ФОН

ivanna.k

Нов член
13 ноември 2013
5
0
1
26
Дали некој има што учи за моден дизајн на фон како е дали е тешко, колку чини година, дали е интересно?
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Онака фушарски од што имам слушано рекла-казала приватен факултет, а ФОН ми се чини е приватен тогаш би требало да е лесно. Со пари си ја купуваш дипломата. :)

А годината на приватните сигурно не е помалку од 1.000 евра.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Онака фушарски од што имам слушано рекла-казала приватен факултет, а ФОН ми се чини е приватен тогаш би требало да е лесно. Со пари си ја купуваш дипломата. :)

А годината на приватните сигурно не е помалку од 1.000 евра.
2 000 беше кога студирав јас (со целосна стипендија) сега мислам е 1 600, плус трошоци низ годината, пак ти е на рамно 2 000 гарант.
Дали некој има што учи за моден дизајн на фон како е дали е тешко, колку чини година, дали е интересно?
Баш на факултетот за дизајн и мултимедија студирав, првата година студираш секаков дизајн (моден, графички, ВЕБ) а следните 4 години си избираш одреден дизајн од тие што си ги учела во прва.
Причината поради која се откажав јас беше(освен што се преселив), ем не се осеќав пријатно во друштво на мамини и татини мази, кои се споредуваа по цената на патиките, ем се осеќав како да сум во градинка за благо ретардирани дечиња. Од 7 сати на ден што ќе ги поминуваш таму ќе учиш за работи што си ги знаела од чиста култура и кога си била предшколска возраст. И некогаш чат пат ќе цртате фустанчиња за некоја "ѕвезда", ќе правите флаерчиња за забава за некој локален кафич или дискотека, ќе цртате мртва, жива природа и пејсажи, сите ќе бидете прогласени за првокласни уметници и првенци на генерацијата и тоа е цела приказна....
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
2 000 беше кога студирав јас (со целосна стипендија) сега мислам е 1 600, плус трошоци низ годината, пак ти е на рамно 2 000 гарант.

Баш на факултетот за дизајн и мултимедија студирав, првата година студираш секаков дизајн (моден, графички, ВЕБ) а следните 4 години си избираш одреден дизајн од тие што си ги учела во прва.
Причината поради која се откажав јас беше(освен што се преселив), ем не се осеќав пријатно во друштво на мамини и татини мази, кои се споредуваа по цената на патиките, ем се осеќав како да сум во градинка за благо ретардирани дечиња. Од 7 сати на ден што ќе ги поминуваш таму ќе учиш за работи што си ги знаела од чиста култура и кога си била предшколска возраст. И некогаш чат пат ќе цртате фустанчиња за некоја "ѕвезда", ќе правите флаерчиња за забава за некој локален кафич или дискотека, ќе цртате мртва, жива природа и пејсажи, сите ќе бидете прогласени за првокласни уметници и првенци на генерацијата и тоа е цела приказна....
Последново е прајслес. Се утепав од смеење :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Онака фушарски од што имам слушано рекла-казала приватен факултет, а ФОН ми се чини е приватен тогаш би требало да е лесно. Со пари си ја купуваш дипломата. :)

А годината на приватните сигурно не е помалку од 1.000 евра.


Морав да те цитирам значи....од тие рекла казала коса ми се дига...

Само во Македонија се збори овој муабет дека ако студираш на приватен универзитет тоа значи дека со плаќање на партиципацијата ти ја купуваш дипломата. Значи ако такво нешто има на некои приватни универзитети, немојте да ги категоризирате сите дека се такви. Некои (јас) , завршена на Штуловиот, со учење книги од оние професори од вашите државни факултети, бркање просеци, со расправање со професори кои повеќе гледаат што националност си а помалку колку знаеш и слично, ме ужасува мислењето дека сум ја купила дипломата. Стварно од такт ме вади ваквото мислење, зарем нема по државните некои дебили кои не знаат името да си го прочитаат а како со магија ги поминуваат сите колоквиуми испити? па чак што више и мастери стануваат. Секаде има, значи секаде...

Секаде има по некои татини синови и мамини мази кои со пари не само факултет туку и се во животот ќе си купат, Маж, семејство, вила, швалер, јахти и сл.

