1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Стручно или гимназиско образование

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Jackal, 21 јуни 2012.

1. Fashion.Lover

Fashion.Lover Истакнат Член

Зачленет на:
    19 февруари 2015
    Мислења:
    296
    Допаѓања:
    83
    Јас сум повеќе за гимназиско,зошто горе долу исти се предметите,а и на 14/15 години не можете да се одлучите цврсто што сакате.Плус во трета се делите во смерови.И можете да студирате во странство.Тие се предностите.А во стручните,предност е што можеш да синајдеш работа и без факултет.Јас завршив гимназија и воопшто не се покајав што се запишав гимназија.Кога повторно би се запишувала во средно,повторно би се запишала гимназија.

2. Ѕвездичка

Ѕвездичка Истакнат Член

Зачленет на:
    21 март 2016
    Мислења:
    1,096
    Допаѓања:
    952
    Со гимназиско образование, се добива повеќе општа култура пред се, а стручното е добро доколку некој не сака да се запише на факултет понатаму, зошто може да си работи по струка. Јас учев средно стручно и многу мои соученици сега работат со средното, зошто со виша медицинска школа тешко име да најдат работа.
    Исто сметам дека гимназија е потешко зошто се учи 4 години математика, што мене не ми е јака страна, а во медицинско се учи 2, но се учат сите хемии.
    И при едниот и при другиот избор си има предности и недостатоци, се зависи од тоа колку може да учите и што ви оди најлесно за учење :)

3. Sophiee

Sophiee Нов член

Зачленет на:
    26 ноември 2017
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    2
    Стручно.

На incule му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Makedonec

Makedonec Модератор Член на администрација

Зачленет на:
    15 јуни 2014
    Мислења:
    1,307
    Допаѓања:
    1,073
    Гимназија. После ти се пошироки знаењата. Драго ми е што завршив гимназија, да бев стручно може сега немаше да бидам на факс.

5. incule

incule Истакнат Член

Зачленет на:
    5 јануари 2015
    Мислења:
    610
    Допаѓања:
    94
    Стручно дека е стручно а во гимназиите е потешко

Сподели: