Тинејџери-родители

M.Adams

Истакнат Член
16 јануари 2013
82
96
118
Опомена за навреда
А ти слеп ли си или не догледуваш? Кажав во првата реченица дека не можам да замислам вакво нешто, што значи размислувам за тоа да израснам квалитетна личност, ама ако нешто ми киксне во планот, како што може да се случи тогаш кажав што ќе направам. Толку ли сум нејасна па да морам да објаснувам како на мали деца?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
А ти слеп ли си или не догледуваш? Кажав во првата реченица дека не можам да замислам вакво нешто, што значи размислувам за тоа да израснам квалитетна личност, ама ако нешто ми киксне во планот, како што може да се случи тогаш кажав што ќе направам. Толку ли сум нејасна па да морам да објаснувам како на мали деца?
Ти мене не ме сфати. Очигледно.
Ако веќе си кикснала како родител не кикснувај како човек. Не биди убиец(абортус)

п.с. ти го пријавив постот за навреда.
 

M.Adams

Истакнат Член
16 јануари 2013
82
96
118
Не сметам дека абортусот е убиство. Да сметав така немаше ни да кажам дека ќе поттикнувам некого на такво нешто.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Не сметам дека абортусот е убиство. Да сметав така немаше ни да кажам дека ќе поттикнувам некого на такво нешто.
Можеби. Различни гледишта. Можеби ете не е убиство, ама не мислиш дека е дополнителна неодговорност?
Ете... не си успеала да пренесеш дека постојат таблети, кондоми итн итн, успеј да пренесиш дека треба да се сноси одговорност за сопствените грешки.

п.с. има многу случаеви кога мајките после абортусот остануваат стерилни... Го осудуваш детето да биде цел живот без пород.
 

M.Adams

Истакнат Член
16 јануари 2013
82
96
118
За мене решение за таа грешка е абортусот. Не е решение да глумиме одговорност со тоа што ќе осудам една тинејџерка да превзема товар за кој ни оддалеку не е спремна и кој ќе влијае на секој сегмент од нејзиниот живот, и дете кое ќе расте со деца и со голема веројатност во дисфункционална средина. Не сакам ни да размислувам за малите шанси кои постојат да подоцна останат последици па да не може да раѓа. Сигурно нема кај некоја бабичка да ја однесам со треви и железа да ја абортира. Бош муабет правиме, без врска.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
За мене решение за таа грешка е абортусот. Не е решение да глумиме одговорност со тоа што ќе осудам една тинејџерка да превзема товар за кој ни оддалеку не е спремна и кој ќе влијае на секој сегмент од нејзиниот живот, и дете кое ќе расте со деца и со голема веројатност во дисфункционална средина. Не сакам ни да размислувам за малите шанси кои постојат да подоцна останат последици па да не може да раѓа. Сигурно нема кај некоја бабичка да ја однесам со треви и железа да ја абортира. Бош муабет правиме, без врска.
Не сакаш да размислуваш ама постојат. И знам да ти набројам безброј случаи што абортирале во болница денес одат кај бабички затоа што им се последна надеж дека со нешто натприродно ќе забременат.
Имаш право, правиме бош муабет.
Абортус... и после што ќе прави ќерка ти е нејзина работа :)
 

M.Adams

Истакнат Член
16 јануари 2013
82
96
118
Ако одиме процентуално за тоа кои работи можат да ти се случат намерно или ненамерно тогаш можам многу сценарија да ти набројам кои можат да ти се случат тебе, мене, на твоето дете. Многу не можат да имаат дете а немале абортус.
И што ако твојата ќерка е една од тие, тогаш што ќе прави таа чија работа е?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ако одиме процентуално за тоа кои работи можат да ти се случат намерно или ненамерно тогаш можам многу сценарија да ти набројам кои можат да ти се случат тебе, мене, на твоето дете. Многу не можат да имаат дете а немале абортус.
И што ако твојата ќерка е една од тие, тогаш што ќе прави таа чија работа е?
Се изјаснив за тоа. Ќе и’ ја дадам цела подршка на ќерка ми, ќе и’ помагам додека не стане сама способна да се грижи за детето, ама да го даде на посвојување, или абортус нема да дозволам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

M.Adams

Истакнат Член
16 јануари 2013
82
96
118
Твој избор, и нема што јас да го преиспитувам дали е добар или не.
Давање на посвојување никаде не спомнав, за тоа сум против.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Твој избор, и нема што јас да го преиспитувам дали е добар или не.
Давање на посвојување никаде не спомнав, за тоа сум против.
Го преиспитувам затоа што сме на форум, за дискусија сме тука, не?
Јас го спомнав посвојувањето оти нели тоа е една алтернатива како да се ослободиш од непосакано дете.