Па и Харвард е приватен универзитет, па се подмочуваме за тие што завршиле таму. Леле тој чудо од дете, платил милион долари и завршил на Харвард, стручен, најдобар се нај нај нај. Никој не вика платил па зел диплома.

Он топик , Извини што не ти давам одговор на твоето прашање, но мислам дека добро треба да одбереш каде ќе студираш дизајн, зошто сепак битно е да знаеш колку се стручни професорите и колку можат да те научат. Ете Хоуп* ти кажа убаво од прва рака... размисли си добро.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Морав да те цитирам значи....од тие рекла казала коса ми се дига...

Само во Македонија се збори овој муабет дека ако студираш на приватен универзитет тоа значи дека со плаќање на партиципацијата ти ја купуваш дипломата. Значи ако такво нешто има на некои приватни универзитети, немојте да ги категоризирате сите дека се такви. Некои (јас) , завршена на Штуловиот, со учење книги од оние професори од вашите државни факултети, бркање просеци, со расправање со професори кои повеќе гледаат што националност си а помалку колку знаеш и слично, ме ужасува мислењето дека сум ја купила дипломата. Стварно од такт ме вади ваквото мислење, зарем нема по државните некои дебили кои не знаат името да си го прочитаат а како со магија ги поминуваат сите колоквиуми испити? па чак што више и мастери стануваат. Секаде има, значи секаде...

Секаде има по некои татини синови и мамини мази кои со пари не само факултет туку и се во животот ќе си купат, Маж, семејство, вила, швалер, јахти и сл.

Па и Харвард е приватен универзитет, па се подмочуваме за тие што завршиле таму. Леле тој чудо од дете, платил милион долари и завршил на Харвард, стручен, најдобар се нај нај нај. Никој не вика платил па зел диплома.

Он топик , Извини што не ти давам одговор на твоето прашање, но мислам дека добро треба да одбереш каде ќе студираш дизајн, зошто сепак битно е да знаеш колку се стручни професорите и колку можат да те научат. Ете Хоуп* ти кажа убаво од прва рака... размисли си добро.

Без нервози. :p

Шо сеа треба да ти докажувам дека на некој начин се полесни без разлика за учење?
-Имам една комшика повозрасна од мене можеби едно 10тина години, ама ете на Економски во Прилеп ЗАВРШУВАШЕ дури 6-7 години и имаше земено само 2 години односно колку ти иди тоа 4 семестри?

-Епа после тие неколку години потрошени залудно се префрли на приватен универзитет и ги заврши преостанатите 2 години. Како тоа магично одма знаела се?


Ова не е за да се контрам со тебе, туку и јас напротив имам мислење како тебе значи, подобар однос е на професорот на приватните кон студентите, отколку на државните. Но не секој има пари да си пружи приватен универзитет. ;)
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Немам многу високо мислење за приватни факултети во државава зашто прелесно и пребрзо се земаат и се нема ама баш никаков критериум за запишување во истите, освен финансиите...
Ова го велам зашто познавам млад дечко кој има психички пореметувања (шизофренија) за кои не мора да си псохојатар да ги воочиш...и тоа дете, не велам дека е лошо, пакосно, агресивно или претставува опасност за околината ама сепак е со соодветна дијагноза и тоа дете не знае основни работи а камоли капацитет да заврши студии и ете замислете детето чиј татко е доктор, го запишаа на ФОН и студиите ги заврши навреме...како е тоа можно??! :eek

Втор пример...мој другар се запишува на Рускиот универзитет во Битола со средно фризерско...ок нема врска, го тера факултетот ги полага сите испити (појма си нема кутриот од животот ама си е снаодливо дете па си е вешт во препишување) и стасува до диплома и му викаат од студентски прашања...Дечко, ти не можеш да си ја земеш дипломата зашто немаш 4 степен средно образование ??? WTF??? Па како сте го запишале на студии воопшто?
И така другарчето ми мое, запиша вонредно 4 година во средно си зеде диплома за 4 степен средно образование за да може да си ја земе дипломата од факултет...Па кај го има ова бе?
Значи не е проблем ќе те запишеме само ти дај пари...па после треба 4 степен средно образование...(facepalm)
Ај доста е заминав скроз оф топик...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: warr