1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Флеки од акни на лицето

Дискусија во форумот 'Лице' започната од Sugar, 2 март 2012.

 1. Sugar

  Sugar Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  501
  Допаѓања:
  1,110
  Досадните акни не се само тинејџерски проблем. И милиони возрасни секојдневно се нервираат пред огледало токму поради нив и неуморно го бараат најсоодветниот третман. Појавата на непожелните акни знае да донесе многу нервоза и го уништува изгледот на кожата, но доста непријатни се и флеките кои остануваат. Понекогаш тие се толку темни што не можат да се покријат ниту сошминка.
  Имате ли вие такви проблеми? Какви мерки превземате? Идете на третмани или користите креми? Или пак си правите домашни третмани? Овде давајте предлози за избелување на флеките :)
   
 2. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Имам слушнато за крема Контратубекс за такви флеки, помагала.
  Лицето да се мие со лимон, за да избелат флеките.. :)
   
  На Mellanie и Sugar им се допаѓа ова.
 3. Sugar

  Sugar Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  501
  Допаѓања:
  1,110
  Колку пари е ?
   
 4. Minella

  Minella Активен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  171
  Контратубексот ти е за лузни од операција , а не за флеки на лицето и башка тука кај нас е скапа 20грама е негде околу 600 денари .
   
 5. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  500-600 денари,
  Minella не знам јас тоа така имам слушнато.
   
 6. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Имав акни и никаква маст ми нема помогнато од нашите аптеки ни па од тие од авон и орифлејм. Земав една маст како гел од Австрија ја има и у Германија се вика "Differingel" акните исчезнаа за непуни 2 месеци и од тогаш до ден денес нема ништо. Ефектот беше навечер се премачкуваше лицето, а сабајле коа станеш лицето се лупи таа маст помага 100% ако некој има проблем со акни и ако има роднини во странство препорачувам таа да си ја порача ја барав низ МКД ја нема никаде. Цената е околе 25 евра.(1500ден.):)
   
  На ●Untouchable° и Sugar им се допаѓа ова.
 7. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Значи контратубексот е за лузни а не за флеки...И не за на лице во никој случај...Подобро земи си Хлорамфеникол...или појди на дерматоког и тие ќе ти препорачаат.
   
 8. Alex M.

  Alex M. Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  328
  Допаѓања:
  523
  Хлорамфеникол..не помага во отстранување на флеки од акни и сл.:)
   
 9. MyBella

  MyBella Нов член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  14
  Луѓе идете си на дерматолог не земајте ништо на своја рака од искуство ви кажувам и јас имав проблеми со лицето со акни, што не пробав вака што ми кажувале ова е добро она е добро имам користено и хрорафеникол и еуцерин цела колекција за проблематична кожа и ништо. Кога отидов на дерматолог прво нешто што ми препорача беше сите овие производи (хлорафеникол, еуцерин и сл.) право во канта да ги читнам. Со редови третмани и со соодветни масти и креми што ми ги одговараат на типот на кожата за неколку месеци ми се подобри лицето и скоро и немам никакви проблеми, сега повремено идам само за чистење на лицето од "црнки".
  И НИКАКО ВО КОЗМЕТИЧКИ САЛОН да не сте се излажале да идете појма немаат само пари знаат да земат!
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Аннаа

  Аннаа Нов член

  Зачленет на:
  7 мај 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  И јас имам флеки на лицето и нз како да ги остранам може ли некој да ми помогне фала однапред кисс
   

Сподели: