Татко ми има швалерка

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Кога ќе згрешиме родителот секогаш е тука да не управи , посоветува и даде втора шанса, зошто и тој да не го заслужи истото? Само со разговор искрен и ќе види дека тоа е погрешно , незнаеш што се случува во неговата глава што направил такво нешто, но со разговор ќе доловиш негова слика за ситуацијата . Секој заслужува втора шанса а тука е фамилијата да ја даде и да управи каде има грешка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Никој не бара нешто на страна ако не му фали.Сепак треба да се преиспита и сопругата дали вложувала во бракот или го испуштила од раце па сега дошло до овие работи.Секоја приказна има две страни.Треба да се сослушаат,тука ја слушаме само едната.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: hellassteel and melpomena

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Јас би имала уште едно прашање за дискусија,ако веќе дошло до ваква ситуација дали сопругата треба едноставно да го пушти по тоа што го намерил или треба да се бори да го задржи до неа.Не мора да е брак може да е врска.Дали треба да се "силува" некој за љубов.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не треба да се силува,но кога веке се одлучил за друга жена,наместо да ги малтретира домашните,нека си излезе од нивните животи.
Или пак не треба да му замериме,треба да го оставиме да има време да одличи?
А уште полошо,да ги има двете страни?
Во дадениов случај,него никој не го силува,тој е тој кој одрекува а докази има.
И не само што одрекува,потенцира дека женаму е таа што е за лечење.

Темава не е за во дом и семејство?
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Не треба да се силува,но кога веке се одлучил за друга жена,наместо да ги малтретира домашните,нека си излезе од нивните животи.
Или пак не треба да му замериме,треба да го оставиме да има време да одличи?
А уште полошо,да ги има двете страни?
Во дадениов случај,него никој не го силува,тој е тој кој одрекува а докази има.
И не само што одрекува,потенцира дека женаму е таа што е за лечење.

Темава не е за во дом и семејство?
Македонија е сиромашна земја,не е Америка па тој што сака да излезе од бракот да ги напушти и да си замине и така сите среќно да си живеат (за жал)
Не би коментирала,девојчето може е пристрасно спрема мајка и што е и логично ама ние не им го знаеме историјатот на семејството сега можам да нагаѓам ама се би можело да има.
Полошата варијанта е да ги избрка на улица.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kaarikuto

srcu6ka

Нов член
22 март 2013
11
3
3
Јас да седнам да зборувам со таткоми на оваа тема ќе ме убие.. Он кога вика цела куќа се треси, а и мајками незнам колку пати седна со него, му вели да престани со овие работи, он се смее ко будала и вели па ти си болна, па јас 21 год немам одено со друга жена, ти измислуваш ова она... А докази насекаде има, дури мајками и го слушна како збора со неа не тел. И уште ја прави будала. А мајками важи за жена со авторитет сите ја почитуваат, сите ја сакаат, но ете што и се случува.... Стварно е тешко после 21 год да си заминеме од дома, тешко е да си ги спаковаш работите и да си одиш под кирија имајќи свој дом :((((
 

The High Commander

Староседелец
2 мај 2012
206
131
1,043
123
Јас да седнам да зборувам со таткоми на оваа тема ќе ме убие.. Он кога вика цела куќа се треси, а и мајками незнам колку пати седна со него, му вели да престани со овие работи, он се смее ко будала и вели па ти си болна, па јас 21 год немам одено со друга жена, ти измислуваш ова она... А докази насекаде има, дури мајками и го слушна како збора со неа не тел. И уште ја прави будала. А мајками важи за жена со авторитет сите ја почитуваат, сите ја сакаат, но ете што и се случува.... Стварно е тешко после 21 год да си заминеме од дома, тешко е да си ги спаковаш работите и да си одиш под кирија имајќи свој дом :((((

Па кој вика дека ти и мајка ти би морале да излезете од станот? Зашто тој да не излезе?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Па кој вика дека ти и мајка ти би морале да излезете од станот? Зашто тој да не излезе?
Луѓе де бе малце осет,извини ако те сфатив грешка ама ми се чини дека се зезаш со девојчево.Значи убаво напишала таа не може да зборува со него се плаше дека ќе а убие,а не па ќе му рече Ај те молам оди си.Мајка и е во слична позиција.Сигурен сум дека тој е посилен од нив две.А тој очигледно не мисле сам да го напуште станот.
Иначе srcu6ka еден совет од мене,имам другарка што била во таква ситуација и отприлика можам да замислам како ти е.Советот ти е заминувајте што поскоро од таму,не ви требат нервози,главоболки и расправии.Секако покасно или порано ќе морате да го направите тоа,подобро да биде со време.Не сакаш да дојде до голема нели?Спакувајте се и заминувајте одма,а татко ти ќе сфати дека ве изгубил,да да,прашање на време е само кога ќе му дојде паметот. Можеби кога другата жена ќе го исцица сосема па ќе го оставе,тогаш ќе ве моле на колена да се вратите ама ти ќе бидиш таа што ќе му одржиш лекција.И според мене не,не треба да му простиш.Ти си изгубила толку нерви,толку време во таква одвратна атмосфера,што не заслужува да му се прости.Мирот не може да се купе со ништо на светот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Draginja

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Луѓе де бе малце осет,извини ако те сфатив грешка ама ми се чини дека се зезаш со девојчево.Значи убаво напишала таа не може да зборува со него се плаше дека ќе а убие,а не па ќе му рече Ај те молам оди си.Мајка и е во слична позиција.Сигурен сум дека тој е посилен од нив две.А тој очигледно не мисле сам да го напуште станот.
Иначе srcu6ka еден совет од мене,имам другарка што била во таква ситуација и отприлика можам да замислам како ти е.Советот ти е заминувајте што поскоро од таму,не ви требат нервози,главоболки и расправии.Секако покасно или порано ќе морате да го направите тоа,подобро да биде со време.Не сакаш да дојде до голема нели?Спакувајте се и заминувајте одма,а татко ти ќе сфати дека ве изгубил,да да,прашање на време е само кога ќе му дојде паметот. Можеби кога другата жена ќе го исцица сосема па ќе го оставе,тогаш ќе ве моле на колена да се вратите ама ти ќе бидиш таа што ќе му одржиш лекција.И според мене не,не треба да му простиш.Ти си изгубила толку нерви,толку време во таква одвратна атмосфера,што не заслужува да му се прости.Мирот не може да се купе со ништо на светот.
Лесно е да кажеш да заминат ако се обезбедени на друго место.
Од друга страна тој не работи, живее како паразит дома, ја финансира швалерката од примањата кои мајката ги обезбедува. Може да замискиш како ќе реагира таткото кога главниот извор на приходи му сврти грб.

Проблемов е премногу комплексен. Но ако сте целосно детерминирани типов да го бришете од вашиот живот тогаш можете само преку правна постапка. И чекор по чекор. Ако ви се заканува, имате право на полиција, уште подобро ако имате некаде на друго место кров над глава. Но имајте на ум, патот ќе чини многу и зависи од трпението и вољата колку сакате да го нема во вашиот живот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene and BlackTulip

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Доста барате совети на форум од кои што повеќето се дечурлана кои што серуште не знаат што е брак, а се потпираат на свои претпоставки и замислени ситуации и бараат логики во нив.

Одете во служба/институција која што е задолжена за овој проблем.