1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Флаширана, негазирана вода или вода од чешма?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од SomeoneSpecial, 15 август 2013.

?

Флаширана Вода VS Вода од Чешма

1. Флаширана Вода

46.4%
  2. Вода од Чешма

53.6%
  1. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Мене па никад во Македонија не ми сметала вода од чешма. Не давам пари за флаширана вода за дома, само надвор ако ме фати огромна жед, а нема чешмичка во близина. Не пребирам бренд, не ми прави разлика на вкус, понекогаш гледам на дизајн на шише. Иначе, не знам каде слушнав или прочитав, водата најдобро се чистела преку замрзнување, не преку вриење. Па можете да пробате.

2. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    Ја си пијам од чешма.
    Не мењам кическа чешмоваЌа за ништо на свет :biggrin
    Не за џабе ни ја крадат прилепчанине. Од што е уба!
    Ќе купува ја „Роса“ „Моса“(стојна пола век во флаша) ко можа да пија најуба и најсвежа вода на свет:svirka

3. Aleksis

Aleksis Jukebox

Зачленет на:
    4 април 2013
    Мислења:
    1,440
    Допаѓања:
    2,539
    Јас многу ретко пијам вода..понекогаш се случува дневно ниту еднаш да не се напијам. :confused:
    Флаширана купувам само кога одам на подолг пат,а инаку си пијам од чешма...Вкусот ми е ист,незнам...јас не приметувам некоја разлика!

4. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Претежно флаширана. После тоа камењата што ги најдов во водата од чешма, јок. Неам некоја што ми е омилена ама ипак внимавам да биде што може пониско минерална, а такви досега што сум ги видел се Пелистерка, Ладна и Роса.

5. steppenwolf

steppenwolf Староседелец

Зачленет на:
    12 декември 2012
    Мислења:
    335
    Допаѓања:
    489
    Флаширана вода од чешма, односно шише наполнето со вода од чешма и ставено во фрижидер. :biggrin

На Smiley_1996, Oleri, maarrkooo и уште 1 член му се допаѓа ова.
  6. MoonFairy

MoonFairy Староседелец

Зачленет на:
    28 септември 2012
    Мислења:
    1,275
    Допаѓања:
    1,896
    Ми ту...:)

7. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,993
    Допаѓања:
    9,620
    Се` што е во отстоена форма а поготово ако е под термичка обработка, не е во интерес на квалитетот за пиење. Значи дефинитивно гласам за олдскул чесмовача, нормално ако е бактериолошки исправна.

8. Legioner

Legioner Истакнат Член

Зачленет на:
    18 април 2012
    Мислења:
    999
    Допаѓања:
    606
    bas taa ne e preporacliva zosto ??
    bidejki dolgo vreme stoi vo cevkite sto ne i e nejzin priroden ciklus i ja narusuva nejzinata struktura
    zato najdobro e da se cuva vo priroden element Staklo sise samo taka ne i se narusuva nejzinata struktura i nejzinite blagoprijatni svojstva

9. Teddy Picker

Teddy Picker Староседелец

Зачленет на:
    15 јуни 2012
    Мислења:
    155
    Допаѓања:
    162
    Во Виничко село, Лаки, од кај потекнувам имаме многу убава изворска вода и строго пијам од чешма. Инаку каде и да излезам од таму секогаш купувам Добра вода и тоа газирана. Од оние негазираните ми се допаѓаат Ладна и Изворска.

10. Kisserboy

Kisserboy Староседелец

Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    2,446
    Допаѓања:
    3,794
    Флаширана Вода ;)
    ИЗВОРСКА или ЛАДНА супер се двете ! :)

Сподели: