1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фотографија (дискусии, совети, ваши слики)

Дискусија во форумот 'Дводимензионална уметност' започната од Snape, 15 февруари 2012.

1. Electra

Electra Неонка
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,047
    Допаѓања:
    6,656
    I don't speak Jive. :D
    Тепка, Сал, чиста тепка. И многу кривење за да фатам агол, ако тоа се смета за нешто. Јас, фотоапарати и техники...не во иста реченица. Сликаш, потоа си одиш ко тинејџер на сајт за (д)ефекти, et voila! Камерите се смешни, едната е 8мп од Алкател, другата 14 од Никон.
    Чисто за споредба дека се ништо без кроп и ефект. (ова не ви го кажуваат на реклами, so look closely)
    И оригиналната е кропната, ама е малку накрива, а разликата...
    DSCN0817.jpg DSCN0817.jpg

На melpomena и MissChievous им се допаѓа ова.
  2. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,993
    Допаѓања:
    9,620
    Ok ok, jeez!!
    Photochauffeur :zelen

ѕирнав неколку онака, со оглед на некои високи ISO-а на дневна светлина, солидно се испаднати. Никон е солидна марка и за point and shoot, имам еден шо моите го злоупотребуваат, понекад подобри слики вади од оние со бустиран зум (пак од ист ков). Многу повеќе зависи од процесорот за таквите, него ли пикселажа и зум. (there I go again with my nerdish monologue :zelen )

3. Photographer

Photographer Amoureux

Зачленет на:
    23 февруари 2012
    Мислења:
    480
    Допаѓања:
    1,393
    Малку касно го гледам постираново и би сакал да се вклучам во дискусијава и да дам совет од мое лично искуство. Прво да кажам сум љубител на никон и таков користам. Во подалечното минато имав канон. Од мое лично искуство оптичкиот стабилизатор не игра улога на така наречените кит леќи кои што одат во комплет со апаратот, бидејќи се со мал домет, односно на нашки кажано ЗУМ. Единствено можи да ти игра улога на слаба светлина при многу мала брзина, што е незначително. Јас речиси никогаш не го користев, плус многу ја јади батеријата. Ако планираш да снимаш, дефинитивно канонот ти е подобар, но ако ти треба за фотографија никонот е далеку пооштар и има сервис во Македонија. Сепак што и да одбериш нема да згрешиш, DSLR си е DSLR.

На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,993
    Допаѓања:
    9,620
    Ги разгледував поедионостите преку разни ревизии и урнеци на слики. Точно, за мала инстанца никонот вади подобри слики и сервисот наводно бил пораспространет. Работата е што ова ќе ми биде прво DSLR и ко што читав споредби, канонот е полесен за употреба и само кључните операции (ISO, време и широкост на бленда) треба да ги научиш, другото е на дофат, додека Никонот е покомплексен со контролите. Другата работа е дека Канонот му падна цената за илјада денари и сега е 20 000 со леќа со оптички стабилизатор. Не мења многу тоа, ама за чоек ко мене има разлика (сум користел point-and-shoot без ова и сликите ноќе ми се правеа матни). Посекако и сталак ќе земам но со тек на време.
    Ранчиња некои добри а евтини?

5. Photographer

Photographer Amoureux

Зачленет на:
    23 февруари 2012
    Мислења:
    480
    Допаѓања:
    1,393
    Мхм, па добро супер, кој и да го земиш нема да згрешиш. Ранчиња, па не сум разгледувал во последно време не и притребало, од LowePro се најубави за користење според мене....а можеби ке добиеш со апаратот, не брзај или исценкај се ке добиеш гратис :)

На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Onkel

Onkel Староседелец

Зачленет на:
    14 мај 2014
    Мислења:
    77
    Допаѓања:
    82
    IMG_0147.jpg

На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Змејче

Змејче Незапирлива

Зачленет на:
    14 јули 2013
    Мислења:
    1,193
    Допаѓања:
    2,423
    Стаза Кеј, Аеродром

P1106_1733.jpg

На Lena, Electra, malo и уште 2 други им се допаѓа ова.
  8. Electra

Electra Неонка
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,047
    Допаѓања:
    6,656
    Уште нешто што најдов потсредено низ фолдери.
    DSCN0827.JPG DSCN1461.JPG DSCN1692.JPG
    IMG_20140406_115422.jpg DSCN1776.JPG IMG_20140403_141019.jpg IMG_20140405_102554.jpg

На violetmoon, malo, Prashina и уште 5 други им се допаѓа ова.
  9. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Си направив една спојка од 3 слики - дедикација на парк. :biggrin За жал не можам да ја прикачам со оригинални димензии.

rsz_1rsz_park_vertical.png

На Lena, JaMi, Saladin и уште 2 други им се допаѓа ова.
  10. Змејче

Змејче Незапирлива

Зачленет на:
    14 јули 2013
    Мислења:
    1,193
    Допаѓања:
    2,423
    Св. Наум, Охрид
    BeFunky_null_1.jpg.jpg

На Tantara, JaMi, malo и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели: