1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од заболекар

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од mAcIkA, 26 јуни 2012.

1. mAcIkA

mAcIkA Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    376
    Допаѓања:
    516
    Сите ние одиме на заболекар..Кој повеке кој помалку..И темава ја отварам затоа што многу ми е страв да одам на забно..Едноставно се убедувам со недели кога ,па како па со кој и никогаш не одам сама(:|..Па да споделиме некое интересно искуство што ни се има случено таму..Јас на пример си го имам стравот уште од мала кога таткоми ме носеше кај неговиот заболекар..Стар и крупен човек и кој стално ме плашеше дека сите заби ке ми паднат ако не одам на забно и како нема да ме боли со машинката и триста глупости..А мене ме боли ме корни(worried)...
    Па ајде пишувајте..дали само јас си го имам стравот или има и други кои што не сакат да го посетуваат тоа ,, страшно ,, место scary_dentist.png

На Aaliyah и Gemini им се допаѓа ова.
  2. Scars

Scars Староседелец

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    2,227
    Допаѓања:
    3,541
    Нема поголем страв од овој ! Правам заби само со анестизија инаку никако ! :frantic

На Luckky и mAcIkA им се допаѓа ова.
  3. Марија

Марија Poétesse

Зачленет на:
    14 април 2012
    Мислења:
    1,145
    Допаѓања:
    2,488
    Не треба да се плашиш. Пред се треба да избереш стоматолог во чие присуство ќе се чувствуваш сигурно и опуштено. Мојот стоматолог делува како еликсир за опуштање, а и ординацијата е секогаш со позитивна атмосфера, музика.. некоја смеа....
    Одам редовно на стоматолог, ама никогаш не и давам да ме допре со таа глупавата машинка пред да ми вбризга анестезија... откако нема ништо да чувствувам што сака нека ми прави, а јас си слушам музика...:cool:

На ScoobyDoo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Мислам дека секој човек има барем малку страв или трема од заболекар. Јас што и да е, само со анестезија правам, иначе ќе станам и ќе си отидам кај друг заболекар кој ќе ми ја испоштува желбата. После инекцијата, ставам слушалките, затворам очи и чекам да ме "разбуди" кога ќе заврши.

5. Trajche

Trajche Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    1,541
    Допаѓања:
    2,554
    Нема, а на кој не му е страв од заболекар, мене ми е проблемот до дека да се решам да отидам до таму. Инаку од болката не се плашам 5 минути е, а си знам дека ќе си немам проблем подолг период. Така да тие 5-10 минути до дека ми го прават забот мислам само на најубавите работи кои ми се случиле и едноставно заборавам на болката :)

6. Kiril

Kiril Активен Член

Зачленет на:
    24 јуни 2012
    Мислења:
    181
    Допаѓања:
    127
    Имам фобија од инјекција( ми се врти кога ке ја видам, а не пак да ја осетам на своја кожа) и во никој случај не практикувам анестезија :S Стоматологот е школски другар на татко ми, сето тоа го знае и цел живот тој ми ги одржува забите без никаков проблем со големо трпение и разбирање, одам на секој 3-4 месеци на преглед и никогаш сум немал проблеми. Е сега болката е малку поголема ама се издржува-трае кратко но е излечено и поправено за најмалку 20 години ако редовно ги мијам и чистам. А со машинката која бучи како формула :) си немам проблем-не ми пречи :)

7. Gemini

Gemini Староседелец

Зачленет на:
    24 мај 2012
    Мислења:
    2,477
    Допаѓања:
    5,079
    Се плашам од машинката ме нервира кога ќе почне да бучи но малце по малце се губи стравот во мене понекогаш практикувам анестезија а понекогаш не и не ме боли, матичната ми е срцка немам зборови од тоа како си ја врши работата и затоа одам сама и порано одев сама немам гајле :biggrin

На Kiril му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Marick14

Marick14 Истакнат Член

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    3,279
    Допаѓања:
    2,353
    Како помал имав страв. И еден ден татко ми ме носи на забар, и ми вика ако не плачеш (кога бев мал, 10 годинки) ти купувам точак. И ете, точак си добив. И од тогаш до сега си одам секој месец на забар, никакви проблеми. 4 операции правев на заби.

9. m.o.p.

m.o.p. Активен Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    348
    Допаѓања:
    221
    Мавам неколку ракии пред да отидам многу ми е страв кога ке ја видам со она што буши еднаш ме бушеше до живец прскаше крв исто како да ми правеше операција на отворено срце

На Just Perfect, mAcIkA и Kiril им се допаѓа ова.
  10. Hkakashi

Hkakashi Староседелец

Зачленет на:
    13 јуни 2012
    Мислења:
    1,543
    Допаѓања:
    1,697
    Како мал имав многу страв од заболекар. Еднаш на таа една млада заболекарка и каснав од прстето, малку младо мевце да пробам :rofl. Сега немам страв, каква анестезија, повеќе ми е страв од анестезија отколку од таа машинката. Ја имам извадено петката, тоа беше мачно, целиот се испотив и беше таму мојата кума и бидејќи не ми беше страв си добим 500 денари :cool:

На Slims му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: