Хемија

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
А кое е најпознатото соеднинение на арсенот, знаеш?
Еве ти нешто, види... http://en.wikipedia.org/wiki/Arsenic#Compounds
Не знам, пошто ми е проектна хемија ми рекоа да најдам.

Фала ќе разгледам можеби ќе најдам.


едит:
Најдов на српски
Арсен гради два оксида:
Арсен (III)-оксид (As2O3) - Познатији је и по називу арсеник. Индустријски је најважније једињење арсена. Добија се пржењем неке арсенове руде, најчешће арсенопирита:
6070c8976cf1e933364dbb208d344844.png

Има одлике безбојне стакласте масе која стајањем постаје непрозирна. Јак је отров, али се и у малим количинама употребљава као лек. У вези са њим су основане неке спекулације у вези са смрћу Наполеона Бонапарте. Киселе ибазне особине овог оксида су слабо изражене. Арсенатна киселина, која се гради дејством воде на арсен (III)-оксид, показује слабо киселу реакцију. Према томе, арсен (III)-оксид је амфотеран оксид, али са јаче израженим киселим особинама.
Арсен (V)-оксид (As2O5) - Добија се када се арсениковој киселини одузме вода. Када се арсенатна киселина загрева 2 сата на око 210°C добија се овај арсенов оксид као бела, стакласта чврста супстанца која се расплињује:
ea852ee6526eb9b560ed3c5097ed35f3.png

При загревању, распада се на арсен (III)-оксид и ослобађа се кисеоник. Лако је растворан у води, стварајући арсенатну киселину. Познато је неколико арсената од којих индустријски значај има калцијум-арсенат (Ca3(AsO4)2), који су употребљава за уништавање штеточина и натријум арсенат, Na2HAsO4•12 H2O који се употребљава при штампању памучног платна.
Арсенитна киселина (H3AsO3) - Гради молекул пирамидијалног облика са OH групама везаним за арсен. Слаба јекиселина. Опаснија је у свом анхидриду.
Арсенатна киселина (H3AsO4) - Безбојна слаба киселина. Индустријске сврхе ове киселине су веома ограничене због њене отровности. Има улогу у облагању неких дрва и за неке пестициде. Коришћена је и против трипанозоме, узрочника болести спавања. Ова употреба није била веома практична због велике количине потребне за дезинфикацију, која би одала токсичне последице.
 

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
...............само една е Нада по Хемија.........ама изгледа оваа последна умира.........на децата душата им ја извади....аххахахаха.....ма и на мене....:rofl
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Ајде да ги видам хемичарите мегу вас. Аноргански функции. Пример FeO железо(II) оксид. Не ми се јасни имињава. Како може 2 да е оксидниот број. Бази , киселини. Како настануваат. Утре имам тест за киселини кои ќе ги научам напамет. Ама сакам и да ги разберам.
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Ајде да ги видам хемичарите мегу вас. Аноргански функции. Пример FeO железо(II) оксид. Не ми се јасни имињава. Како може 2 да е оксидниот број. Бази , киселини. Како настануваат. Утре имам тест за киселини кои ќе ги научам напамет. Ама сакам и да ги разберам.

Стриктно за примеров, железото во периоден систем е означено со оксидациски броеви 2 и 3 што значи може да биде дво или тровалентно.
Според IUPAC правилата за номенклатура на хемиски соеидненија со римски броеви во заграда се пишува валентноста на металот од кој е составен оксидот.
Па од тука доаѓа дека и кислородот коj и по обичај има два оксидациски број и сега да е неизменет. Оксидот се пишува FeO , а се чита железо два оксид со што посочуваш дека оксд. број на железо е 2.
Чисто за да имаш увид, постои оксид - железо (III) оксид, железо три оксид во кој железоот е тровалентно. Оксидот се пишува Fe2O3. И тука кислородот е со оксд број 2 но со вкрстено множење се добиваат две 6ки за двата елементи со тоа оксидот е во ред.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Доколку некој има време и се разбира од хемија, би го замолил за помош во врска со номенклатура на комплексни соединенија.
П.С. Доколку има некој заинтересиран, нека се пријави во порака. Благодарам однапред :zelen