Тагата долго трае

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Ќе пишам исто ко во претходниот пост, се е до перцепцијата, поточно до тоа како размислуваш. Ако на се гледаш црно нема да можеш да видиш бело.
Во краен случај ова ти што го опишуваш е повеќе ко депресија, но и за неа има лекови и психолошка помош која сепак ти кажува дека треба поинаку да размислуваш.
Погрешно размислуваш. тагата е состојба, емоција, скршено срце, празна душа. додека депресијата е болест.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: incule

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Погрешно размислуваш. тагата е состојба, емоција, скршено срце, празна душа. додека депресијата е болест.
Да речеме ти си тажна секој ден во рок од неколку месеци, во крајна граница години, нерасположена, немаш интерес за ништо, ти се плаче, себе си не можеш да се поднесеш, не осеќаш среќа, не ги осеќаш убавините на моментот, нарушено ти е секојдневието. Тоа треба да се сфати само како емоција или една посериозна состојба?
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Да речеме ти си тажна секој ден во рок од неколку месеци, во крајна граница години, нерасположена, немаш интерес за ништо, ти се плаче, себе си не можеш да се поднесеш, не осеќаш среќа, не ги осеќаш убавините на моментот, нарушено ти е секојдневието. Тоа треба да се сфати само како емоција или една посериозна состојба?
Симтоми на клиничка слика на депресија се токму тие, состојба која ти го зафаќа целото тело, целото твое битие, цело време и во различни ситуации...депресивниот човек има потреба да се изолира, нема интерес за ништо, не може ништо да го развесели.
Е сега, тагата како нормален одговор на бројните животни несреќи, не убави настани, како на пр.губење на саканата особа, губење на близок свој, смрт во фамилијата, губење на работно место, развод и др....Човекот кој се соочува со некој ваков немил настан и реално го прифаќа, се соочува со губитокот, тој ќе тажи, ќе плаче, но продолжува со живот, оптмистички гледа, може да се насмее, може да се се развесели ..но ако неможе да се соочи и одбива да ја прифати реалност, е тогаш доаѓа до депресија, тогаш настапува болеста.
мислам дека ме разбра сега.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Симтоми на клиничка слика на депресија се токму тие, состојба која ти го зафаќа целото тело, целото твое битие, цело време и во различни ситуации...депресивниот човек има потреба да се изолира, нема интерес за ништо, не може ништо да го развесели.
Е сега, тагата како нормален одговор на бројните животни несреќи, не убави настани, како на пр.губење на саканата особа, губење на близок свој, смрт во фамилијата, губење на работно место, развод и др....Човекот кој се соочува со некој ваков немил настан и реално го прифаќа, се соочува со губитокот, тој ќе тажи, ќе плаче, но продолжува со живот, оптмистички гледа, може да се насмее, може да се се развесели ..но ако неможе да се соочи и одбива да ја прифати реалност, е тогаш доаѓа до депресија, тогаш настапува болеста.
мислам дека ме разбра сега.:)
Па тоа и јас го зборам. Тага ко тага колку толку со тек на време ќе се намали или скоро и да помине, но ако е ко ти што викаш секој ден и ти ја гори душата, тоа е веќе сериозна состојба.
 

la.madrugada

Нов член
26 март 2018
15
6
3
Верена
Секој здрав човек без разлика дали е оптимист или песимист повеќе време поминува размислувајќи и на лошите нешта кои се можни во животот. На пример ако те остави дечко или девојка никој нема најпозитивни мисли на почетокот и мисли дека тоа што некој ставил крај со неа е најдобро туку секој се запрашува прво зошто и сепак допира тоа чувство на празнина и напуштеност до него кога ќе биде оставен. Сакам да кажам дека е природно да се размислува можеби за нијанса повеќе на негативен начин, така што нашиот ум се обидува да не заштити: ако го земеме пак примерот со девојката или момчето ? - умот не заштитува од тоа да не останеме сами и напуштени без повторно да најдеме некој друг.
Едноставно негативните мисли се наоѓаат во човечката психа како помош за преживување и подобар живот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Во мојот свет постои нешто како Транс на Тагата.
Нема да расправам за тоа што е Транс од каде тој поим и какви се пракси се користат на истокот, сигурно ќе најдете многу изнапишано за тоа на интернет. Бирајте добро кој ќе го сметате за авторитет во овие води.

“It is the Trance of sorrow that has determined one to undertake the task of emancipation. This is the energizing force of Law; it is the rigidity of the fact that everything is sorrow which moves one to the task, and keeps one on the Path”
-Eight Lectures on Yoga, “Niyama”

"The Aspiration to become a Master is rooted in the Trance of Sorrow."
- Little Essays Towards Truth, A. Crowley


"10. This is the nature of the Work.
11. First, there are many and diverse conditions of life upon this
earth.
In all of these is some seed of sorrow. Who can escape from s
ickness and from old age and from death?
12. We are come to save our fellows from these things.
For there is
a life intense with knowledge and extreme bliss
which is untouched by any
of them."
- Liber Porta Lucis

„За нас, значи, кои сме еманципирани од сите припрости закони, што треба да направиме за да ја задоволиме својата Волја за Соединување? Не помала љубовница од Универзумот: не помал бордел од Бесконечната Вселена: не пократка ноќ од Вечноста!“

- Liber CL

Тагата е големата инерција на светот која што мора да се победи ако сака човек да владее со својот живот и својата смрт. И што побргу го сфатите ова - толку побрзо ќе почнете да работите врз себе си, далеку од другите. :)

Тагата останува само кај оние кои не знаат, се плашат или не умеат да надминат. А тоа, не чини ниту за човекот ниту за оние кои се дел од неговиот универзум.

„Влегов со тага; со радост сега заминувам и со благодарност, да уживам на земјата во мноштвото на живите.“
- Liber XLIV или Фениксова Миса
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Во мојот свет постои нешто како Транс на Тагата.
Нема да расправам за тоа што е Транс од каде тој поим и какви се пракси се користат на истокот, сигурно ќе најдете многу изнапишано за тоа на интернет. Бирајте добро кој ќе го сметате за авторитет во овие води.

“It is the Trance of sorrow that has determined one to undertake the task of emancipation. This is the energizing force of Law; it is the rigidity of the fact that everything is sorrow which moves one to the task, and keeps one on the Path”
-Eight Lectures on Yoga, “Niyama”

"The Aspiration to become a Master is rooted in the Trance of Sorrow."
- Little Essays Towards Truth, A. Crowley


"10. This is the nature of the Work.
11. First, there are many and diverse conditions of life upon this
earth.
In all of these is some seed of sorrow. Who can escape from s
ickness and from old age and from death?
12. We are come to save our fellows from these things.
For there is
a life intense with knowledge and extreme bliss which is untouched by any
of them."
- Liber Porta Lucis

„За нас, значи, кои сме еманципирани од сите припрости закони, што треба да направиме за да ја задоволиме својата Волја за Соединување? Не помала љубовница од Универзумот: не помал бордел од Бесконечната Вселена: не пократка ноќ од Вечноста!“

- Liber CL

Тагата е големата инерција на светот која што мора да се победи ако сака човек да владее со својот живот и својата смрт. И што побргу го сфатите ова - толку побрзо ќе почнете да работите врз себе си, далеку од другите. :)

Тагата останува само кај оние кои не знаат, се плашат или не умеат да надминат. А тоа, не чини ниту за човекот ниту за оние кои се дел од неговиот универзум.

„Влегов со тага; со радост сега заминувам и со благодарност, да уживам на земјата во мноштвото на живите.“
- Liber XLIV или Фениксова Миса
колку храброст добивам од твоите постови ..не си свесен..благодарам.
Има ли на македонски, српски или хрватски јазик?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
колку храброст добивам од твоите постови ..не си свесен..благодарам.
Тоа е добро. Но пробајте да не бидете како пружина.
Што сакам да кажам?
Не бивајте од оние луѓе кои додека некој ги притиска или им зборува да прават вака или онака, тие работат и се одлични во тоа.
Но кога ќе престане надворешната сила да ги притиска да кажам, да работат - тие пак се враќаат на својата првобитна состојба.

Потребна е воена дисциплина ако сака човек да биде она што треба, од она што е сега.

Кога ќе го напуштиш форумов, задржи си ја храброста и надминувај. Бидејќи јас нема сигурно за тебе да надминувам, ниту пак некој друг член од форумов а и во животот твој - нема кој да сработи за тебе ниту да ти дава храброст или да те тера да работиш.

Затоа тагата нема крај - бидејќи не наоѓаш поука во тоа што ти предизвикува тага. А ти имаш свои искуства и свое разбирање за тоа.
И да сака некој, не може да ти помогне. А и тој што ќе тврди дека ќе ти помогне - е шарлатан или бара противуслуга или ќе сака да те искористи. :)


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Тоа е добро. Но пробајте да не бидете како пружина.
Што сакам да кажам?
Не бивајте од оние луѓе кои додека некој ги притиска или им зборува да прават вака или онака, тие работат и се одлични во тоа.
Но кога ќе престане надворешната сила да ги притиска да кажам, да работат - тие пак се враќаат на својата првобитна состојба.

Потребна е воена дисциплина ако сака човек да биде она што треба, од она што е сега.

Кога ќе го напуштиш форумов, задржи си ја храброста и надминувај. Бидејќи јас нема сигурно за тебе да надминувам, ниту пак некој друг член од форумов а и во животот твој - нема кој да сработи за тебе ниту да ти дава храброст или да те тера да работиш.

Затоа тагата нема крај - бидејќи не наоѓаш поука во тоа што ти предизвикува тага. А ти имаш свои искуства и свое разбирање за тоа.
И да сака некој, не може да ти помогне. А и тој што ќе тврди дека ќе ти помогне - е шарлатан или бара противуслуга или ќе сака да те искористи. :)

Научив да ја прифатам тагата, успеав да ја прегрнам болката...најдобро било се да прифатиш, да не ја оттурнуваш од себе, да ја прегрнеш..оти тагата ти ја носат најмилите..затоа и ја гушнав цврсто:place
Ми рекоа да се опуштам и да ме повлече на дно вртлогот од таги...направив така, ме повлече вртлогот, ме вшмука и ме одвлече на дното..но чекам вртењето да ме исфрли повторно на површината.....додека се вртам така, се менувам..нема воена дисциплина како велиш дека треба...де сум јака, де сум слаба:(
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Чекај. :)
Штом си научила да ја прифатиш тагата, ок... претежно вакви разговори ми правеле во минатото луѓе на кои им починале родители или брат/сестра и големата смрт и одсуство им е преголем процеп за да направат мост и да поминат... Многумина ова им е големиот корен на тагата во нивниот живот.

Кога и да е, ќе мораш да се откачиш од таа како што велиш прегратка фантомска - не се може поинаку.
Ќе видиш...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol