Трансплантација на глава

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Можеби некој има слушнато или прочитано, но денес јас првпат прочитав дека се планира во 2017 год.да се изврши прва трансплантација на глава на човек.
Искрено да си кажам кога прочитав, првата реакција ми беше кревање на притисок и коса на глава, добро што не бев доручкувана, едноставно се згрозив!!
Италијански хирург Серџо Канаверо, наречен др.Франкештајн, ќе изврши трансплантација на глава на еден 3о год.Русин, заболен од атрофија на мускули, непокретен, на здраво тело од донатор. Чудна работа, русинов едвај чека да се подвргне на таа операција со надеж дека пак ке прооди!!
Операијата ке траела околу 36 часа а ќе чинела 7,5 милиони фунти....интервенцијата мислам дека се планира да биде во Кина, во најдобро опремени хируршки сали.

Сега малце да се нашалам, читајќи разни постови( и мои), што мислите дали е добра ваква трансплантација!?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner and corki

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Мислам дека е време да престанеш да веруваш на секакви измишљотини што читаш по интернет.

Конкретно за темава... Рокфелер ќе живее до 250 години.
Мислам дека не е измишлотина и дека еден ден навистина тоа ке се прави.Првата таква трансплантација била направена на мајмун во 1970 год. но тој прешивеал само 8 дена...знаеме науката до каде е достигната а колку и само незнаеме какви се тајни експерименти се прават, така да за овие 40 тина година ништо неможе да ме чуди.
Многу полемики имало за вакви операции,од психолошка, медицинска, етичка страна....некои велат дека таква операција е пострашна од смртта.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Благодарение на @Outrider и јас дознав за ова.

Еве на видеото е експеримент од `40-та за трансплантација на глава од куче, пребарај го целиот експеримент и ќе видиш дали успеале.

Прво нешто кое што мора да го помине ова како зафат пред да биде воопшто изведено на човек се етичките и моралните конфликти. Не верувам дека такво нешто би се случило.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Electra

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Грозна е самата помисла, но како што реков, науката е отидена мнооооооооооооогу далеку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
А дали е можно женска глава да се пресади на машко тело ,што вика тогаш науката ?? :)
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Не постои конкретна причина за да не веруваме во таквата напредна технологија.Еве јас верувам во тоа дека еден ден и тоа ке се случи,ке се трансплантира глава.Зарем пред 20-25год.некој веруваше дека ќе има трансплантација на срце?!

Грозна е самата помисла, но како што реков, науката е отидена мнооооооооооооогу далеку.
Да можеби е грозна помислата,но ако се работи за спасување на човечки живот,не е ништо грозно.Само ќе треба името да му се смени на пациентот:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Благодарение на @Outrider и јас дознав за ова.

Еве на видеото е експеримент од `40-та за трансплантација на глава од куче, пребарај го целиот експеримент и ќе видиш дали успеале.

Прво нешто кое што мора да го помине ова како зафат пред да биде воопшто изведено на човек се етичките и моралните конфликти. Не верувам дека такво нешто би се случило.

Имало и некој амер кој пресадил успешно глава од едно на друго шимпанзо ама џабе парализирани биле од вратот надолу иако слушале и гледале и имале краток животен век, после се прекинал проектот...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Имало и некој амер кој пресадил успешно глава од едно на друго шимпанзо ама џабе парализирани биле од вратот надолу иако слушале и гледале и имале краток животен век, после се прекинал проектот...
Што знам, мене ми е уште чудно како би можело да се изведе такво нешто успешно. За да функционира исто како претходно треба главата да ја наместиш скроз точно и некако да успееш да го поврзиш целиот нервен систем да функционира беспрекорно. Мене ми изгледа невозможно, барем сега.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Што знам, мене ми е уште чудно како би можело да се изведе такво нешто успешно. За да функционира исто како претходно треба главата да ја наместиш скроз точно и некако да успееш да го поврзиш целиот нервен систем да функционира беспрекорно. Мене ми изгледа невозможно, барем сега.