Хрчаци (инфо и прашања за нив)

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Само мало потсетување, не заборавајте да му давате вода на вашиот глушец/хрчак. Секој цицач пие вода, па водата што ја добива од свежата храна не е доволна, му треба и додатна вода за да може да ја свари сувата храна, а и нормално да ги извршува биолошките процеси. Без вода, вашиот хрчак најпрво ќе почне да дехидрира, да спие, мокрењето ќе му биде отежнато, а ако при подолго време на недавање вода му дадете вода, настанува колапс кај организмот и имате мртов хрчак. Тоа е причината што многу луѓе мислат оти од вода умирал, што е смешно, и глупо.
 

Nicole

Староседелец
27 јуни 2012
249
226
643
Многу сакам хрчаци, дечкото мој имаше еден, кога одев кај него, повеќе време поминував со хрчакот:giggle отколку со него. Штета што не живеат долго.:(
 

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Не би чувал глупи ми се некако, шо бе ке го глеам како трча у тркалоно. А и не би чувал никакво животно во кафез.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Имам хрчак , злата најубави, најмили. Апсолутно не се согласувам дека не пружаат љубов. Ако сопственикот им обрнува внимание и одвојува време да биде со хрчакот, тие знаат да бидат многу топли и мили животни. Башка хрчаците се многу многу паметни, какво е моето дома, уште да прозбори:):):) Го имам 2 и пол години. Стјууу:sreken
 

fosil

Нов член
16 септември 2012
1
0
1
32
Сакам нешто да прашам...Имам хрчак и ненадејно ми се разболе- ослепе и престана да јаде.почнав да го хранам со шприц ама му се појави како парализа на устата, одби да јаде и пие вода...веќе е толку ослабен што едвај има сила да се премести во кафезот од едно мест о на друго...незнам колку дена вака може да издржи.не можам да поднесам да гледам како се мачи.вака е веќе три дена...колку ќе трае агонијава? старо е година и пол и е претерано паметно :place немам пари да го носам на ветеринар...дајте ми некој совет
 

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Сакам нешто да прашам...Имам хрчак и ненадејно ми се разболе- ослепе и престана да јаде.почнав да го хранам со шприц ама му се појави како парализа на устата, одби да јаде и пие вода...веќе е толку ослабен што едвај има сила да се премести во кафезот од едно мест о на друго...незнам колку дена вака може да издржи.не можам да поднесам да гледам како се мачи.вака е веќе три дена...колку ќе трае агонијава? старо е година и пол и е претерано паметно :place немам пари да го носам на ветеринар...дајте ми некој совет
Јави се на некој ветеринар сигурно постои некој таков кој не би ти побарал пари,затоа што ние тука за жал неможеме да ти помогнеме (worried)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
едн пут ме уапа хрчак, крф ми пушти, ама не ме болеше ич
ваљда дека прс ми миришеше на смоки и ја га галеше и он ме уапа, гад загаден мал : )
не чувам ја хрчак, никад не сам ни чуваја, по папагалчиња сам ја
 

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
Чував па ми го снема ... :eek
Сакам хрчаци баш ми се онака слатки ... (inlove)