Трансфер од еден на друг факултет

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
Дали постои услов за трансфер од еден на друг факултет? И ако постои, кој е? Ве молам, доколку е некој е добро информиран нека пише.. :)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Дали постои услов за трансфер од еден на друг факултет? И ако постои, кој е? Ве молам, доколку е некој е добро информиран нека пише.. :)
Зависи што предмети имаш ислушано, кои ти се признати кај двата.
Еве јас своевремено сакав да правам трансфер од Етнологија (ПМФ) на Археологија (Филозофски). Иако имав 2 заеднички предмети (историја 1 и 2) сепак не ми ги прифатија и морав јово наново.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Зависи што предмети имаш ислушано, кои ти се признати кај двата.
Еве јас своевремено сакав да правам трансфер од Етнологија (ПМФ) на Археологија (Филозофски). Иако имав 2 заеднички предмети (историја 1 и 2) сепак не ми ги прифатија и морав јово наново.
Тоа зависи од професорот повеќе. Јас имам другар што имаше положено електротехника и програмирање на електро во Скопје, се премести на дисперзирани во Кавадарци (под УГД спаѓа тој факултет) и не му ги признаа иако на електро се понапредно ниво од таму.
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Дали постои услов за трансфер од еден на друг факултет? И ако постои, кој е? Ве молам, доколку е некој е добро информиран нека пише.. :)
Нема услов освен на факултетот од кој си одиш да платиш 1000 (толку платив јас на економски) и на новиот кај што ќе одиш да платиш 2000 (толку платив на педагошки). И подолг беше процесот ,поднесување па решавање молби, отколку да си ги земеш документите и кога има упис да одиш да се упишеш.
Чекав 3-4 недели за да ја решат молбата,за на крај да ме стават во кофинансирање,а имав дупло повеќе просек отколку што се бараше за во државна квота.
 

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
Фала на информација. Јас сакам да направам трансвер на Општа медицина во Штип, бајдавеј студирам на ВМШ-Битола. :)
 

rotkiviangela

Староседелец
10 август 2012
27
4
1,003
Фала на информација. Јас сакам да направам трансвер на Општа медицина во Штип, бајдавеј студирам на ВМШ-Битола. :)

А на со смер си?
Ако си на некои од смеровите шо не се сестра/техничар ,тогас немас мн предмети со це ти се призна, а ако си техничар можно е
Ти советувам да им пишиш на некои од e mail ите шо се клаени на страната http://www.ugd.edu.mk/index.php/mk/prefrli-se-na-ugd
 

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Имам една другарка беше во еден град на факс и сега годинава се префрли во друг. Само си плати пари за секој предмет 500ден мислам.