1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Уписи на факултет, и мислење за мојата одлука за факултет?

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Eva, 6 јули 2017.

 1. Eva

  Eva Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Денес добивме резултати од матура, пресметано имам 99,76% од вкупниот просек заедно со оценките од средно и државна матура. Некој ми спомна дека доколку сум во првите 10 со голем просек, нема да плаќам година, како оди тоа? И, одлучив да се запишам на УКИМ, факултетот за дизајн на ентериер и мебел. Мислење, искуства?
   
 2. Makedonec

  Makedonec Модератор Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,380
  Допаѓања:
  1,144
  Пол:
  Машки
  Не знам кој те лажел дека ако си во првите 10 по големина на просек дека нема да плаќаш, но тоа нема врска. Поентата со просекот е во тоа дека ќе си плаќаш семестар од 200 евра, а не од 400 евра. За факсот што си го одбрала врска немам, ако тоа те влече тоа запиши го, а ако ти е за работа се е после до среќа и врски.
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,979
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  Целосно да не плаќаш факс во прва година мислам дека не можеш, подоцна можеби ако се избориш за просек и стипендија да стекнеш, но прва... не ми оди некако во сеќавањава дека беше и се` уште е така.
  За второво, просперитетен смер е, но мислам не кај нас толку. Да не ти рушам филм, пробај, ако ти тргне, поврзи се со колеги од странство и терај понатаму.
   

Сподели: