Филмски свет- генерална дискусија (внимание - спојлери!)

Harvie

Староседелец
8 декември 2014
83
59
1,018
Зошто Hateful Eight не е номиниран за најдобар филм?
Еве зошто:

http://www.moviefone.com/2016/01/04/hateful-eight-tarantino-box-office/

+не им испратиле DVD копии на многу членови на американската филмска академија
+доцна беше премиерата, имаше многу малку проекции, па многу гласачи не го ни виделе
+многумина го бојкотираа Тарантино затоа што на некој јавен настап пред некој месец ги нарекол сите полицајци во Америка - убијци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Има некој шо нетрпеливо чека филмов да испадне или само јас сум?
Ама реклами му удрија...

 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Какви филмови изгледав периодов ништо не напишав, за овој ми текна, ама ајде сакам да пишам некој збор...
The Ninth Gate
Прво, дознав еден факт за мене. Ужасно лошо влијаат на мене филмови со некакви култови, го видов тоа кај очи широко затворени, го видов и сега. Страшна депресија ме фаќа после таков филм, и колку и да е култен, познат и прифатен филмот, мене ми е одбивен и што побрзо сакам да го заборавам.
Полански го сакам ептен како режисер (иронија) дури и три негови филмови имам во топ листата на омилени, ама овој ќе му го сметам за производ во брзање. И те како си има филмов негов печат, но можел далеку подобро.

Џони Деп е некоја врста на дилер на книги, ги проценува, ги продава, прави бизниси со нив, па доаѓа до една книга која има три примероци и чудна приказна поврзана со неа. Истражувајќи за мистичната книга, нејзините сопственици и нејзиниот креатор, ќе се вплетка во една мрежа на зли случувања, предизвикани од натприродни сили.
Интересно звучи, ама не изгледа баш толку интересно, имаше моменти кои беа клучни да решам дека не ми се допаѓа цел филм.
И вистина, на страна она демек јас го разбрав филмот ти не го разбра, не ја виде скриената порака бла бла, навистина постојат филмови што не се за секој. Овој дефинитивно не е за луѓе како мене. Никако.

И мислам дека јака реклама му направив. Јас ова да го прочитав некаде, одма ќе го спуштев.

Овој го имам гледано на касета уште :zelen
Арно филмче е, со секташишта, мислам дека беа сатанисти и го повикуваа ѓаоло нешто, затоа им требаше книгата, имаше и еден друг од полански со секта постар со некој американец во париз кога ќе му ја киднапираат жената нешто, слична атмосфера.
Плус ретки се филмовите со секти, некако е запоставено тоа, документарци има многу ама играни ич, еднаш даваа за Менсон филм ама Б продукција или телевизиски беше, а за Џим Џонс немаат снимено филм, тоа е ептен јака тема или за Аум Шинрикјо, секташите шо развивале атомска бомба, кое сценарио може да испадне :frantic

Разбирливо е за Роман бил секташ и самиот тој а секта му ја има убиено и сопругата и нероденото дете, така да има логика опсесијата со тие ствари...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Па таа жената што глуми во филмов, што има секс со Џони Деп на крајот, му била жена на Полански. Се зачудив. :)
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
The revenant. Добар филм
тоа кога влага во коњот да спие односно да се стопли го имаат украдено од Bear Grylls, тој така влага во Камила ;) :) ..
 
Последна промена од модератор:

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Добар филм
тоа кога влага во коњот да спие односно да се стопли го имаат украдено од Bear Grylls, тој така влага во Камила ;) :) ..
Базиран е по висински настани
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno