Студирање во странство

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Многу од нашата Македонија после средното образование се одлучуваат на ваков чекор да студираат во друга земја, дипломираат, магистрираат па и докторираат надвор од нашите граници. Познавам многу луѓе од Македонија кои студираат во Хрватска, Словенија, Бугарија, Германија, Англија, Италија, Русија, Шведска, Норвешка, Шкотка и тн.

Од сите најпрестижни универзитети се Германија и Англија, секако и најскапи.

Дали планирате и вие да студирате во странство, или има веќе некој што завршил, па да сподели искуство од неговите студентски денови, како и образованието кое го стекнал таму, исто така збор-два за професорите и условите во кои студирале, живееле и колку ги чинело тоа годишно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: igorch3

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Јас планирам моите пост-дипломски студии да ги продолжам или Словенија или Хрватска... а за студирањево, тука студирам. :)


Е темата е направена баш и за тоа да си помагаме меѓу себе, на пример ако има сега некој на фоурмот кој е на додипломски или постипломски студии нека ти го каже како оди патот од прилика за аплицирање, смештај и тн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Сестра ми ќе оди на факултет во Бразил, на правен ама кога немам појма. :D
Јас би сакала да продолжам економија во Нов Зеланд ама ме кочи тоа што не знам странски јазик. да се надевам дека ќе успеам да одам откако ќе положам за англиски јазик, ама ништо не се знае.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Aбе и во Италија е скапо.Мислам дека имам говорено за тоа во друга тема.Брат ми сакаше да иди на постдипломски во Италија ама неговиот факс поточно отсекот кошташе 20 илјади.
Не,не сакам во странство од многу причини.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Aбе и во Италија е скапо.Мислам дека имам говорено за тоа во друга тема.Брат ми сакаше да иди на постдипломски во Италија ама неговиот факс поточно отсекот кошташе 20 илјади.
Не,не сакам во странство од многу причини.


Секаде е скапо за нашиот стандард, ама со тие дипломи далеку поголема преспектива, за разлика од нашите кои се признаени само во Македонија, освен 2-3 факултета што ни ги признаваат во Европа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

kristinakristina

Нов член
10 декември 2012
5
1
3
33
Здраво на сите :) !
Моментално сум студент од четврта година на Информатика на "Гоце Делчев", и заинтересирана сум за продолжување на магистратура во Германија. Но се двоумам околу изборот на универзитет. Па некој совет добро би ми дошол :)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Здраво на сите :) !
Моментално сум студент од четврта година на Информатика на "Гоце Делчев", и заинтересирана сум за продолжување на магистратура во Германија. Но се двоумам околу изборот на универзитет. Па некој совет добро би ми дошол :)
Да одиш, ич да не се мислиш. Кај било, ама да одиш, бегај подалеку од овде, а ако одиш во Германија (шо подалеку, во северна оди).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi