Тенис

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Федерер нема изгубено сет откога почна турниров, моментално води 2:0. Лесно ќе си победи сега, потешкотии се очекуваат понатаму.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Повторно победа без изгубен сет, 6:1, 6:4 и 6:4 против Робредо овој пат. Лесен меч за мајсторот, без големи проблеми, штета што нема да издржи повеќе а баш би сакал Федерер да освои. Џокович е во страшна форма, Мареј оваа година игра супер, нема многу шанси Федерер ама ако, неговите рекорди не ги стигнува никој :D.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Надал губи од Киргиос 2:1 во сетови. Очајна игра на Надал во 3тиот сет, се спрема изненадување изгледа.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ете го првото изненадување, реков јас Надал тешко игра на трева. Победа на Киргиос 3:1 во сетови, 7:6, 7:5 за Надал во втор сет, 7:6 и 6:3 во последниот сет за Киргиос, играше многу подобро нема што, заслужено четвртфинале.

Победа за четвртфинале и на Вавринка против Лопез, 7:6, 7:6 и 6:3. Без многу замарање 3:0. :D
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Димитров води против Мареј 2:0 во сетови, вториот сет го доби во тај брејк со 7:6. Мареј не знае каде се наоѓа моментално, кој знае што му се случи, како играше претходниот меч а сега не е ни пола од тоа. Ми мириса на уште едно изненадување :).
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
6:1, 7:6 и 6:2 победа од 3:0 во сетови на Димитров. Мареј се изгуби требаше чудо да се случи за да го сврти мечот. После изгубениот втор нервозата стана поголема а и грешките, 5 двојни сервис грешки имаше а во 3тиот сет Димитров му направи 2 брејка. Мареј нема да ја одбрани титулата што значи Вимблдон ќе има нов шампион, јас навивам за Федерер ама ќе видиме. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Најдоброто за крај :D. Победа на Федерер 3:1 против Вавринка, 3:6, 7:6, 6:4 и 6:4. Во последниот сет Вавринка имаше дури 5 шанси за брејк ама не ги искористи. Полесен му е патот на Федерер до финалето, го чека подобриот од мечот Раонич и Киргиос. Во финалето скоро сигурен сум дека ќе биде и Џокович, ама не знам дали Федерер ќе издржи, затоа што не е веќе млад а Џокович и во страшна форма оваа година.

Иначе една интересна информација. Киргиос е вториот 19 годишник што го победува најдобриот тенисер на светот, првиот е Надал кој во 2005 го победи Федерер на Ролан Гарос. :)
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Мареј вчера очаен. Не очекувам дека Димитров ќе го победи и Новак, можеби еден сет ќе му земе но тоа е тоа. Истото го очекувам и на другиот 1/2 финален меч меѓу Раонич и Федерер, очекувам Роџер таму да победи. Гледам Söldner e многу активен во последно време на темава, ми се допаѓа што има тениски фанови.(y)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Мареј вчера очаен. Не очекувам дека Димитров ќе го победи и Новак, можеби еден сет ќе му земе но тоа е тоа. Истото го очекувам и на другиот 1/2 финален меч меѓу Раонич и Федерер, очекувам Роџер таму да победи. Гледам Söldner e многу активен во последно време на темава, ми се допаѓа што има тениски фанови.(y)
Мене ми е страв од Раонич да не направи изненадување, јак сервис има и тука е неговата предност, Федерер ќе треба да се помачи затоа што тешко ќе ги враќа тие топки. Јас верувам дека ако преживее Федерер ќе го освои турниров. Димитров и јас мислам дека нема шанси а Новак би имал проблеми ако Федерер биде во финале, секогаш Федерер му бил тежок противник на Новак а и на трева се знае кој е најдобар :D.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Добро е немаше изненадувања :D. Во финалето му давам предност на Федерер, пред некој ден кажав дека ако Џокович продолжи со истата игра ќе освои, ама знаеме дека на Новак никогаш не му било лесно против Федерер, секогаш му бил еден од најтешките противници. Федерер цел турнир играше супер, сега ја има шансата за титула која не смее да ја пропушти. Федерер иначе со 32 години е вториот најстар тенисер што е во финале, првиот е Агаси кој играше финале во 2005 на 35 години :).