Топ 10 гитаристи на сите времиња

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Сатријани,Малмстим,Реј Вон,Стив Ваи,Бакетхед,Маркус и Андре од Blind Guardian,Lars Rimcke од Stormwarrior,Џими Хендрикс,Blues Saraceno...
А да,за малку ќе го заборавев и таткото на сурф музиката,леворакиот Dick Dale:
Има најјаки движења додека свири,а моментот на 1:12 e LIKE A BOSS!! :D
 

Bleach

Истакнат Член
23 декември 2012
146
257
173
Heart-Shaped Coffin
rock-n-roll-is-freedom.tumblr.com
Браво бе, кога кажа дека имаш 13 години мислев песници од Бибер ќе постираш, ама позитивно сум изненаден!
Искрено, јас се срамам од тоа шо сум '99 годиште и од музиката шо ја слушаат моите врсници. |-(
Онтопик - сум ги заборавила и Hendrix, Clapton, Van Halen.. А и Nick Sterling е добар, не знам дали имате слушнато за него, со Sebastian Bach свири сега.. Ќе го биде. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: steppenwolf

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Двајцава мајстори за свирење гитара
Аl Di Meola и Paco de Lucia
и братучед ми Кирил:) нормално..


иако вторава верзија на Медитеран сан денсе
ми е поубава отсвирена од Dicke Fische
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav and Idiot

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Guthrie Govan


Taping-от му е еден од најдобрите што сум ги слушнал досега. Мелодичност, иновативност, техника... and you got Guthrie:)




Andy James, од друга страна техника и металкор позадина за шредање. Моќно.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Коментар од Јутуб
If Jimi Hendrix isn't your favorite guitar player, he is your favorite guitar player's favorite guitar player
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bleach

jack1

Нов член
5 јуни 2013
3
0
1
39
Robie Kriger od Doors zaradi orginalnosta i slide gitarata mnogu potcenet gitarist a sepak strasen ton vadi
 

jack1

Нов член
5 јуни 2013
3
0
1
39
muhahahaha

Одвој 20тина минути и слушај. Сантана и најдобар гитарист е ко магаре и воена музика



(знам дека нема да ги преслушаш)
Santana e gitara glas takov ton nema edinstveno so Hendrix moze da se sporedi. A ovie Vai , Petruci se bilderi gitaristi tonot im e bled... muzikata ne e vo prstite nego vo idejata, orginalnosta i melodicnosta inaku sekoj bi se podlozil na tretman vezbane i bi stanal legenda ama ne e taka