ФИНКИ vs. ФЕИТ

ryan1

Нов член
3 август 2014
10
1
3
34
Фала за одговорот.А точно ли е дека професорите од овој смер сите се прфрлиле на финки и таму програмирањето можело повеќе да се научи?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Фала за одговорот.А точно ли е дека професорите од овој смер сите се прфрлиле на финки и таму програмирањето можело повеќе да се научи?
Не се сите префрлени, но повеќето заминаа. Ако сакаш да учиш само програмирање тогаш запиши се на финки зашто на феит на тој смер се учат многу работи кои можеби нема да те интересираат ако сакаш само програмирање. Ако сакаш да си програмер - финки, ако сакаш да си инженер - феит.
 

ryan1

Нов член
3 август 2014
10
1
3
34
Па не сакам само програмирање затоа ке идам феит.Се учат многу нешта а и пак може да се научи програмирање.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Па не сакам само програмирање затоа ке идам феит.Се учат многу нешта а и пак може да се научи програмирање.
Ако ме прашаш мене има многу поважни работи од програмирање и пишување кодови. Учење синтакса на јазиците е најлесна работа, ама детално разбирање на тоа како функционира компјутерски систем е сосема друго нешто. Не е дека на феит не се учи програмирање, ќе учиш основи на програмирање во прва, има после предмет кој ќе те насочи како да размислуваш за да креираш алгоритми, има визуелно програмирање, ќе учиш асемблер, имаш изборни за php и .net, има изборен за да научиш визуелно програмирање (C# беше порано, сега се учи во Qt зашто на феит повеќе се ориентираат кон linux), имаш интернет програмирање итн итн. Ама на феит имаш и логички кола, микроелектроника, микропроцесори и микроконтролери и слични похардверски ориентирани предмети. Математиките не ти ги спомнувам, низ тој пекол мораш да поминеш и на феит и на финки.
 

ryan1

Нов член
3 август 2014
10
1
3
34
Добро кажано.Многу се мислев но сепак феит ке одам.
 

ryan1

Нов член
3 август 2014
10
1
3
34
А кој предмет на феит е за визуелно програмирање?Зошто не видов предмет со такво име.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А кој предмет на феит е за визуелно програмирање?Зошто не видов предмет со такво име.
Сеа гледам го исфрлиле. Ништо посебно, ако толку се интересираш околу тоа кажи и ќе ти пратам материјали.
 

linaa

Нов член
23 февруари 2016
4
0
1
31
Некој од четврта год безразлика дали од финки или феит ако сака да ми пише ми треба нешто :)
 

Makedonka

Нов член
15 април 2022
18
3
3
Што мислите , кој факултет е подобар, поквалитетен? ФИНКИ или ФЕИТ?