1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Хуманитарни акции

Дискусија во форумот 'Хуманитарни акции' започната од Makedonec, 16 јуни 2017.

 1. Makedonec

  Makedonec Модератор Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,210
  Допаѓања:
  1,009
  Пол:
  Машки
  Оваа тема ќе биде поставена како ,,важна" во овој форум и ќе служи за известување на читателите на Црнобело форумот за сите хуманитарни акции и за секаков вид на помош каде е потребно.

  Во оваа тема споделувајте ги сите оние случаи каде е потребна некаква помош, било парични средства, храна, облека или што и да е, што може на некој да му помогне и да го направи посреќен. Истовремено постирајте ги и телефонските броеви, сметките за донации и локациите каде може да се донира. Со ова се надевам дека ние како форум ќе придонесеме бар малку за помошта на оние на кои им е најпотребна.


  Апел за помош на Ана Марија Васиљевска

  Ана Марија боледува од церебрална парализа и епилептични напади. Таа живее со својот татко кој поради малите примање не е во можност да ја купува потребната терапија за неговата ќерка.


  Потребни се финансиски средства за храна и лекување…

  Да помогнеме.

  Сметка за донации: Александар Васиљевски TTK Broj na smetka 290500014766142


   
 2. Makedonec

  Makedonec Модератор Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,210
  Допаѓања:
  1,009
  Пол:
  Машки
  Апел за помош на младиот Васко од Струмица

  Децата немаат можност да бираат кои ќе им бидат родители, ниту пак во какви услови да се родат и растат. Така е и со малиот Васко од Струмица.
  Роден во нефункционално семејство исполнето со многу насилство, алкохол и многу други стресни сцени, како најмлад од трите деца.

  Малиот Васко од Струмица со само 14 години, за да го преживее секој нов ден принуден е да проси по улиците на Струмица. Токму на тој начин наш волонтер го запозна и стапи во контакт со него. Имено,

  Васко е третото и најмало дете од семејството, и едниственото кое мајката го напушта, и го остава во “Домот за деца без родители 11 Октомври ” од Скопје, каде поминува 3 години, сам и напуштен. Пред 6 месеци неговиот татко успева да го земе кај себе. Но, бидејќи таткото моментално е без работа и во многу тешка финансиска состојба, не е во можност да му ги овозможи на малиот Васко најосновните потреби за храна, облека, топол дом и образование.
  Нашите волонтери од Струмица набавија нешто храна за неколку денови, како би го стивнале гладот на малиот Васко, но потребата од донирање на храна, средства за хигиена и друго сеуште е потребна.
  Понтаму, забите на детето поради несоодветна превентива и лоша исхрана се многу расипани, така да итно се потребни финансиски средства за поправка на забите или евентуално некој стоматолог од Струмица да му ги поправи забите бесплатно. Наш волонтер доброволно ќе го придружува детето при посетите на стоматолог.
  Истотака, Васко има проблем со видот и има потреба од очила. Така да потребни се финансиски средства за преглед и очила, или преглед и очила од некоја Оптика од Струмица.
  Бидејќи, семејството живее во трошна куќа, без купатило, малиот Васко е принуден да се мие во полско вц. Токму затоа е потребно да се изгради економично купатило кое ќе ги задоволува основните потреби на семејството за бањање и тоалет.

  Семејството има потреба од донација на следните средства:
  Храна, Средства за хигиена, Фрижидер, Машина за перење, Електричен шпорет, Елементи за кујна, Под (мушама, ламинат, патос…..), Поликолор, 1 кревет со механизам за пуштање, Трпезариска маса со столици, Еден голем регал (ормар, полици за книги и сл). Голема завеса, Постелнина(чаршави, навлаки за перници, јоргански навлаки), Кебиња, 2 јоргани, 4 перници, 1 голем тепих, 1 тепих средна големина,

  За изградба на Тоалет / бања:
  1 вц шоља, 1 мијалник (за бања), 1 чешма за кујна, 1 чешма за бања (за мијалник), 1 чешма со туш, Водоводни и одводни цевки, Цимент, Песок, Лепак за плочки, Плочки, и останат материјал.

  Лични потреби за малиот Васко:
  Патики број 41, Летна и зимска облека, Чорапи и долен веш, Фармерки, Тренерки, поправка на забите, очен преглед и очила.

  Лични потреби на таткото на Васко:
  Облека
  Обувки број 43
  Вработување во градежна фирма во Струмица

  Контактирајте ги Вистински дела на љубезност доколку сакате да донирате за ова семејство или пак волотнерот од Струмица Анета Дикова на телефон 077/892-242.

  upload_2017-6-17_14-52-21.jpeg

  upload_2017-6-17_14-53-3.jpeg

  upload_2017-6-17_14-53-18.jpeg
   
 3. JaMi

  JaMi Модератор Член на администрација

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,295
  Допаѓања:
  14,328
  Пол:
  Женски
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: