Тоше Проески

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Исрено никад не сам слушаја песне од Тошета(збору за активно скушање и рокање песне по дома), а да е најбољи... најбољи е бија нема што!
и ја знам пуно такфи штп пљукасфа по њега а ск ангел па ангел..
тој е тај сурова реалност, човек треа да умре за да биде совршена ѕвезда
он си беше од увек Ѕвезда,најбољи певач на Балкан дефинитивно, најскоман, најхуман и сфе нај...
Омилену песну неам, некад на шалу гу запоју 'Сонце во тфоите "РУСКИ" коси...
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
16 цитати од Тоше Проески
1. Секоја жена на овој свет заслужува, барем во очите на еден маж во еден момент, во една секунда, макар тоа било и само еднаш во животот, да се почувствува најосакуваната жена на светот и ако цел живот ми помине во тоа, ќе знам дека не сум го протрошил залудно.

2. Човекот треба да биде инспириран, и го молам Бога да не ми ја зема инспирацијата за музиката и инспирацијата во животот.

3. Да имам огромна моќ, макар и накратко, би направил да исчезне омразата и злото и луѓето меѓусебно да делат љубов.

4. Цел свет е убав кога си насмеан. Кога си нерасположен, те нервира и сончев ден.

5. Суштината на животот е да се сака, да имаш некој што те сака, да си сигурен дека те сака и дека е само со тебе.

6. Човекот мора да остане човек, без оглед на тоа со што се занимава и каков успех постигнал.

7. Љубовта не е нешто со кое треба да тргуваш. Испрати ја и не очекувај кусур. Не биди себичен.

8. Сакајте се! Правата љубов е онаа љубов која ја дариш, а не очекуваш да биде возвратена. Кога се чувствува чувството на љубов, доволно е едносмерно. За врска треба да биде двосмерно, а за љубов е доволно само едносмерно.

9. Не сакам да ми симнувате капа. Само сакам да се гордеете со мене.

10. Никогаш не би се откажал од пријателите. Секогаш би бил со нив. Во добро и во зло. Во добро да се радувам, во зло да помогнам.

11. За мене е незамисливо некој кој може да пружи нешто на оние кои имаат малку или воопшто, затвора очи и не пружа ништо.

12. Не сакам кога целта ги оправдува средствата, не сакам нечесни игри и не верувам дека во љубовта е сè дозволено - исто како во војната.

13. Сите ние луѓе, сме поврзани со некоја посебна сребрена жичка во својата душа.

14. Децата се дар од Бога и не можам да не им се радувам. Кога и да се до мене знам дека ме чуваат.

15. За љубов би се борел до крај. За љубовта на личност што ми е драга, било да се работи за член на семејството, девојка или пријател. За љубов сум спремен на сè!

16. Кога ќе ви одземат сè, ќе ви останат двете раце, составете ги една до друга за молитва... Tогаш ќе бидете НАЈСИЛНИ.

 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Зашто не успеваат скоро сите теми за некоја група или пеач на форумов или поточно имаат краток век.
Затоа што секој си мисли дека со тоа што ќе става видеа од артистот не просветлил,вака се губи смислата на темата во куп видеа.

Погоре Electra пишала а јас ќе додадам некои работи.
Тоше на самите почетоци па се до неговата смрт имаше горе доле се исти фанови и грото од народот не го обожаваше нај нај.
Памтам кога требаше да му идам на последниот концерт пред да погине во несреќата со ланци ме однесоа кај него од толку што негодував дека јас неќам да идам и никад не сум го ни слушал.
Поголем чекор направи кога од нежен и женствен пеач почна да биднува помажествен и порокерки настроен во подоцнежните албуми па малце публиката му се прошири дури и самиот после изјави дека он го сака рокот и неќе да се фолира со песни што пред тоа ги пееше како на пример "Твојте бакнежи на мојте бели кошули" и на спотот со една теоважа на стомакот што беше јако патетично за гледање.
Факт е дека македонскиот народ никогаш не го испочитува до крај па имаше и опструкции за евровизија да не му пишуваат песни и така натака.
Ако јас пред пет години во парк седејќи кажев дека го слушам Тоше ќе ме погледнеа сите попреку ќе кажеа сите по некој ваков или таков коментар за него ама сигурно немаше да бидам кул како сега кога секој втор јавно се фали како бил најдобар.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jackal and parvati

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
дај ми некоја споредба на некоја стара македонска песна испеана од него и било кој друг ... и каде што другиот ја пее подобро од него ...

