Студентите во Македонија

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Ако секој има капацитет да заврши факултет тогаш зошто луѓе студираат 5-6- години факултет?
Што ќе постигне со силна желба кога некој отишол на факултет само дека сите одат на факултет па ај и он? Разбираш или на албански да почнам да зборам?
А според тебе некој ако студира 5-6 год не е способен да заврши?
Познавам и јас луѓе што така ради реда се запишаа на факултет и сега се поуспешни во тоа што го работат.
Можеш да зборуваш на албански, разбирам јас ама незнам да пишувам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and slb_bobo

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Џабе си го трошам времето во објаснување со тебе, кога навистина немаш капацитет да ја разбереш суштината на тоа што го имам пишано.
Не ме цитирај повеќе.

Фала.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Епа немам и затоа те цитирам за да ми помогнеш да сватам ама изгледа ни ти не ја знаеш суштината во тоа што го пишуваш ...

Ништо повели и друг пат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
И јас не сакам ама...обично се што не сакаме ни доага на глава |-(
КураФте техника,или што и да е:D

Зошто да не сакаш дечко со факултет? Наброј причини па да разговараме. Да отвориме дебата :D
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Оваа тема некако најмногу не засега сите и ако требаше да одговорам пред неколку години ќе одговорев дека ништо не чини дека сме обесправени, дека труе се со мито и корупција на факултетите , дека се менуваат закони како чорапи ,и на кого ќе му текне што си сака си прави ,менува , закажува и презакажува , студентски прашања и студентски сојуз е најголемо сра*е на светот и идиотите од тетки шо работат таму и се така до недоглед мавање по џебот на студентите , индиректно по џебот на родителите. Но драги мои, јас ако одговорев вака немаше да бидам далеку од вистината. Да ! Овие работи се присутни кај нас и тоа како, почнувајќи од непотизам , не прецизирани договори се со цел утре да можат да ти сменат нешто и истата промена да не биде противзаконска итд итд. Арно ама има една битна работа шо ме засега мене и сеуште ме засега иако завршив со тие стоки таму. Прашањето е каде сме ние у целава ситуација. Пола од студентите се партиски полтрони (страшно) а пола од нив се апатични до бесвест. Кога сме се собрале на протест и кога сме делувале онака како што треба , соединети во една група секој за секого и сите за еден заедно да се бориме и да бараме правда. На мирен начин со мирен протест да покажеме дека не можат да не јаваат како магариња и да ни ставаат етикета на '' Трпи и Трај ''. Заедно да си го јачаме критичкиот ум и да покажеме дека не е се во нивни раце и дека ние не зависиме од нив туку тие зависат од нас. Додека се мразиме и делиме ни ги крадат парите и ни го јадат лебот.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Требаше некои работе да се предземев од социјализам... на пример, бесплатно школство, бесплатно здравство и тија ред други работе. Ама пошто овија наши су стара позната лоповска раса (не збору за Македонци, него за Старословени) , ќе га кркамо до даљнег. И још поскупо и покорумпирано ќе биде.