Х затоа што се омажи за Албанец, секојдневно го говори Албанскиот јазик веќе со години и зборува без х.
Зборот ми беше, дека не мора секогаш пеењето на „странски“ јазик да не ја донесува вистинската емоција. Токму затоа е добро да се има слободен избор.

Не не сум запознаена за тој феномен.ако се удрам по глава ке ми замериш,затоа нема.
Прекрано не е еквивалентно со исто,не?
Сепак тоа е мое мислење.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Не не сум запознаена за тој феномен.ако се удрам по глава ке ми замериш,затоа нема.
Прекрано не е еквивалентно со исто,не?
Сепак тоа е мое мислење.
Ајде, вечерва сум на добро расположение, двајцата ќе се удриме (facepalm)

И едно прашање. Тој Никола, плавушата зошто мислам дека беше во едно друго шоу...кај што беше и Александар Белов?
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Ок ќе ја напишам, фала на замерка.
Не знам јас не гледам баш, тоа што расчепкав низ нет и прочитав, а Хрватска не ја видов никаде.

јас ја слушнав :)
Жал ми падна за девојчево, малце поголем шок доживеа,ама на крај се исплатеше :)

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Сега за сега Тамара ми е фаворит. Само.... се мислам која супстанца ја имаше во себе затоа што движењата...колку и да беше понесена од мелодијата сепак не ѝ беа координирани.
Можеби грешам. Можеби е само привид; плод на мојата фантазија. Не знам, ама таков впечаток ми остави.
Исто така девојчето Илма, Ирма како ли беше од првата епизода ме занеме. Имаше толку моќен глас... Ама потоа ја слушнав во некоја емисија како пее народни песни - и не ме воодушеви многу многу. Што значи можеби само таа песна што ја пееше на првата аудиција ѝ беше легната така добро па пренесе силна емоција.

Имам една критика за жири-то. Ужасни се! Посебно Жељко...

Да, Тамарчето делуваше малку... така... случајно малку ја затеков и некои морбидни морници ме лазеа, не поради нејзиниот убав глас, ами некако мрднато се однесуваше
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753