не верувам дека ке најдеш ...
Колку само мислам дека не си во право,ако ме прашаш мене од албумот Божилак што го пееше каде има македонски народни песни преработки од него само "Мајка на марика думаше" доживеа некаква популарност,остатокот од песните никаде нити некој ги пуштил нити ги знаат.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Зашто не успеваат скоро сите теми за некоја група или пеач на форумов или поточно имаат краток век.
Затоа што секој си мисли дека со тоа што ќе става видеа од артистот не просветлил,вака се губи смислата на темата во куп видеа.

Погоре Electra пишала а јас ќе додадам некои работи.
Тоше на самите почетоци па се до неговата смрт имаше горе доле се исти фанови и грото од народот не го обожаваше нај нај.
Памтам кога требаше да му идам на последниот концерт пред да погине во несреќата со ланци ме однесоа кај него од толку што негодував дека јас неќам да идам и никад не сум го ни слушал.
Поголем чекор направи кога од нежен и женствен пеач почна да биднува помажествен и порокерки настроен во подоцнежните албуми па малце публиката му се прошири дури и самиот после изјави дека он го сака рокот и неќе да се фолира со песни што пред тоа ги пееше како на пример "Твојте бакнежи на мојте бели кошули" и на спотот со една теоважа на стомакот што беше јако патетично за гледање.
Факт е дека македонскиот народ никогаш не го испочитува до крај па имаше и опструкции за евровизија да не му пишуваат песни и така натака.
Ако јас пред пет години во парк седејќи кажев дека го слушам Тоше ќе ме погледнеа сите попреку ќе кажеа сите по некој ваков или таков коментар за него ама сигурно немаше да бидам кул како сега кога секој втор јавно се фали како бил најдобар.
на следнат собиранка имаш пиво за муабетов... како шо погоре можи имам спомнато а може не ама пак ке кажам. Јас тоше отсекогаш го доживува како некое латентно педерче и никогаш не ми беше ни во најдобрите 50 македонски музичари.. Ова сериозно... единствено една негова песна(боже чувај ја од зло) ја сакам и ја слушам скоро секој ден не затоа што добро пее или песната е кој знај шо туку дека ме потсеќа на една личност што не е појке со мене.. Никогаш не сум го сметал за кој знај шо ни пред смртта ни после тоа.. Денес е трибјут деј за него ок е тоа ама ко ке видам кој се не напиша стаус со некое патетично срање за него ми иди да повратам ида го исркам со лажица повратеното и пак да го повратам уште еднаш... Не ми пречи тоа што објавувате песни ми пречи тоа што после смртта сите му станаја најголеми број 1 фанови... Патетично лицемерно и лешинарски ми е сето тоа ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Ghtalpo

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Колку само мислам дека не си во право,ако ме прашаш мене од албумот Божилак што го пееше каде има македонски народни песни преработки од него само "Мајка на марика думаше" доживеа некаква популарност,остатокот од песните никаде нити некој ги пуштил нити ги знаат.
Не ги знаат не од причина што не се добро одпеани,тука има влијание и нивниот аранжман а исто така и популарноста на самата песна.Аранжманите се такви какви што се,за нас несекојдневни и затоа не толку прифатливи за повекемина.
Мене лично ептен ми се допагаат.
Го делам истото мислење со фанот,дека старите македонски песни нема кој може засега подобро да ги испее од она како што можеше Тоше да ги испее.
Тој сам имаше речено дека на тој албум ги сместил песните што нему му се допагале.
Ете ако си во право,стави ми линк од некој кој ја испеал подобро оваа песна.
или пак оваа