Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Дали би можел да ми пратиш линк или нешто слично за исхрана за качување на маса, со редовно вежбање во теретана со или без користење на суплементи?
Бидејќи имам вежбано скоро година дена во теретана, ми направија програма, но немав некои посебни резултати, освен дефиниција и мало покачување на мускулна маса...
Можеш да најдеш многу линкови на интернет за качвање на мускулна маса, но не ги гледај тие, тебе ти треба режим на исхрана прилагоден за твоите потреби, кој се одредува според: возраста, метаболизмот, години, висина. За качување мускулна маса, неопходни ти се изокинетички вежби. Одење во теретана 3-4 пати неделно. Секако исхраната ти е 70%.
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Веќе една година има како посетувам теретана, ми се зголеми мускулната маса, но сепак не доволно, барем и за 2 см повеќе колку што сум очекувал.
Не сум земал протеини ниту некаква хемија досега.
Нормално, 70% сум задоволен за овие година-дена, но ете, сакам повеќе.
Сакам да прашам, кога треба да почнат да се прават вежбите за обликување, дали истите треба да се прават заедно со стандардните вежби или псоебно?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Веќе една година има како посетувам теретана, ми се зголеми мускулната маса, но сепак не доволно, барем и за 2 см повеќе колку што сум очекувал.
Не сум земал протеини ниту некаква хемија досега.
Нормално, 70% сум задоволен за овие година-дена, но ете, сакам повеќе.
Сакам да прашам, кога треба да почнат да се прават вежбите за обликување, дали истите треба да се прават заедно со стандардните вежби или псоебно?

Ако протеините се хемија, значи млекото, месото, рибата и тоа е хемија. Најверојатно мислешње на суплементација (додаток во исхрана) има разлика хемија се мисли на стероиди.

И ако можеш разграничи какви се вежбите за обликување а какви стандардните? :) И која цел сакаш да ја постигнеш?
 

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
Физичка активност сабајле пред јадење или физичка активност во било кое време од денот ? 1то има поголем ефект или заблуда е ? :)
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Ако протеините се хемија, значи млекото, месото, рибата и тоа е хемија. Најверојатно мислешње на суплементација (додаток во исхрана) има разлика хемија се мисли на стероиди.

И ако можеш разграничи какви се вежбите за обликување а какви стандардните? :) И која цел сакаш да ја постигнеш?
Не, таман работа да мислам дека протеинот е хемија :). Мислам на оние поопасни работи за бубрези и му*а.
Стандардните вежби како на пр. за раце, "чекич", "трицепс", "крива шипка", сајла-грб, бенџ, кирва-бенџ итн.
Прашувам кога да се применат вежбите за toning, тонирање, отцртување на мускулите, тоа ми беше муабетот :)
 

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
секој ден 100 склека и 100 стомачни се разбира во серии не од еднаш Ч)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Физичка активност сабајле пред јадење или физичка активност во било кое време од денот ? 1то има поголем ефект или заблуда е ? :)
Зависи, на каква физичка активност мислеше? Кардио вежби или тежински дел?

Не, таман работа да мислам дека протеинот е хемија :). Мислам на оние поопасни работи за бубрези и му*а.
Стандардните вежби како на пр. за раце, "чекич", "трицепс", "крива шипка", сајла-грб, бенџ, кирва-бенџ итн.
Прашувам кога да се применат вежбите за toning, тонирање, отцртување на мускулите, тоа ми беше муабетот :)

За обликување на телото, како што ти би сакал да ги обликуваш во бодибилдингот е познато како дефиниција, секако за да дојде до дефинирање на мускулите, значи треба топење на масните наслаги, тоа со кардио тренинг, а секако 70% улога ти игра исхраната за да ја постигнеш твојата цел.


секој ден 100 склека и 100 стомачни се разбира во серии не од еднаш Ч)

Каков ефект ќе има ова?
 

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
Зависи, на каква физичка активност мислеше? Кардио вежби или тежински дел?



За обликување на телото, како што ти би сакал да ги обликуваш во бодибилдингот е познато како дефиниција, секако за да дојде до дефинирање на мускулите, значи треба топење на масните наслаги, тоа со кардио тренинг, а секако 70% улога ти игра исхраната за да ја постигнеш твојата цел.




Каков ефект ќе има ова?
ова чисто за дефиниција и трошење негативна едергија Ч)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
ова чисто за дефиниција и трошење негативна едергија Ч)
Со тренирање на еден ист мускул секој ден нема да направиш никаква дефиниција, мускулите се градат кога се одмараат за да ја повториш мускулната партија потребни ти се најмалку 2 дена, вака само го измачуваш секој ден и најошо губи мускулатура.