Филозофија или философија?

Како е правилно?

  • З

    Гласови: 26 78.8%
  • С

    Гласови: 7 21.2%

  • Вкупно гласале
    33

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Малку ке сум офф топик но сакам да кажам дека ете имаме уште еден добар пример за тоа дека не постои апсолутна вистина,односно уште еднен пример дека околу еднна работа има повеке вистини а во случајов се две.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Реми, без навреди ама се надевам дека нема да им бидеш професорка т.е. се надевам нема да учат филозофија (или философија) у средно зашто ништо корисно нема да научат од тој предмет. Ако се интересираат за филозофија имаат книги, можат во секое време да читаат:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Реми, без навреди ама се надевам дека нема да им бидеш професорка т.е. се надевам нема да учат филозофија (или философија) у средно зашто ништо корисно нема да научат од тој предмет. Ако се интересираат за филозофија имаат книги, можат во секое време да читаат:)

Се слагам дека не треба да се учи во средно, ради фактот дека е апстрактна наука и секое теле не може да ја укапира.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and ГоспоТ

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Е ова веке испадна дека преминавме од општи дискусии околу филозофијата и наместо да неизбришат може да се преименува темата,доколку тој што ја поставил сака,се разбира,за да не се сведеме само на С и З
Јас пак мислам дека баш во средно треба да се учи,за да секој има основа околу филозофијата и филозофите,во животот.
Ако некои луге немаат склоност кон некоја наука или општо ука јас не би ги нарекла телиња.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не само поради тоа, туку од лични искуства со предметот. Колку и да е добар и спремен наставникот мора да го направи материјалот да го соџвака секој на кого предава и така се губи од квалитетот на предметот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Е ова веке испадна дека преминавме од општи дискусии околу филозофијата и наместо да неизбришат може да се преименува темата,доколку тој што ја поставил сака,се разбира,за да не се сведеме само на С и З

Не ми смета ни најмалку, слободно нека ја преименат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Е ова веке испадна дека преминавме од општи дискусии околу филозофијата и наместо да неизбришат може да се преименува темата,доколку тој што ја поставил сака,се разбира,за да не се сведеме само на С и З
Јас пак мислам дека баш во средно треба да се учи,за да секој има основа околу филозофијата и филозофите,во животот.
Ако некои луге немаат склоност кон некоја наука или општо ука јас не би ги нарекла телиња.

Постои општа тема за философија
http://forum.crnobelo.com/threads/Што-знаете-за-Филозофијата.636/
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Нема потреба од вакво реторичко прашање, се знае дека е филозофија, од каде произлегува и глаголот филозофира. :)