Среќни и несреќни општества

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
Знам, изборот за или против пишување кое сепак бара посветување би бил тешка одлука :)

А бе, знаеш како. Ја мислам и пишувам оти имам нагон. Истото важи за сите пишувачи. Замисли ваква ситуација. Некој што знае како се прави тоа, да земе се' што сум напишал и да го објави како свое. И, така, овие идеи да стигнат до мозоците на милиони луѓе и да направат масовна реконфигурација на мајндсет.
Дали би бил среќен што моите идеи направиле таков импакт? - Пресреќен. Тоа ми е главната цел.
Дали би ми било криво што никој не знае дека јас сум авторот? Па, веројатно, животиња сум со его. Ама, главната желба ми е исполнета.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
А бе, знаеш како. Ја мислам и пишувам оти имам нагон. Истото важи за сите пишувачи. Замисли ваква ситуација. Некој што знае како се прави тоа, да земе се' што сум напишал и да го објави како свое. И, така, овие идеи да стигнат до мозоците на милиони луѓе и да направат масовна реконфигурација на мајндсет.
Дали би бил среќен што моите идеи направиле таков импакт? - Пресреќен. Тоа ми е главната цел.
Дали би ми било криво што никој не знае дека јас сум авторот? Па, веројатно, животиња сум со его. Ама, главната желба ми е исполнета.

Фино кажано, јас би жртвувал и многу повеќе отколку авторство кога би знаел дека сето тоа би `експлодирало`
И тоа е опција, се надевам дека некако ќе успееш, без разлика на кој начин :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: massimaux

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
Е, па тоа е. Ни самиот не сум убеден дека е вредно толку за да се вложам повеќе.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Е, па тоа е. Ни самиот не сум убеден дека е вредно толку за да се вложам повеќе.

:eek: Не знам што би можело да е повредно, ако се земат во предвид последиците од делувањето на психопатите насекаде, од нашиот секојдневен живот па се до милионите мртви секоја години кои умираат како резултат на нивните дејства...војни, економски кризи, корупции срања како резултат на политичко-економско-религиозните елити, психопатите природно, како мува на гомно се групираат во организации со политичка моќ а преку тоа и економска и религиска...резултатите ги гледаме секој ден.
Сега не сакам ова да звучи како повикување на месијанство или било што ама тие се бројките...

Е сега околу личниот живот тоа е друго прашање, би можело да има широк спектар на последици - од позитивни до кобни, сепак е ризик почнувајќи од најбаналното - посветување време и труд контра секојдневната работа и преживување и сето тоа...

Во секој случај навивам за активна опција :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: massimaux

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
@massimaux не би се согласил дека сме на средина но поблиску до нискиот екстрем како што кажа претходно.Според мене сме апсолутно на самата негативната маргина.Прво ќе почнеме од недемократскиот систем,од тука почнува и корупцијата прво на институциите,како продукт на тоа се јавуваат и лажните корумпирани медиуми,на крај е нормално да се биде корумпиран под соодветна заштита нели.Имаме устав каде што религијата меша прсти.Власта ги контролира извршната и судската власт.Имаме нееднакво општество (ако е прикажано дека сите сме еднакви пред законот)-не сме.По социјалните мрежи се гледа дека пола од популацијата е полуписмена од мало до големо.Судството,просветата и здраството ни се на срамно ниво.Имаме масовно иселување.Имаме најниски примања во Европа а голема инфлација.Имаме сексуална дискриминација на висок степен и отсуство на нивна полициска заштита.Имаме лоша инфраструктура.Имаме дури и корумпирана верска институционалност.Имаме полуписмен кадар на високи функции.Имаме редовни конфликти од различни аспекти.Немаме слобода на говор.Животните не се заштитени и немаат никакви права по устав.30% од македонското малцинство последните 8 години прими бугарска националност.Имаме бела чума.Граѓаните немаат право на чист воздух.Имаме СЕ што е потребно за мизерена и несреќна нација.
За разлика од нас земјите на северозападот од Балканот можат да ни држат лекција за формирање на еден здрав државен систем каде што ќе биде ако не супер,ама барем подносливо да се живее.Да сум куче од државава наша би ја киднал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: massimaux