1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Херпес

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од MissChievous, 26 март 2012.

1. InnaLaurie

InnaLaurie Истакнат Член

Зачленет на:
    12 март 2012
    Мислења:
    281
    Допаѓања:
    322
    Никогаш ми нема излезено (се надевам дека никогаш нема), инаку мислам дека не се пренесува, сум се мачкала од лабела од другарка ми кога имала херпес па на мене не ми излезнал.

2. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,458
    Допаѓања:
    14,373
    никогаш не сум имала,понекогаш на татко ми му искача кога има температура ,тогаш му става паста за заби за да се исуши ...

3. Mila Kunis

Mila Kunis Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    2,279
    Допаѓања:
    3,527
    Ми искача 2-3 пати годишно сигурно... Ацикловир е спасот, плус ако ставиш пред да излезе, кога мислиш дека е обично мозолче, многу побрзо ќе помине,дури некогаш не ни избива, проверено :biggrin

4. street_chic

street_chic Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    1,433
    Допаѓања:
    3,678
    Herpes претставува најчеста вирусна инфекција на кожата.
    Herpes simplex вирусот после примарната инфекција останува во латентна состојба и при провокација односно активација со различни фактори настанува секундарната herpes simplex ерупција, која го добива името според провоцирачкиот фактор ( herpes simplex traumaticus, febrilis, menstrualis, psyhicus, solaris, medicamentosum итн)
    После инкубациониот период од 2-5 дена во кој доминира чувство на јадеж, печење, напнатост, а понекогаш и болка, се појавуваат една или повеќе групи на ситни веикули со бистра содржина, тие се јасно ограничени од околната кожа. Содржината на везикулите после 2-3 дена гнојно се заматува. До колку покривот на везикулите прсне се формираат ерозии со жолтеникави крусти. За неколку дена и крустите отпаѓаат оставајќи еритем кој се губи за 7-14 дена.
    Терапијата е локална апликација на ацикловир или хидроциклин. Во потешки случаи може и таблети ацикловир.

На monika88 и iskra им се допаѓа ова.
  5. Trajche

Trajche Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    1,541
    Допаѓања:
    2,554
    Јака крв, дарувајте годишно 2 пати нема да ви излегува :)

6. Јована

Јована Истакнат Член

Зачленет на:
    20 април 2012
    Мислења:
    144
    Допаѓања:
    311
    не ми има излезено но не знам како треба да се лечи можеби со некои креми од кај да знам:|

7. Angiie

Angiie Истакнат Член

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    506
    Допаѓања:
    640
    Ми се појавува, еднаш во годината обавезно. Порано му ставав паста за заби, ама таа многу го гори..се’ до кожата и ми останаа лузни. Најубаво е да се мачка со маст, јас користам херпесан. А и хидроциклинот исто така помага.

8. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Има пробано некој само со сол? Прочитав некаде да се лечи и со комбинација на паста за заби и сол.

9. Lepaa

Lepaa Истакнат Член

Зачленет на:
    2 декември 2012
    Мислења:
    985
    Допаѓања:
    1,704
    Никогаш ми се нема појавено.Но имам слушнато дека со ракија на памукче помага или пак маста Хидроциклин

10. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Да се надоврзам со ракијата. Доколку сака некој да ја користи за херпес, не делува само таа. Но јас ја користам за дезинфицирање. Мијам раце убаво, потоа со ракија го чистам детално, чекам минута ракијата да го исуши херпесот и тогаш го мачкам со крема, во последно време Ацикловир, бидејќи Херпесан не работи. Секогаш одржувајте го херпесот сув, се додека не падне и стане раничка, тогаш одржувајте ја влажна, по можност со кантарион за побрзо да помине.

Сподели: