1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Тинејџери-родители

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од МериСелест, 8 март 2013.

1. violetmoon

violetmoon Модератор
    Член на администрација

Зачленет на:
    11 декември 2012
    Мислења:
    2,596
    Допаѓања:
    5,668
    Дефинитивно од порано до денес се поместени границите на детството за неколку години.
    Жалосно е ова да се случува,да остануваат бремени на 15-16 год. во време кога едукацијата е на далеку повисоко ниво,(иако не на доволно)за разлика од минатото кога сексот бил табу тема.Тука на прво место е разговорот од страна на родителите,кои мора на време да му укажат на своето дете за ризикот од незаштитен секс,полово преносливи болести и несакана бременост.Тука во прашање е и меѓусебната доверба на релација родител-дете.
    Исто така тука е и интернетот,па наместо само да гледаат порничи и да дремат на фб,може малку да се информираат и на тој начин.
    Е сега во ситуација ќерка ми да остане бремена на тие години,вината ќе ја барам лично во мене,тука јас сум потфрлила како родител .
    Ама кога веќе биднала работата има да си го роди детето,и да си ги сноси последиците од своите постапки.
    Нормално дека би ја имала мојата подршка и не би ја оставила сама да минува низ сето тоа.
    А абортусот како решение не доаѓа во предвид,како што кажаа и погоре кога знаела да шири нозе ќе ги шири и за раѓање.

На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tetovchanka^^

Tetovchanka^^ Истакнат Член

Зачленет на:
    21 јуни 2016
    Мислења:
    169
    Допаѓања:
    84
    Јас родив на 18 години . Со сексот почнав на 16 ипол . Едукација од интернет , мајка ми и татко ми се толку затворени особи што ниту се потрудиле да ми објаснат некои работи . Сепак , почнав многу рано со едукација од интернет , плус имавме 3 часовно предавање во 2-ра година средно за последиците и се околу сексот .
    Јас не планирав да имам бебе но маж ми ( тогашен дечко ) сакал , ми имаше кажувано и предходно , и тогаш ми кажа дека сака бебе , но го земав на шегување сето тоа . Кога веќе сватив дека не е шега , беше предоцна . Прво помислив да абортирам , но маж ми ме премисли . Толку го сакаше бебето што ми се чини леташе од среќа . И така денес сме во брак со 2 деца , а имаме по 22 години :zelen

Сподели: