Хомосексуалност

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Доволно сум возрасна за да разберам дека секој има право да го живее својот живот како што ке одбере и без да го осудуваме. И доволно имам искуство со геј заедницата не само лично туку и доста имам истражувано за домовите во кои геј родители имаат деца за да знам дека растат во најнормални услови и ништо не им е наметнато. Ако сакаш може да ги поделам безбројте студии кои поминуваат време со такви фамилии со години, гледаат како живеат и заклучуваат дека нема ништо абнормално околу тоа.
.
бреј како не разбираш
јас почитувам нивната интима
се додека е така ќе бидат поцитувани од мене
шом нивната интима ќе изледува во јавноста и не е више интима
тогаш сум против нив, интими јавно извикувани до самото небо, не е допусливо
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten and lady_blue

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
33
New York, New York
twitter.com
.
бреј како не разбираш
јас почитувам нивната интима
се додека е така ќе бидат поцитувани од мене
шом нивната интима ќе изледува во јавноста и не е више интима
тогаш сум против нив, интими јавно извикувани до самото небо, не е допусливо
Па како не разбираш дека не ја рекламираат својата интима, едноставно ги бараат правата кои ги заклужуваат и за да ги добијат мора да има јавен притисок и луѓето да ги прифатат како заедница. Како што има протести и акции за многу други човекови права така има и за ова.
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Па како не разбираш дека не ја рекламираат својата интима, едноставно ги бараат правата кои ги заклужуваат и за да ги добијат мора да има јавен притисок и луѓето да ги прифатат како заедница. Како што има протести и акции за многу други човекови права така има и за ова.


кои права имаат хетеросексуалџите а кои права немаат хомосексуалците????

1. ако добијат право да посвојат дете.. тогаш посвоеното дете го губи правото да живее во хетеросексуалната фамилија
.
ете затоа сум против.. оспорувам едно право да не биде земено правото на друго лице ( во овој случај дете)
.
 

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
33
New York, New York
twitter.com
кои права имаат хетеросексуалџите а кои права немаат хомосексуалците????
Не се легално признаени двојките од ист пол, законот за анти-дискриминација не ја вклучува геј популацијата што значи дека технички тебе може и на работа да те дискриминираат поради твојата сексуалност поготово кај нас каде што сеуште нема прифаќање итн.

1. ако добијат право да посвојат дете.. тогаш посвоеното дете го губи правото да живее во хетеросексуалната фамилија
.
ете затоа сум против.. оспорувам едно право да не биде земено правото на друго лице ( во овој случај дете)
.
Добро како што реков, јас не размислувам околу прашањето за хетеросексуални фамилии на тој начин. Едноставно ги гледам научните докази и доказите од моето искуство.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
1. ако добијат право да посвојат дете.. тогаш посвоеното дете го губи правото да живее во хетеросексуалната фамилија
.
ете затоа сум против.. оспорувам едно право да не биде земено правото на друго лице ( во овој случај дете)
.
Да, во право си.
Ама што кога единствениот избор би бил:
-детето да расте во некој дом лишено од чувството дека некаде и некому припаѓа, лишено од чувството дека има некој кој го чува, заштитува и поддржува (заради една или друга причина нема хетеро семејство кое ќе го посвои)
- или да расте како дел од едно семејство, само негово семејство, кое ќе се грижи за него, ќе го сака и ќе го чувствува за свое дете, макар било тоа семејство нестандарно, несовршено, неприфатено од средината и па дури и сурово означено како ненормално затоа што е семејство на две личности од исти пол
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Mојо најомилен пејач е геј, Brian Molko. И тоа не го спречува да праве супер песни и МНОГУ да го обожаваат :)
Не дека сум ЗА, нити сум против. Од една наједноставна причина : That's his job, his matter :)

А и треба да се воведе ПРАВО дека НЕ СМЕЕШ ДА СЕ МЕШАШ у туѓите животи! :nah
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MKD

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Немам ништо против,секој си бира што сака да биде и каков сака да биде...но не сум за тоа да го прават тоа јавно,да парадират како што го прават тоа во Србија...секогаш постоеле хомосексуалци не се само од денес....но никогаш не се експонирале јавно ....и исто сум против за посвојување на деца од нивна страна....:)
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
За мене хомосексуалците се болни луѓе, а болните не можиш да ги мразиш, не се намерно такви. Уште потрагично е шо нема лек за нивната болест мора да си бидат такви цел живот. И нормално е да имат здружение, сите болни имаат свое здружени, болните од рак на праимер. Е сеа би ми бодело очи да видам двајца машки или две девојчиња да седат и да се лигават у парк али ке се навикниме кад тад.
3BE9C4C99EDEFE4FBE0EBD40D678113E.jpg
 

MKD

Нов член
11 март 2012
24
22
3
35
Скопје
значи- едно прашање? дали сите вие кои коментирате тука сте имале хомосексуалец за пријател? дали сте разговарале со некој хомосексуалец? или само `тропате` глупости, кои не ви се поткрепени, кои не ви се воопшто на место? да ве прашам - сте паднале, сте се онесвестиле...ве кренал п***р или транвестит..нема фала да му кажете? ќе го опцуете? ќе го плукнете? ќе го натепате? ако тој п***р ви спаси некој од семејството, ќе го исмеете? ќе го навредувате? нема фала да му кажете? ако некој п***р ви помогне да успеете во работата, или на работното место - што тогаш?? ќе го одминувате на работното место? како прво - не сте вие тие кои треба да СУДИТЕ според тоа дали некој е геј или стрејт (зашто СИГУРНО има околу вас некој кој е или геј или бисексуалец). како второ - не СМЕЕТЕ да судите, токму поради причините кои ви ги набројав. и трето - тој п***р вие не го познавате каков е како човек!! затоа што, сигурен сум дека 90% од вас тука сте многу полоши во карактер и многу побезобразни, пооговарачи и подрски од некој кој е п***р!!! затоа - не ви се на место коментарите!! поздрав