1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Флаширана, негазирана вода или вода од чешма?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од SomeoneSpecial, 15 август 2013.

?

Флаширана Вода VS Вода од Чешма

1. Флаширана Вода

46.4%
  2. Вода од Чешма

53.6%
  1. SomeoneSpecial

SomeoneSpecial Истакнат Член

Зачленет на:
    15 август 2013
    Мислења:
    23
    Допаѓања:
    18
    Каква вода конзумирате? Дали мислите дека флашираната е подобра? Ако да која најчесто ја купувате?
    Јас порано пиев само обична од чешма, ама некако почнав да си имам проблеми со стомакот, па почнав со флаширана. Најчесто Јана ја купувам, некако најпивка ми е.

Еве ви 2 статти:
    Еве ви ја првата статија тука.
    А еве уште една интересна статија за флашираната вода.

2. Ана-Каренина

Ана-Каренина Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    998
    Допаѓања:
    1,749
    Од флашираните порано омилена ми беше Вода-вода, сега Роса ми е број еден. Ладна никако не пијам ми имат вкус на железо.:^) Исто пред некој ден купив, го заборавив името на водата, имаше вкус на сјај за миење садови.
    На лето обично флаширана купувам најефтина ми е Горска големо шише е 20 а Роса 20 е малечко шише. Во Скопје поретко пијам вода од чешма а кога сум дома посебно кај баба ми си пијам од чешма, послатка ми е .:D

На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Legioner

Legioner Истакнат Член

Зачленет на:
    18 април 2012
    Мислења:
    999
    Допаѓања:
    606
    izvorska voda po moznost i toa napolneta vo stakleno sise :)
    ima blagoprijatni svojstva :)

4. Varosanec

Varosanec Староседелец

Зачленет на:
    27 мај 2012
    Мислења:
    67
    Допаѓања:
    24
    Вода од чешма или поточно кажано си носиме дома вода од извор летно време или од испусните цевки дирекно од Студенчица што се пред да влези водата во Прилеп и верувајте има голема разлика меѓу таа од чешма и таа од испусните, а сепак најубава ми е од изворот до мојата викендица што е, можи да испијам една чаша и да ми изгасни жед.

На Aquarius му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lovely*-*

Lovely*-* Староседелец

Зачленет на:
    27 мај 2012
    Мислења:
    230
    Допаѓања:
    163
    Нормално флаширана вода. Број 1 ми е РОСА (nod)

6. Mystique

Mystique Староседелец

Зачленет на:
    18 јуни 2012
    Мислења:
    753
    Допаѓања:
    1,411
    Бидејќи водата е мојот најомилен пијалок мора да си ја имам во секој момент во големи количини.
    Домашната вода од чешма ми е многу убава, ладна е, ја истекувам па нема хлор, и нема никаков чуден вкус. Да ја флаширам сигурна сум дека би ми ја купувале.
    Кога сум надвор обавезно си купувам вода посебно сега преку лето. Од флашираните најубава ми е Роса, а некогаш и Горска купувам големи шишиња за на излет или слично бидејќи има подостапна цена а и не е лоша за пиење.

На Сара.13 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mystique

Mystique Староседелец

Зачленет на:
    18 јуни 2012
    Мислења:
    753
    Допаѓања:
    1,411
    Бидејќи водата е мојот најомилен пијалок мора да си ја имам во секој момент во големи количини.
    Домашната вода од чешма ми е многу убава, ладна е, ја истекувам па нема хлор, и нема никаков чуден вкус. Да ја флаширам сигурна сум дека би ми ја купувале.
    Кога сум надвор обавезно си купувам вода посебно сега преку лето. Од флашираните најубава ми е Роса, а некогаш и Горска купувам големи шишиња за на излет или слично бидејќи има подостапна цена а и не е лоша за пиење.

8. Сара.13

Сара.13 Староседелец

Зачленет на:
    13 ноември 2012
    Мислења:
    1,260
    Допаѓања:
    3,106
    Кога сум дома си пијам од чешмичка, најслатка ми е, само што ја оставам да истече зошто некогаш е премногу хлорирана и наместо вода мислиш јогурт пиеш.
    Инаку пијам и флаширана вода во определени околности или во зависност од тоа каде се наоѓам.Пример Скопската вода од чешма не ми ја поднесува организмот и кога сум таму строго флаширана пијам.
    Од флашираните Роса ми е најблиску до оној природен „вкус“ на вода од чешма, така да неа би ја одбрала па после неа Јана.

9. lady_blue

lady_blue Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    2,400
    Допаѓања:
    4,420
    На The Tramp, ShakaZulu и Arkantos им се допаѓа ова.
  10. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,878
    Чешмовачу само дома си пију, овуј нашу липкофску, најјака ми е на укус, у Скопје на пример ми е мноо бљантава
    А од куповни пију Ладну и Росу

Сеќам се едн пут едн **** ми тражи воду росу росу а ваљда мислеше на вода вода онај такфа : )
    едит Леј и Ш пон ли е цензурирано ццц

Сподели: