Факултет по желба на родителите

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Запишувањето на факултет најчесто е здраворазумски НЗС.
-пари за самиот факултет
-пропратни трошоци
-можности за живеење
-можности за долгорочно обврзување (пример, лично јас морам во наредниве 2 години да завршам па што сакало било)
-можности за стипендии
-можност за совладување на материјалот
-можности за фаќање врски и било што пропратно!

И сега, како би можел јас да се запишам на „фотографија“ во Бугарија ако сум потребен дома заради работа (бизнис), ако не можам да одделам толку пари и посоти ризик да зезнам нешто попатно?

Едноставно, „рационалниот разум“ го зема својот дел, а цената понекогаш знае да биде преголема.
Спет на околности, ете тоа е...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@Saladin, абе сето тоа убаво, дека тие ме издржуваат и такви ствари .. ама мајке му треба и самите да бидат свесни дека не можат тие да ти кажат што да правиш понатаму со твојот живот .. не може да ти кажат на што да одиш, доколку тебе ни малку во главата не ти штракнало за тоа, воопшто ни на крај памет не ти дошло да одиш на тој факултет. Да, тие ми плаќаат, ама не треба да ми го одредуваат животот натаму.
Затоа ти кажувам, тие ја прават грешката поради својот игнорантен однос како детето да е репрограмирана машина.
 

Nevazna

Истакнат Член
13 април 2014
37
28
118
Seto toa e nabivanje na kompleksi sto ponatamu ke bidat mnogu losi za decata,so posledici, bez da zavrsat i da bidat uspesni vo toa sto go sakaat :) Pravo na licen izbor treba...
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Родителите многу убаво ги знаат способностите и афинитетите на своето дете па така некогаш може и нивната желба за понатамошно образование на своето дете да биде правата одлука,така да не кривете ги одма родителите.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Родителите многу убаво ги знаат способностите и афинитетите на своето дете па така некогаш може и нивната желба за понатамошно образование на своето дете да биде правата одлука,така да не кривете ги одма родителите.
Всушност, и тие т.н. афинитети може да бидат наметнати и усмерувани кон родителските желби уште од најмала возраст, така да тоа баш и не релевантно споредбено со интересите што детето ќе ги спознае и развие без ничие влијание.
Јас родителски притисок немам осетено, но затоа блиски роднини буквално ме имаат подуено дека грешам и дека требало правен да запишам поради мојот интерес за криминологија, терање правди и психологија, а јас порадо би отишла на шумарски отколку на правен.

Слобода. Може да му укажам зошто мислам дека некој факултет би му одел (според мене), но на крај одлуката е само на детето. Чинам дека ко резултат на тие родителски комплекси и наметнувања имаме прости, неупатени и безволни лекари, правници, професори итн. што ради-реда и којзнае како завршиле, па држат работни места задоволувајќи туѓи „син/ќерка ми е доктор“ хирови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Всушност, и тие т.н. афинитети може да бидат наметнати и усмерувани кон родителските желби уште од најмала возраст, така да тоа баш и не релевантно споредбено со интересите што детето ќе ги спознае и развие без ничие влијание.
Јас родителски притисок немам осетено, но затоа блиски роднини буквално ме имаат подуено дека грешам и дека требало правен да запишам поради мојот интерес за криминологија, терање правди и психологија, а јас порадо би отишла на шумарски отколку на правен.

Слобода. Може да му укажам зошто мислам дека некој факултет би му одел (според мене), но на крај одлуката е само на детето. Чинам дека ко резултат на тие родителски комплекси и наметнувања имаме прости, неупатени и безволни лекари, правници, професори итн. што ради-реда и којзнае како завршиле, па држат работни места задоволувајќи туѓи „син/ќерка ми е доктор“ хирови.
Навистина мислам дека во денешно време ни еден родител не му наметнува мислење на своето дете (зборувам гледајки од моја страна како родител и баба)но има секакви родители но веке се помалку.Некогаш и децата незнаат стварно каде да се запишат па гледаат каде им одат пријателите или колку да се запишат да не седат дома.Не е се црно па има и бело .
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Тоа е исто како да ти купат жена од Албанија ,а ти да мораш да се ожениш со неа !! (facepalm) (wave)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy