Хардверски проблеми

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Деновиве почна да ме зеза рутерот со тоа што јачината на сигналот драстично му се намали. Рецимо лаптопот во собата порано фаќаше мрежа, но сега едвај се мачи во ходникот, а во соба не фаќа ич. Во дневата (каде што е рутерот) секако дека има домет така да не е целосно зезнат рутерот. Прашањето ми е како можам да му ја зголемам моќноста на добацување на сигнал прво софтверски па после и хардверски. Инаку користам cisco рутер G-Home.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Деновиве почна да ме зеза рутерот со тоа што јачината на сигналот драстично му се намали. Рецимо лаптопот во собата порано фаќаше мрежа, но сега едвај се мачи во ходникот, а во соба не фаќа ич. Во дневата (каде што е рутерот) секако дека има домет така да не е целосно зезнат рутерот. Прашањето ми е како можам да му ја зголемам моќноста на добацување на сигнал прво софтверски па после и хардверски. Инаку користам cisco рутер G-Home.

Влеваш во сетинзите на рутерот .. имаш за херцажа .. ќе си ја подесиш.

YYOirsQ.png



Крај краева .. пробај да ја извадиш антената ( ако има рутерот ). Ако е ист сигналот без антена, значи се сјебала антената.
Последно: Ресетирај го рутерот, се надевам дека знаеш како.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Влеваш во сетинзите на рутерот .. имаш за херцажа .. ќе си ја подесиш.

YYOirsQ.png



Крај краева .. пробај да ја извадиш антената ( ако има рутерот ). Ако е ист сигналот без антена, значи се сјебала антената.
Последно: Ресетирај го рутерот, се надевам дека знаеш како.

Ова првово кај да го најдам? Попиздев начисто така да не резонирам здраворазумно и не можев да го најдам.
Иначе рутерот нема антена, така да ме плаши сеа ова второво што ми го кажа дека рикнала интерната антена.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Ова првово кај да го најдам? Попиздев начисто така да не резонирам здраворазумно и не можев да го најдам.
Иначе рутерот нема антена, така да ме плаши сеа ова второво што ми го кажа дека рикнала интерната антена.

Ништо де не му се плаши за антената.

Оди во IP адресата на рутерот, незнам default Која му е .. таму имаш сетинзи за Wireless.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Saladin
Пробај во браузер (било кој) оди на 192.168.1.1 мислам дека дифолтни се User:admin, Pass:admin.
Провери ги сетинзите, може да има уште некој во близина на истиот канал и да има мешање на сигнал. Ако не мавни му factory reset (позади на рутерот има едно мало дупче, стави чепкалка или сл. и држи околу 10 сек.). Ако не бива и после тоа, пиши пак.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Еве некако успеав да се домогнам до некои сетинзи. Ваљда сум таму?
problem.JPG
Ако сум, што понатаму?

Saladin
Пробај во браузер (било кој) оди на 192.168.1.1 мислам дека дифолтни се User:admin, Pass:admin.
Провери ги сетинзите, може да има уште некој во близина на истиот канал и да има мешање на сигнал. Ако не мавни му factory reset (позади на рутерот има едно мало дупче, стави чепкалка или сл. и држи околу 10 сек.). Ако не бива и после тоа, пиши пак.

Праев и со тоа копчето, се ресетираше ама сигналот си остана тој.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Lad .. проба со друг лаптоп/мобилен да видиш дали е ист сигналот и кај нив ?

Прво што ми текна беше тоа, да не е зезнат лаптопот. И другите геџети си го имаат истиот проблем, така да the router is the root of all evils. :zelen