Храброст е...

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Веќе неколку дена гледам една тема кај колумните Храброст, ја немам отворено но ми текна една интересна да речеме игра. :) Што за вас е храброст?
На пример за мене храброст е да се измочам на сред плоштад по сред бел ден. :giggle Нормално никогаш не би го направила тоа, или храброст е да му речам на шефот дека е сељак или да плукнам цајкан у фаца итн. Се надевам ме разбравте и мислам т.е бар до сега што го листав форумов не сретнав нешто слично но доколку има администрацијата си ја знае работата. ;) Па да почнеме.

Храброст е да се возиш цел ден во автобус и да не те фати контрола :)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Горенаведените примери повеќе потсеќаат на лудост.
Да се измочаш на сред плоштад не е храброст туку глупост.
Незрела работа.
Порано,момците од кај мене од маало(на 15-16 год.возраст)беа храбри да стојат пред воз кој возеше со 150-200 на саат(од прилика е брзината кажана не знам точно)и на 5м од него да скокнат на страна,па некои и го завршија својот живот на "храбар"начин.
Храброст е да кажеш НЕ,на глупоста без разлика што другите кажуваат.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Се согласувам со тебе но во моментот на тие примери ми текна, а и секој храброста на свој начин си ја доживува.
Иначе бар нашиве возови 150-160 на саат од кога се памтам не кренале но колку и да е, тоа богами е храброст па и лудост да си го изгубиш животот за глупост. Како и да е нека им е лесна земјата на тие што починале
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Davy Jones

Нов член
4 јануари 2014
7
6
3
23
Храброст е да му кажеш на полицаец додека ти пишува казна: Јас ќерка ти ја скинав, а не па казнава! :cool: