Телема

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Значи како родители вашата должност ќе ја спроведете но што ако тоа дете ипосле полнолетство не престане со пороците..ке го избркате од дома??
Како може некој да биде дете после полнолетство? :)
Еве вака ќе се обидам да ти објаснам. Јас можам мојот син или ќерка да ги советувам, да им укажам и да ги подучам за се што мислам дека ќе им помогне во животот, но кога ќе станат зрели и полнолетни луѓе, немам ниту намера ниту право да им забранувам ништо. Тоа не е само телемитски туку и според постоечките законски правила.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Како може некој да биде дете после полнолетство? :)
Еве вака ќе се обидам да ти објаснам. Јас можам мојот син или ќерка да ги советувам, да им укажам и да ги подучам за се што мислам дека ќе им помогне во животот, но кога ќе станат зрели и полнолетни луѓе, немам ниту намера ниту право да им забранувам ништо. Тоа не е само телемитски туку и според постоечките законски правила.
Кои постоечки закони, во Македонија нема такви закони..живеат кај родителите и кога ке се оженат, па уште и аконе работат па да треба ти да ги раниш..е тука сакам да ја видам чистата воља или разум или срце или што ќе биде пресудно за понатаможен живот.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Кои постоечки закони, во Македонија нема такви закони..живеат кај родителите и кога ке се оженат, па уште и аконе работат па да треба ти да ги раниш..е тука сакам да ја видам чистата воља или разум или срце или што ќе биде пресудно за понатаможен живот.
Нема такви закони во Македонија?! Ти мислиш дека можеш на полнолетен човек да му забраниш да се движи слободно, да пие алкохол или слично? Една работа е да условиш некого да остане на твој имот, сосема друга е да му забрануваш или ограничуваш движење.
Ако личноста неможе самостојно да се издржува себе си, тогаш тоа е нејзин пропуст и слабост. Секој човек, за да може да има достоинствен живот, треба да биде независен од семејството. И финансиски и на секој друг начин. Родителот е должен од мали нозе да му го посочи тоа и да го подучи да ја оствари таа независност.
Според мене, причината поради која толку многу луѓе живеат со своите родители не е само финансиска туку и културолошка. И тоа често е причина за проблеми и несогласувања, што поради генерациски јаз, што од немање доволно приватност.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Нема такви закони во Македонија?! Ти мислиш дека можеш на полнолетен човек да му забраниш да се движи слободно, да пие алкохол или слично? Една работа е да условиш некого да остане на твој имот, сосема друга е да му забрануваш или ограничуваш движење.
Ако личноста неможе самостојно да се издржува себе си, тогаш тоа е нејзин пропуст и слабост. Секој човек, за да може да има достоинствен живот, треба да биде независен од семејството. И финансиски и на секој друг начин. Родителот е должен од мали нозе да му го посочи тоа и да го подучи да ја оствари таа независност.
Според мене, причината поради која толку многу луѓе живеат со своите родители не е само финансиска туку и културолошка. И тоа често е причина за проблеми и несогласувања, што поради генерациски јаз, што од немање доволно приватност.
Погрешно разбрано, никој не може ништо да му забрани на полнолетна особа ама нема ни закон со кој можеш да го избркаш од дома..и не те прашувам тоа, само ми докажуваш со твоиве излагања дека не си женет и немаш деца..ххаха..прашав како ете ти на пр би реагирал, можно ли е да се примени таа чиста воља во такви слиучаи, сто пати се повторувам а ти се наопаку ми бегаш на триста страни..ако тебе ти е воља да живееш сам а детето твое на сака да си оди, не е способен финансиски сам да се издржава и плус те малтретира..ќе игра ли тука твојата воља, ќе затаи ли љубовта кон своето дете и ке ја спроведеш ..што...тоа ме интересира..емоциите не ги спомнувате никаде..не ли се тие кочница понекогаш во животот за да правиме нешто што не е по наша воља??
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Погрешно разбрано, никој не може ништо да му забрани на полнолетна особа ама нема ни закон со кој можеш да го избркаш од дома..
Кој те излажал дека нема таков закон?! Ако станот или куќата се на твое име, а синот или ќерката се полнолетни, итекако можеш да ги избркаш.
само ми докажуваш со твоиве излагања дека не си женет и немаш деца..ххаха..
Епа грешиш :)
прашав како ете ти на пр би реагирал, можно ли е да се примени таа чиста воља во такви слиучаи, сто пати се повторувам а ти се наопаку ми бегаш на триста страни..ако тебе ти е воља да живееш сам а детето твое на сака да си оди, не е способен финансиски сам да се издржава и плус те малтретира..ќе игра ли тука твојата воља, ќе затаи ли љубовта кон своето дете и ке ја спроведеш ..што...тоа ме интересира..емоциите не ги спомнувате никаде..не ли се тие кочница понекогаш во животот за да правиме нешто што не е по наша воља??
Сигурно нема да дозволам да ме малтретира и да се однесува како паразит. Емоциите можат да бидат кочница само ако им дозволиш, како и за се останато во животот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Ќе имаш ли душа тек така да го избркаш??
Значи со вољата се контролираат и емоциите и разумот..браво..колку би било убаво кога сите би можеле да живееме како што ни е воља а не понекогаш како други сакаат:(
Ок ти благодарам:)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Ќе имаш ли душа тек така да го избркаш??
Значи со вољата се контролираат и емоциите и разумот..браво..колку би било убаво кога сите би можеле да живееме како што ни е воља а не понекогаш како други сакаат:(
Ок ти благодарам:)
Волјата е над емоциите и над разумот. Единствен начин да се најде смислата на своето постоење е да се живее во согласност со чистата - вистинска волја. Оној што дозволува емоциите да раководат со неговиот живот, ја изгубил рамнотежата, а таа е основата за се. Во LIBER LIBRAE SVB FIGVRA XXX јасно е укажано:
11. Запамети дека неурамнотежената сила е зло; дека неурамнотежената милост е слабост, која би го дозволувала и поттикнувала Злото.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Тешко дете што има за родител Телемит да развие идеја да подлегне како роб под нешто толку непотребно како алкохолот или дрогата...
Деца што не знаат ништо, сакаат да пробат се - и неспособноста на родителите од нив создава зависници од минливи среќни моменти кои не водат никаде...
освен кон физичка смрт без постигнување на било што тука на Земјата.
Забранувајте им на децата сешто, не ги подучувајте на ништо... и вашето семе ќе исчезне. Природа, не сака неспособни - еволуција. :)

„Единствена маана на употребата на дрогите е што феноменот на толеранција наскоро се воспоставува и ефектот се намалува; додека за слабичите секогаш постои опасност од формирање на навика, при што лажливиот слуга станува господар и го зема данокот за благодетта од краткотрајното небо, кој всушност е пропаст од постојаниот пекол.“
--- Достигнување на Среќата
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Тешко дете што има за родител Телемит да развие идеја да подлегне како роб под нешто толку непотребно како алкохолот или дрогата...
Деца што не знаат ништо, сакаат да пробат се - и неспособноста на родителите од нив создава зависници од минливи среќни моменти кои не водат никаде...
освен кон физичка смрт без постигнување на било што тука на Земјата.
Забранувајте им на децата сешто, не ги подучувајте на ништо... и вашето семе ќе исчезне. Природа, не сака неспособни - еволуција. :)

„Единствена маана на употребата на дрогите е што феноменот на толеранција наскоро се воспоставува и ефектот се намалува; додека за слабичите секогаш постои опасност од формирање на навика, при што лажливиот слуга станува господар и го зема данокот за благодетта од краткотрајното небо, кој всушност е пропаст од постојаниот пекол.“
--- Достигнување на Среќата
Имам прочитано неколку пати но прашањето ми е кога би имале такво дете, што тогаш??
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Имам прочитано неколку пати но прашањето ми е кога би имале такво дете, што тогаш??
Кога би имал такво дете, ќе му објаснам кралски што значи Телема кога си роб :)
Мислам дека веднаш ќе сака да биде Телемит... :cool:

Но муабетот е фантазија, кога би... а јас ти велам дека тоа слабо кај родители што знаат за Телема и ја практикуваат во животот...

П.С. Прашањето ти е дали ќе го нашлакам детето, дали ќе се откажам од него... дали ќе му се заканувам со сешто... Прашањето е како дошло до тоа детето да стане такво покрај двајца прави здрави родители... тоа е прашањето што треба да се поставува...

За Едукација на Децата... кај мене на блогот побарај и ќе видеш што зборуваме, кога мислиме за Телемитско воспитување... :)