Тестирање козметика врз животни

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Секое животно јаде онолку колку му е потребно,ниеден лав не замрзнува храна во ладилник,или риби ловени со мрежа што стојат по замрзнувачи.
Човекот во ниеден поглед не можеш да го вброиш во синџирот на исхрана.

Така е.
Тоа е веќе, повторно тој себичен начин за лични бенифиции у народот попознато како млатење пари.
И човекот е во синџирот на исхрана, како може да не биде? И тој е дел и тоа значаен дел од природата.
Порано луѓето и биле благодарни на природата, ја искористувале онолку колку што навистина имаат потреба од неа, сега се алчни, егоистични монструми што газат преку лешеви за остварување на сопствените цели.
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Така е.
Тоа е веќе, повторно тој себичен начин за лични бенифиции у народот попознато како млатење пари.
И човекот е во синџирот на исхрана, како може да не биде? И тој е дел и тоа значаен дел од природата.
Порано луѓето и биле благодарни на природата, ја искористувале онолку колку што навистина имаат потреба од неа, сега се алчни, егоистични монструми што газат преку лешеви за остварување на сопствените цели.
Нема да и недостасува човекот на планетата земја кога би го немал.Таа си функционирала и пред него па и синџирите на исхрана.Истреби толку видови што сега ги брои на прсти колку панди имало во Кина или бели мечки (оние на рекламата на кока кола не ги важиме).
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Можеби нема да недостасува, ама присутен е. И тоа го прави дел од оваа планета, дел од природата, дел од процесите кои се одвиваат во неа што значи и дел од синџирот на исхрана.
Едноставно, небулозно е да го негираш тоа.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Нема зошто таму,да се вратиме во темава,сепак овие постови се се во врска со темата.


Ајде да речеме си во право.
А кои сме ние да одлучуваме за криминалците во затворите?
Од кај сме толку сигурни дека едно икс животно нема направено некое ,,дело,,што ке го издвои дека е подобро од еден затвореник(и замисли да е неправедно осуден):)
А кои сме ние да одлучуваме за животот на некое животно?
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
А кои сме ние да одлучуваме за животот на некое животно?

Вегетеријанец си? :)
Ова е добро прашање за секој кој консумира животинска храна.
Јес да е тестирањето поинаква работа,но како што веке кажав,тој што сака да ги поштеди надодно животните,дали е спремен да биде подлежен на тест за да заштити барем едно животно?
Јас ги сакам,но не ми е срам да признаам дека не сум спремна да се жрвувам.
Ти си?:)
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Вегетаријанец си?
Не.
Епа ондак, не може да бидеш против тестирањето врз животните.

Мажена си?
Не.
Епа, не може да имаш секс. ( пошто нели за репродукција исклучиво)

Така му иде муабетов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: mina. and Saladin

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Е ајде,сите сме многу грижливи и сон не не фака од што не оптеретува прашањево за Тестирањето на животните.(wasntme)
Јас дур не ја видов темава,а и откако ја видов ништо не преземав за да ги заштитам животните.
А во врска со сексот и мажачката,компарацијата не ми држи место од причина што наводно мажените се помалку се сексаат за разлика од немажените.
Мада е наводно,не е ништо сигурно,се е релативно и зависи од домакините.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Интересно е што овде сите што се прават наивни, во својот живот барем едно 50-60 пати пробале риба, пиле, јагне, свиња..... Исто така ги користат козметичките производи кои претходно биле тестирани врз животни.... Ако толку Ви е жал, Вие пријавете се нека тестираат на вас и така бројот на искористување на животни ќе се намали.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Интересно е што овде сите што се прават наивни, во својот живот барем едно 50-60 пати пробале риба, пиле, јагне, свиња..... Исто така ги користат козметичките производи кои претходно биле тестирани врз животни.... Ако толку Ви е жал, Вие пријавете се нека тестираат на вас и така бројот на искористување на животни ќе се намали.
Зашто да се пријавиме,шминкањето не е нешто што е непходно?
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
melpomena не ја укапира поентата на муабетот, ама ич. Препрочитај уште еднаш, не набилдувај мислења само врз основа на тоа дека сакаш да бидеш хејтер.

Зошто се обидувате да наметнете мислење, кое треба нас ( на кои ни смета тестирањето врз животни ) да направи да се осеќаме глупо и лицемерно оти јадеме месо?
Еве јас, јадам само пилешко, сум била и вегетаријанка, се дружам со луѓе кои обожаваат да јадат месо, и што?
Ставете ме на клада, Џисас вил сејф мај соул :D

Јас нема да го променам светот, оти на некој форум ќе кажам дека не се согласувам со тоа, нема да го запрам, ама како го терате муабетов, ај ако не да ја заколам мачкава што ја чувам за нели да ми го оправда тоа што обожавам пилешко со кари и печурки.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin