Студ - 2017

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Охоо од кога не сме имале ваков студ, памети некој?
Дали има некој штети од истиот, дали на некој му се свиѓа ваков студ?
Прашањето е сега или никогаш .
пс. кај мене веќе деветти ден како нема вода - цело село замрзнено :ladno

sss.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Искрено Трпче, вакви прави сибирски студови немам осетено и се надевам дека нема да се повторат минусни темптератури, коски што мрзнат:)
Е аман де, ти во кое село живееш што немате вода дури 9 дена, па со што се бањате, топите снег сигурно!?:giggle
Шала на страна но дефинитивно е дека ние во државава наша не сме подготвени за вакви ниски температури, ниту имаме култура за да се справиме,. ниту се превземени билокакви безбедносни мерки(мислам при градењето, пр. изолација на цевки идр).
Годинава како штрајк да имаше, никој пред зграда и пред куќа не го чистеше снегот...џабе законските прописи, нема казни, нема ништо, само болниците имаат зголемен број на лица со скршеници...срамота:(
Кај тебе во село исчистија ли барем нешто!?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Искрено Трпче, вакви прави сибирски студови немам осетено и се надевам дека нема да се повторат минусни темптератури, коски што мрзнат:)
Е аман де, ти во кое село живееш што немате вода дури 9 дена, па со што се бањате, топите снег сигурно!?:giggle
Шала на страна но дефинитивно е дека ние во државава наша не сме подготвени за вакви ниски температури, ниту имаме култура за да се справиме,. ниту се превземени билокакви безбедносни мерки(мислам при градењето, пр. изолација на цевки идр).
Годинава како штрајк да имаше, никој пред зграда и пред куќа не го чистеше снегот...џабе законските прописи, нема казни, нема ништо, само болниците имаат зголемен број на лица со скршеници...срамота:(
Кај тебе во село исчистија ли барем нешто!?
Планинско село е ова, инаку за чистење ако мислиш за улицата - камионот врвеше 2 пати во денот, еднаш натаму - еднаш наваму но со крената (гребула), само фрлаше сол, така да се оттопуваше лека полека едно 5 дена ...
А за пред врата ако мислиш .. па никој не чисти, тука сите му се радуваме на снегот бидејки не е како во градовите (поготово не како во Скопје), а и одаман не сме имале снег кој ке потрае малку, па и малите да му се изнарадуваат.
^_^ ..
Па една ноќ падна испод 20 и кусур, иако ние од пред тоа немаме вода. Тоа е, како и да е, преживеавме, ова Грујо како да сака кон Путин да се приклучиме а не ЕУ :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno and malo

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Ниски температури беа, да.
-20 не памтам ни јас во мојот сегашен живот, во претходниот можеби сум живеел на Сибир појма немам.
Сега деновиве е претежно -2, -3 до -5 што е ништо во споредба со -20. Дури и не го осеќам ладното толку на -5. Можеби сум бил поларна мечка во мојот претходен живот, who knows? :^) :D

Не претрпев никаква штета од ладното. Водата не ми замрзна, иако повеќе од 1 минута не можев да ги мијам рацете пошто ќе ми замрзнеа хаха. Колата ми беше во гаража и ич не го осети ладното. :sreken

Трпе зависи од кое село си, кажи ќе пробиеме пат до таму. :D Ќе те извадиме од селото, но не и истото од тебе. :D

Македонија пат што работи чат - пат, а претежно никој пат, на нив се' по список да им е**м!

Да се надеваме февруари и луда Марта ќе бидат подобри и ќе си влеземе во пролет smooth без снег до колена. Мене лично не ми смета ладното време, колку што ме нервира кога ќе има снег, пред се' заради дебилите што не го чистат патот, а се платени за тоа! Разбирам не може секоја уличка да биде исчистена, ама барем главните патишта во државата бе сељачишта прости, глупави и партиски поставени!!! Лигуши и влечковци!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Пред три години беше некаде -10 до -15 ама тогаш имаше и ветришта и некои 5цм повеќе снег, тогаш струја немаше пола хунзистан а во Вевчани настана колективно лудило поради немање струја 20-тина дена (Je suis pesot) додека во Ресен беа забележани автомобили со четири тркала. Изолирани качаци наводно се празнеле во кечињата...

Битола имам видено и -40 а и сега било околу -30...

Во некој посериозен систем (Низоземска пример) би имало и сериозни последици за одговорните ако дел од население биде оставено без вода (основа на живот) и без струја поголем период. Но тука, на територијата на бесмислата и беспотребноста позната во ОН како ФИРОМ тие вредности не постојат, одговорноста се уште не се перцепира од рајата.
Очекувам еден ден да наврнат цели 33цм снег и да започнат епидемии и звонарот со количката да оди по улиците и да вика "изнесете ги мртвите надвор" а локалниот поп со канта со црвена боја и четка да бои крстови на вратите на оние куќи и згради каде што се сите заразени.

И после дечиња собрани околу огнот на кој ќе се горат заразените лешеви да пеат Ринге ринге раја, дошо чико Паја.... (ионака таа детска песничка е кавер на една песничка од времето на Црната смрт, Ринг араунд д роузи, true story)
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Пак он со хунзите...

Пред 3-4 години беше -22 во Скопје, тогаш ми пукна стакло во рака од студ, колата си запали ко чакмак.
Мене не ми пречи ниски температури. Све тоа имам поминато на терен, па уопште не се потресувам. имам опрема за ноќевање на -25, често ноќевам во сред планина со телескоп и фотографска опрема, така да ова што се случува во Скопје е ***кин дим.

Повеќе ми е жал за животниве надвор и за бездомницциве, ради нив би гласал да омекне времево али ако се ја питам, нек фркне -30 едно месец дена, да ојача малку нежниов народ од кој се срамам секој ден се повеќе и повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Пак он со хунзите...

Пред 3-4 години беше -22 во Скопје, тогаш ми пукна стакло во рака од студ, колата си запали ко чакмак.
Мене не ми пречи ниски температури. Све тоа имам поминато на терен, па уопште не се потресувам. имам опрема за ноќевање на -25, често ноќевам во сред планина со телескоп и фотографска опрема, така да ова што се случува во Скопје е ***кин дим.

Повеќе ми е жал за животниве надвор и за бездомницциве, ради нив би гласал да омекне времево али ако се ја питам, нек фркне -30 едно месец дена, да ојача малку нежниов народ од кој се срамам секој ден се повеќе и повеќе.
Боље би рекол да не истреби малку, премногу сме. Жал за бездомните луге и животните без храна, па како ке ловат на ваков студ кога нема што да ловат?
Иначе пуштај некоја фотка од шуми .. We adore nature :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Зборував за животниве низ градовите. Иначе на животните во планина не им се секирај, си знаат тие како треба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Зборував за животниве низ градовите. Иначе на животните во планина не им се секирај, си знаат тие како треба.
За нив и јас зборувам, што ке јадат во градот, па они и преку лето немаат што да јадат бидејки на асфалт не живеат пленовите нивни.
Долу инфраструктура - горе природа :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Пак он со хунзите...

Пред 3-4 години беше -22 во Скопје, тогаш ми пукна стакло во рака од студ, колата си запали ко чакмак.
Мене не ми пречи ниски температури. Све тоа имам поминато на терен, па уопште не се потресувам. имам опрема за ноќевање на -25, често ноќевам во сред планина со телескоп и фотографска опрема, така да ова што се случува во Скопје е ***кин дим.

Повеќе ми е жал за животниве надвор и за бездомницциве, ради нив би гласал да омекне времево али ако се ја питам, нек фркне -30 едно месец дена, да ојача малку нежниов народ од кој се срамам секој ден се повеќе и повеќе.

(facepalm)
Тоа е таа логика на хунзата...
Следејќи jа таа логика, би можел да му ископаш око на деците, малку да ојачаат, да видат шо е гледање со едно око а не се навикнале со две очи да гледаат.
-30 ако биде месец дена, твојата РМ ќе престане да постои а пола народ ќе изумре. Останатите ќе отплаќаат кредити до 2096 за струја и дрва. Вода нема да имате, превоз никако, и ќе следат епидемиите опишани погоре.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and BioTrpe