1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Херпес

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од MissChievous, 26 март 2012.

1. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Кој е повеќе подложен, кој помалку, но на секој барем еднаш му има излезено херпес на устата. Кажете ми како се справувате?? И совет за превентација за во иднина.

На Dee Dee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jackal

Jackal Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    2,031
    Допаѓања:
    2,642
    јас што имам температура устата м ие катастрофа.. се лечам со тие лабелата шо се и со лимон.. маму му ј*бем како печи ...

3. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Истото проклество, температура! Инаку, немој со лабела, треба да го сушиш, не да го држиш влажен херпесот. Језда, кога ќе излезе, излезено е, ништо не помага. :confused:

4. mAcIkA

mAcIkA Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    376
    Допаѓања:
    516
    Херпес не му се појавува на секој затоа што го немаат сите тој вирус во организмот ,за некогаш да се активира.Ако не ти се појави до 18 никогаш и нема(барем лекар шо ми има кажано).Најубаво е да се лекува со Херпесан мислам се викаше маста..И трпение секако:)

На foREVer, Dee Dee и DarkPassenger им се допаѓа ова.
  5. Шмекси

Шмекси Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,130
    Допаѓања:
    1,066
    Искрено јас не знам како личи тој херпес.Никогаш не сум имал нити сум забележал некој што има херпес.
    Поради која причина излегува? И нешто повеќе околу него чисто информативно ако може :)

6. Jackal

Jackal Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    2,031
    Допаѓања:
    2,642
    инаку има едно како маст е хидроциклин мислам се вика тоа помага многу.. ако се намачкам на вечер до сабајлето 99% е уништено..

7. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Да, доколку никогаш ти нема излезено, значи го немаш вирусот. Доколку барем еднаш ти се има појавено, засекогаш останува во нас и од време на време, поттикнато од нешто се појавува во форма на раничка на устата. Но статистика (колку што знам јас, можеби грешам) дека кај повеќето луѓе до 10ата година се појавува. Ништо страшно, но кога пречесто искача е стварно замарање!

На гугл пиши cold sores, ќе видиш слики, да не ставам сега тука. Инаку, се пренесува преку плунка, делење на чаша, лабело, сл. Најчесто на зима се активира, бидејќи телото троши повеќе енергија и имунитетот паѓа и избива. А може и од прљавштина да излезе. Јас долго време Херпесан користев и воопшто не помага, дури ми се случи да ставам секоја вечер 2/3 дена, за секој случај да не ми излезе пред Нова Година и ми излезе. Иако ставив на здрава уста вечерта, сабајлето се разбудив со херпес. :banghead

8. mAcIkA

mAcIkA Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    376
    Допаѓања:
    516
    Да знам..мислам и дека тие што го имаат вирусот неможат крв да даваат..Мене никогаш не ми се има појавено а дечко ми го има,редовен му е:biggrinникогаш ме нема префатено ..

9. Alex M.

Alex M. Староседелец

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    328
    Допаѓања:
    523
    Мене никогаш ми нема испаднато херпес( пу пу да не се подречам) али затоа на сестра ми ДА и иако многуу пече одма се горат со спреј од прополис!:)

10. iskra

iskra Староседелец

Зачленет на:
    21 октомври 2011
    Мислења:
    204
    Допаѓања:
    300
    Земете Aciclovir

На Prashina и MissChievous им се допаѓа ова.

Сподели: