Среќни ли сте?

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Со оглед на тоа што имам се што ми е потребно за нормален живот, ќе кажам дека сум среќна. Сепак, најсреќна би била кога сите луѓе на светот, кои имаат проблеми, би имале барем половина од тоа што го имам јас (ова звучи како реченица кажана од мис на светот, ама така е:giggle ).
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Среќна сум. Имам дом, семејство, здравје - а тоа ме прави среќна!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
Овие денови да, бидејќи сфатив некои работи дека ме прават среќна и дека не може некој случаен минувач во мојот живот да ми ја земе среќата! Значи имам се`што ми е потребно, пред се`семејството и мојата најдобра другарка, топол дом, никогаш не сум гладна.. па зошто не би била среќна? :)
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Среќен сум што сум жив. Сепак има моменти кога сум голем неблагодарник и тажам над искушенијата, наместо да сум среќен што имам можност да ги решам, да ги преминам, некој умирајќи ја нема ни таа можност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri and Prashina

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
А што е всушност среќа? Моментална состојба која е производ на нашите мисли. Среќата не е нешто што се има или добива од некое трето лице. секој од нас е сам одговорен за својата среќа. Ако мислиме дека сме среќни ќе бидеме среќни.. Ако мислиме дека не сме среќни и нема да бидеме среќни. Среќата зависи од нашите мисли.. И да мислам дека сум среќна кога сакам да бидам среќна,и не ми е тешко да бидам среќна...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aquarius

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Понекогаш знам да кажам немам јас среќа, ама кога ќе размислам подобро и те како имам и среќна сум.
Здрава, права, со покрив на глава, никогаш гладна ни жедна...
Ако ги имате овие работи тогаш сте едни од избраните луѓе што се среќни.
А од лошото секогаш има и полошо.
 

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
Ако го почниш денот пресреќен што си се разбудил, останатиот дел да не го зборуваме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina