Студентски прашања

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Вистина е наредново: апсолвенти смеат кога сакаат да си закажат испит? Буквално, било кој месец од годината? (wasntme)
Не е точно си имаш редовни и казнени сесии за полагање на предмети макар што мислам дека по нова програма нема веќе ни казнени.
 

MKD

Нов член
11 март 2012
24
22
3
35
Скопје
Не е точно си имаш редовни и казнени сесии за полагање на предмети макар што мислам дека по нова програма нема веќе ни казнени.

Не постојат веќе казнени сесии...постојат само, официјално, зимски (јан-фев), летен (мај-јин-јул) и есенски(авг-септ) испитен рок (со по две декади).
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не постојат веќе казнени сесии...постојат само, официјално, зимски (јан-фев), летен (мај-јин-јул) и есенски(авг-септ) испитен рок (со по две декади).
Зависи до факултетот и до професорите по предметот. Ако има доволно кандидати се организираат дополнителни полагања веднаш после сесија и важат истите пријави ко за сесијата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MKD

MKD

Нов член
11 март 2012
24
22
3
35
Скопје
Зависи до факултетот и до професорите по предметот. Ако има доволно кандидати се организираат дополнителни полагања веднаш после сесија и важат истите пријави ко за сесијата.

Е, да, зависи од професорот, меѓутоа `официјално` не постојат..а за пари - ги даваат кога сакаш! :)
 

Dejana

Нов член
1 септември 2012
5
0
1
А навистина ли ако некој задоцнел со плаќањето сега на 13 и 14 септември за прва рата на факултетот може да плати и на 15 или пак во третиот круг ќе треба да се запишува одново?!
 

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
Абе пеер , знаете ли некој добар професор шо држи приватни часови физика или математика во Скопје. Прва година сум на ИКИ , врска неам како ке се снајдам, многу тешко ми се виде уше на почеток, дури и самиот професор по физика шо беше на крајот се разбрка кај една задача.. :D . Мора , значи, дупка сум, како гомно се осеќам. Ај давајте некои добри препораки ако знаете и цена. Фала.
 

MKD

Нов член
11 март 2012
24
22
3
35
Скопје
Абе пеер , знаете ли некој добар професор шо држи приватни часови физика или математика во Скопје. Прва година сум на ИКИ , врска неам како ке се снајдам, многу тешко ми се виде уше на почеток, дури и самиот професор по физика шо беше на крајот се разбрка кај една задача.. :D . Мора , значи, дупка сум, како гомно се осеќам. Ај давајте некои добри препораки ако знаете и цена. Фала.

Има една од Н. Лисиче зима 150 денари од саат и една од Аеродром зима 500 денари, и двете се одлични само што кај таа што зима 150 денари ќе треба час-два да одиш за една тема, а кај оваа за 500 еден час ти е доволен!! ова е за математика :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мирче_мкД

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ај ќе си копирам мислење од друг форум и тука да се сефтосам, оти изгубен случај сум.
Треба да запишувам трета, ама поради редици и редици проблеми и причини, ко Господ се имам појавувано на факс и имам положено само 2 предмети од трет семестар. Е сега, нели може до 35 кредити, па ќе може ли да си ги презапишам тие што ми заостанале + нови од петти со “остатокот“ кредити, или треба некаков услов?
За филолошки конкретно прашувам, ако игра некаква улога.
Ај, благодарам однапред.
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Ај ќе си копирам мислење од друг форум и тука да се сефтосам, оти изгубен случај сум.
Треба да запишувам трета, ама поради редици и редици проблеми и причини, ко Господ се имам појавувано на факс и имам положено само 2 предмети од трет семестар. Е сега, нели може до 35 кредити, па ќе може ли да си ги презапишам тие што ми заостанале + нови од петти со “остатокот“ кредити, или треба некаков услов?
За филолошки конкретно прашувам, ако игра некаква улога.
Ај, благодарам однапред.
Лани колегиве мои, ама ова за на фармација, ги презапишаа предметите од прв семестар и со кредитите што им останаа предмети од трети, немаше некои услови колку што знам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra