1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Херпес

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од MissChievous, 26 март 2012.

1. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Ме интересира, ако некој знае, дали храната има некаква улога? Нешто да помага/одмага...

2. Alex M.

Alex M. Староседелец

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    328
    Допаѓања:
    523
    Можеби немиено овошје,ствање во уста моливи пенкала и сл..

На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyInPink

LadyInPink Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    1,239
    Допаѓања:
    1,758
    Херпес како што сум гледала кај некои не ми е појавен досега, ама поради мојата грда навика да ја гризам устата редовно имам ранички...

4. Natenceto

Natenceto Истакнат Член

Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    1,029
    Допаѓања:
    1,193
    Кога ми е сува ептенски устата ми се појавува херпес, еднаш годишно. Се лекувам со паста за заби. :) пече ама сепак ми помага

5. КрисТина К.

КрисТина К. Истакнат Член

Зачленет на:
    2 март 2012
    Мислења:
    527
    Допаѓања:
    1,654
    Не, не сум имала херпес до сега, а богами не сакам ни да имам :nah А иначе знам дека треба да се суши устата, а не да се става лабело.

6. Scars

Scars Староседелец

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    2,227
    Допаѓања:
    3,541
    херпесот се појавува поради намален имунитет или поради некоја инфекција...и доколку еднаш ти излези со здравје да си го носиш...инаку само маст или паста за заби

7. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,878
    искача ми некад(добро е не ми улаза хахаха) ама ск иам едно такфо масче од дубаи, мноо е јако, кд осету дека ке ми искача херпез одма га намачкам место и не ми ни искочи : ) а може и сс ракиичку да се намачка, дезинфекција а у што ја знам тамо : )

8. Ice_Man

Ice_Man Староседелец

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    440
    Допаѓања:
    236
    не сум имал никад до сеа ... знам како изгледа ,ваљда нема никогаш да се појави

9. Aaliyah

Aaliyah Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    887
    Допаѓања:
    1,090
    И мене еднаш годишно ми искача. Порано и јас ставав паста за заби, ама еве веќе неколку години се мачкам со прополис и брзо ми поминува

10. Nightmare_f

Nightmare_f Истакнат Член

Зачленет на:
    19 февруари 2012
    Мислења:
    1,358
    Допаѓања:
    2,204
    херпесанот е жива глупост ја незнам зш го измислиле као нема никаков ефект...еднаш демек го лечев херпесот со херпесан и наместо да ми исчезне секој пат се поголем и поголем ми стануваше...

а најчесто ми се јавува од внатрешна температура... и ми избива на устата...

најдобар лек за херпес...паста за заби;)

Сподели: