1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!
 2. Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Спорот кој Грција го има со нашето уставно име!

Дискусија во форумот 'Политика и политички настани' започната од Kisserboy, 2 февруари 2018.

?

Дали би прифатиле промена на уставното име на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО?

 1. Да, би прифатил промена на уставното име

 2. Не, треба да го сочуваме уставното име

Резултатите се видливи откако ќе гласате.
 1. __Fenix__

  __Fenix__ Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,714
  Допаѓања:
  741
  Јас сепак мислам дека Ракометна Република Македонија би било нај идеално ..
  Па дали има здрави лугје во политиката,ај да разберам интереси,пари да се направат,ама да се оспорувас сам себе и да даваш се што некој ќе посака е тогаш треба да се замислиме дали е умешан,а е,некој од надвор..
  Како мозе закон за јазици да се гласа,како може воопшто да се збори на таа тема јас не можам да ги разберам,абе тоа треба одма шпицот и аут..
  Сега е Заев и он е многу дообро свесен што ќе се случи доколку почне нешто такво,а не па да помине,он е свесен и сега НАЈНОВО во исто време кога ќе се гласа законот во собрание одма на плоштадот ќе се урива фонтаната со Александар Македонски за да биде како мачкање очи и да се изгуби фокусот од собранието,ама нормално,не сме ние од Табановце или Зрењанин па Бугарски фори да им поминуваат,ќе видиме на дело што и како,еве од тука повикувам на единство и сето тоа да се спречи..
   
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,334
  Допаѓања:
  3,831
  Прашање до @Makedonec и до @Kisserboy
  Што е тоа македонско, која е таа Македонија, нејзина култура, историја, идентитет, којшто толку горди ве прави?
  Ве молам, сакам податоци, точни извори...
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,703
  Допаѓања:
  5,239
  Како и сите нации/народи/етникуми на светот така и македонците се замислена целина, Немачка пример е еден век помлада од САД а раја си мисли дека Немачка постои од времето на Атлантида :zelen Тоа како држаа а како нација, мех, нешто подолго ама ништо посебно. Многу фантазии, митови, лаги и превари се потребни за да се направи една нација. Понекогаш тие митови и лаги доведуваат до појава на лица со униформи дизајнирани од Хуго Бос и мобилни гасни комори (Фолксваген комбе со црево од ауспухот навнатре)
   
  На Аркантос му/ѝ се допаѓа ова.
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  730
  Допаѓања:
  121
  Ако го смениме името,ќе бараат и друго да смениме
   
 5. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,334
  Допаѓања:
  3,831
  Презимето? :)
   
 6. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  730
  Допаѓања:
  121
  Знамето бојата и сонцето
   
 7. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,460
  Допаѓања:
  1,178
  Што е тоа што тебе горд те прави?  П.с. @pozdrav eden topol види дали можеш да пишуваш во форумов и другите со над 100 мислења??
   
 8. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,334
  Допаѓања:
  3,831
  Како Македонец? Апсолутно ништо.
  Но сакам да знам, обично на сите патриоти им го поставувам истово прашање, и не знаат да ми одговорат.
  Пример, јас се срамам кога ќе видам како од ракав етикетираат некои наши стари дејци како бугарофили, предавници, и слично. Се срамам кога слушам како тој Воинот на коњ на плоштад го нарекуваат Александар Велики, а не знаат ништо за него. Се срамам кога ќе се сетам на нашата срамна историја.
  Во глобала, многу срам имам од овој народ, а не гордост.
   
 9. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,460
  Допаѓања:
  1,178
  Не што те прави горд како Македонец туку во животот што те прави горд?
  Друго прашање што еден Французин го прави горд да е?
   
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,703
  Допаѓања:
  5,239
  Митови и сказни и кај едните и кај другите.
  Ок, рандом француз би можел да се гордее ваљда со висок животен стадард, најдобар здравствен систем во Европа, јака наука, светско кулинарство и винарство, мода, филмои, музики, нешто да се дичи со нуклеарно оружје па јак спорт ова она... но и тоа е патологија доколку рандом французот не е лично инволвиран во наведените ствари и се дичи од далечина со ствари кои ги направиле некои други луѓе кои ги смета за сонародници а кои не ги видел и не сретнал никогаш во животецот...
   

Сподели: