Таблет

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Таблет персонален компјутер или таблет е компјутер со големина на таблет кој исто така има клучни особини на цел персонален компјутер. Суштински, таблетот е мал преносен компјутер, опремен со ротирачки екран на допир како дополнителен уред, кој работи на стандарден (или адаптиран) компјутерски оперативен софтвер како што се Windows или Linux.
Терминот “таблет“ стана популарен со концептот на Микрософт таблет компјутери презентиран од страна на Микрософт во 2001. Денес,терминот таблет е искористен исто така кога се мисли на уреди кои се како компјутер кои користат екран на допир и не се наменети за општи компјутерски оперативни системи или апликации.

Linux
Рана иплементација на Linux таблет беше ProGear од страна на FrontPath. ProGear користеше Transmeta чип и ресетирачки бројач. The ProGear иницијално се појави со верзија на Slackware Linux, но подоцна можеше да се купи и со Windows 98. Овие компјутери се со општа намера за замена на IBM PC, можат да функционираат на повеќе оперативни системи.Како и да е, уредот не е повеќе за продажба и FrontPath престана со работа.Битно е да забележиме дека многуте таблет компјутери можат да работат на повеќето дистрибутери на Linux со мали прилагодувања.
X.org сега овозможува ротација на екранот и користење преку Wacom drivers, и софтвер за препознавање на рачно пишување на база Qt Qtopia и GTK+ , исто така Internet Tablet OS овозможува open source системи за понатамошен развој.
Софтвер за пишување на забелешки со отворен код во Linux вклучува апликации како што се Xournal (кои подржуваат PDF забелешка за датотека), Gournal (апликација за запишување на забелешки врз база нa Gnome), и брз база на Java Jarnal (кој подржува препознавање на рашно пишување како вградена функција). Пред појавата на гореспоменатите софтвери, многу корисници требаа да се потпрат на тастатурите на екранот и на алтернативни внеси текст методи како што е Dasher. Има достапен самостоен програм за распознавање на рачно пишување, CellWriter, во кој корисниците мора да ги напишат буквите посебно во мрежа.
Голем број проекти базирани на Linux оперативни системи се посветени на таблет компјутерите. Затоа што сите овие се со отворен код,тие се достапни слободно и можат да работат или префрлени на уреди кои се слични на таблет компјутер. Maemo(ребрендиран MeeGo во 2010), Debian графичка корисничка средина на база на Linux, беше развиен за Nokia Internet Tablet уредите (770, N800, N810 & N900).Во моментов е во петта генерација, и има голем спектар на апликации достапни за официјални и кориснички подржани репозиториуми. Ubuntu Netbook Remix edition, исто така Intel го спонзорираше Moblin проектот, имаат подршка за екран на допир интегриран во нивниот кориснички интерфејс. Canonical Ltd има најавено подобра подршка на таблетите со Unity UI за Ubuntu 10.10.[13]
TabletKiosk во моментов нуди хибриден бројач / уред на допир кој работи со openSUSE Linux. Тој е првиот уред со особина да подржува Linux.
Android and Chrome OS
Linux-базиран на Google Android оперативниот систем е насочена од страна на производителите за таблет компјутер на пазарот по успехот на smartphones поради неговата отворена природа и поддршка за ARM системи, но некои системи, како на Toshiba AC100 се повеќе тесно поврзани со таблет компјутер.
Се зборува за подршка на таблет од страна на Google која доаѓа на неговиот веб-центричен Chrome OS.
Некои продавачи како што се Motorola го одложуваат распоредувањето на нивните таблет компјутери до 2011, подоцна Android е преработен да вклучи повеќе особини на таблет. Android 3.0 (Honeycomb) е последната верзија на Android платформа. Оптимизиран е специфично за уреди со поголем екран , главно таблети, и има пристап на Android маркетот. Андроид е софтверски решение за мобилни уреди кое вклучува оперативен систем, middleware и клучните апликации.
webOS
Иницијално развиен од страна на Palm, Inc. Во Јануари 2009 кога Palm OS, webOS беше купен од страна на HP да биде во нивен сопствен оперативен систем кој работи на Linux кернел. Верзиите 1.0 до 2.1 на webOS користат петчуван Linux 2.6.24 кернел. HP продолжи да ја развива webOS платформата во корист на повеќе продукти, вклучувајќи ги smartphones, таблет компјутерите, и принтерите. HP најави планови во Март 2011 за верзија на webOS до крајот на 2011 да работи со Microsoft Windows оперативен систем кој ќе биде користен од страна на HP десктоп и преносни компјутери во 2012.
HP TouchPad,првиот таблет во HP's фамилијата, бил испорачан со верзија 3.0.2. Верзија 3.0.2 му дава на таблетот подршка за мултитаскинг,апликации, и HP синергија. HP исто така има најавено во нивниот вебкаталог да подржува над 200 апликации кога ќе излезе.
На 18 Август,2011, HP најави дека ќе продолжи со развој на сите webOS уреди.
MeeGo
Nokia влезе во таблет просторот со Nokia 770 работејќи Maemo, Linux базиран на Debian дистрибутивно направен за нивната линија на Nokia Internet Tablet . Линијата на продуктите продолжи со N900 кој прв додаде и телефонски способности. Intel, следечќи го лансирањето на UMPC,ја започна Mobile Internet Device иницијатива,кој го користи истиот хардвер комбиниран со Linux оперативен систем направен за преносни таблети. Intel го разви и лесниот Moblin оперативен систем следејќи го успешното лансирање на сериите на Atom процесори за нетбуци.
MeeGo е нов оперативен систем развиен од страна на Intel и Nokia кој подржува Нетбуци, , Smartphones и таблет компјутери. Во 2010, Nokia и Intel ги комбинираа Maemo и Moblin проектите да го формираат MeeGo. Првиот таблет компјутер кој користи MeeGo е Neofonie WeTab. WeTab користи продолжителна верзија на MeeGo оперативниот систем наречен WeTab OS. WeTab OS додава runtimes за Android и Adobe AIR и овозможува сопствен кориснички интерфејс оптимизиран за WeTab уредите.
AppleMac OS X Modbook
Apple нема продадено таблет компјутер кој работи на Mac OS X, иако OS X има подршка за препознавање на рачно пишување (ракопис) по пат на Inkwell. Како и да е, Apple продава iOS-базиран iPad, воведен во 2010 и iPad 2, излезен во 2011.
Пред воведувањето на iPad, Axiotron го воведе Modbook, модифиран Apple MacBook, Mac OS X-базиран таблет компјутер во Macworld во 2007. The Modbook го користеше програмот Inkwell на Apple за препознавање на ракопис и гести, и користеше дигитализиран хардвер од Wacom. Да може да подржи digitizer на интегриран таблет, Modbook беше снабден со сосема трет драјвер наречен TabletMagic. Wacom не обезбедува драјвери за овој уред.
Големина на екран
Таблет компјутерите обично се базирани врз релативната големина на малите лаптопи, со големина на екран од 7" па до 14".

Јас сум корисник на таблет iPad 2 и сум презадоволен. Ми врши доста работи. За игри не играм, највеќе имам апликации инсталирано отколку игри. Го користам претежно за интернет, лесно пренослив е и доста погоден за работа.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Има ли некој некое искуство со Polaroid mpc700g? За 2-3 недели ќе ми го донесат.
mMVCExJ8ndyqfEOzNm3Wvg==.jpg


Не ми изгледа лош, не е многу лоша конфигурацијата.
ID:

256MB / 4GB(nand) - pinch to zoom
Green Led (red when charging)
Black audio, no vibrate on start.

Specs:

-micro sd cardreader
-7" Screen
-WIFI 802,11b/g
-4GB Flash
-2.2 Android
-0.3Mp Camera
-Processor:VIA8650 800MHZ, 300MHZ(DSP) 256MB
-Res: 800 X 480
-Lithium Batterij: 7.4V 1300X2 MAH
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Има ли некој некое искуство со Polaroid mpc700g? За 2-3 недели ќе ми го донесат.
mMVCExJ8ndyqfEOzNm3Wvg==.jpg


Не ми изгледа лош, не е многу лоша конфигурацијата.
ID:

256MB / 4GB(nand) - pinch to zoom
Green Led (red when charging)
Black audio, no vibrate on start.

Specs:

-micro sd cardreader
-7" Screen
-WIFI 802,11b/g
-4GB Flash
-2.2 Android
-0.3Mp Camera
-Processor:VIA8650 800MHZ, 300MHZ(DSP) 256MB
-Res: 800 X 480
-Lithium Batterij: 7.4V 1300X2 MAH

Кинеско ко кинеско. :D
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Едно прашање дали преку Таблет може да се логирам на FaceBook ( да користам чат) , форуми но и на You Tube & MSN ?
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Едно прашање дали преку Таблет може да се логирам на FaceBook ( да користам чат) , форуми но и на You Tube & MSN и да го користам само за сурфање?
Може јас се логирав на ФБ, на јутуб слушав музика, на форумот се уклучував.

Мене сега нов ќе ми купат, тој ми се скрши и нешто зафракаваше со копчиеата за вклучување :place
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Немојте да ве лаже паметот да купувате кинески (чкарт) таблети. Ајпад и Самсунг се најдобри моментално. 3ката ѕвер е.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
хејтер сум на таблети (осим Киндл). Немаат некоја поголема сврха осим чаталење у друштво. Ако сакам портабл си имам мобилен кој влага дури и у џепче. Ако сакам комфор за очи и раце, у најмала рука лаптоп. Таблет ми е некој изрод ни навака ни натака.