Филмски свет- генерална дискусија (внимание - спојлери!)

Harvie

Староседелец
8 декември 2014
83
59
1,018
Не е проблемот во нискиот буџет, во реализацијата е. И првиот Макс е снимен за 300К аустралски долари со ликови кои режисерот ги собрал од болницата во која работел...
За разлика од тој со земјата, I origins беше прилично успешен филм со одлична идеја ама и со начин да се пренесе на гледачот.
Друга интересна ствар околу и ориџинс е што имаше ненормален контраст меѓу двете глумици, едната е веќе наведената бледуњава појава а другата беше Астрид (како и да се презива не можам да запаметам :zelen) која што е све што оваа бледата не е. Одамна немам видено (од најдобрите времиња на Џенифер Конели) таков склоп на експресивност, харизма и некоја чудна, нестандардна лепота што ми беше ептен безвеза начинот на којшто заврши, подобро ќе беше таа бледата да загинеше :kafe
Единствена замерка на и ориџинс ми е шо немаше уште барем пола час присутност на Астрид на екранот:zelen
Ти си првиот човек кој го среќавам, а прави дистинкција меѓу I Origins и Another Earth во смисла на квалитет. Кој и да го бев прашал до сега или ги сака обата, или ги мрази.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Io Sono

Harvie

Староседелец
8 декември 2014
83
59
1,018
плава
сеѝ шо ми е вкусно :D
ОК, ајде, околу бојата се согласуваме, ама како можеш да го слушаш овој, мене ми е досаден, ми иде вени да си исечам? Исто така, тоа сѐ што ти е вкусно тебе сигурно истото не ми е мене.

Таков беше муабетот и за меланхоличните филмови. ;)

De gustibus non est disputandum!
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ти си првиот човек кој го среќавам, а прави дистинкција меѓу I Origins и Another Earth во смисла на квалитет. Кој и да го бев прашал до сега или ги сака обата, или ги мрази.

Па подобра прича имаше ај ориџинс а освен тоа тука беше и факторот икс - :kafe

tumblr_llttc6GZAh1qkb2yro1_400.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harvie

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
ОК, ајде, околу бојата се согласуваме, ама како можеш да го слушаш овој, мене ми е досаден, ми иде вени да си исечам? Исто така, тоа сѐ што ти е вкусно тебе сигурно истото не ми е мене.

Таков беше муабетот и за меланхоличните филмови. ;)

De gustibus non est disputandum!
Абе океј сето тоа, ама мене ми е проблемот шо приказните во суштина не носат депресивна порака, туку баш напротив. Поентата и кај едниот и кај другиот требаше да биде во тоа дека ништо не е конечно... итн. А сепак типот успеал да ги уништи во корен и да ги направи такви, депресивни до коска.
 

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Ме загрижуваш, утре да испадне Кум-4 со Сара Џесика Паркер како Корлеоне ама со јака фотографија тебе ќе ти биде супер :rofl
Не го разбираш концептот на Love/Hate филм. Тоа значи дека колку и да го мразиш, може да е ремек дело кое не си го разбрал, или колку и да го сакаш, може да е срање кое мислиш дека си го разбрал. И во двата случаи нема врска со вкус туку со чувство. Ако си го доживеал, добро, ако не, пак добро.

Него за Another earth пошто ми го препорачаа и ајде си викам да го гледам, не ми сметаат нискобуџетни филмови (авторски, како шо ги викаат некои), напротив, ама не можам да сфатам зошто е раја импресионирана од глумицата,
Не сум импресониран од глумицата, онака симпатично створење е, има интересна приказна во врска со снимањето на филмот и нејзината кариера која Harvie погоре започна да ја објаснува. Another Earth и I Origins ми се топ нискобуџетни филмови. Го почитувам целото тоа друштво кое работи на овие филмови, им посакувам повеќе буџет и подобри филмови во иднина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harvie

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не го разбираш концептот на Love/Hate филм. Тоа значи дека колку и да го мразиш, може да е ремек дело кое не си го разбрал, или колку и да го сакаш, може да е срање кое мислиш дека си го разбрал. И во двата случаи нема врска со вкус туку со чувство. Ако си го доживеал, добро, ако не, пак добро.


Не сум импресониран од глумицата, онака симпатично створење е, има интересна приказна во врска со снимањето на филмот и нејзината кариера која Harvie погоре започна да ја објаснува. Another Earth и I Origins ми се топ нискобуџетни филмови. Го почитувам целото тоа друштво кое работи на овие филмови, им посакувам повеќе буџет и подобри филмови во иднина.

Не е во концептот туку во продавање муда за бубрези, ако одиш во продавница да купиш пиво а продавачот ти ували чај од камилица, некако нема да ти е сеедно, исто би било и да ја видиш Сара Џесика Паркер како корлеоне, е сега пошто не ти е во мозаикот Мад Макс може да пројде и срањето со Шарлиз Терон (како што мене не би ми сметала Сара како корлеоне, бикоз свеједно али пак би ми било глупо и покрај тоа шо не сум фан на кум):kafe Тоа е само користење на брендот за сомнителни цели, без никаква врска со ситуацијата...
Како филм независен со брендот Макс имало би се шта причати, вака сепак е муда за бубрези наменето за голд фиш мемори спан на твитер генерацијата...
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
The Martain со Мет Дејмон го гледав пред малку и некаде до пола сум стигнат па пошто е 2 саата малку правам пауза.Импресии некој што го гледал ама без сполери ке молам (или како и да се викаат) :D
 

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Не е во концептот туку во продавање муда за бубрези, ако одиш во продавница да купиш пиво а продавачот ти ували чај од камилица, некако нема да ти е сеедно, исто би било и да ја видиш Сара Џесика Паркер како корлеоне, е сега пошто не ти е во мозаикот Мад Макс може да пројде и срањето со Шарлиз Терон (како што мене не би ми сметала Сара како корлеоне, бикоз свеједно али пак би ми било глупо и покрај тоа шо не сум фан на кум):kafe Тоа е само користење на брендот за сомнителни цели, без никаква врска со ситуацијата...
Како филм независен со брендот Макс имало би се шта причати, вака сепак е муда за бубрези наменето за голд фиш мемори спан на твитер генерацијата...
Тоа е се ок, ама ако е така, што правиме со сите оние „јас сум голем фан на старите филмови и филмов е закон“ рецензии?


The Martain со Мет Дејмон го гледав пред малку и некаде до пола сум стигнат па пошто е 2 саата малку правам пауза.Импресии некој што го гледал ама без сполери ке молам (или како и да се викаат) :D

Чим си го прекинал на пола да прашаш за импресии, ич не продолжувај го... :)