Социјализам или капитализам?

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Тоа е практично невозможно, кога имам родители Југоносталгичари.
Мој личен заклучок е тоа, наспроти ,,убавата,, Југославија за која сум слушнала дома.

Мене, како индивидуална личност, не ми одговара таков систем.
Ич не навлагам колку бил добар со мрзливите, неспособните.... итн.
И јас мразам мрзливи луѓе, но неспособните .. што ти значи тој збор? Сакаш да кажеш дека бил добар спрема инвалидите, ретардираните, болните? Требал да ги убива?!
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
И јас мразам мрзливи луѓе, но неспособните .. што ти значи тој збор? Сакаш да кажеш дека бил добар спрема инвалидите, ретардираните, болните? Требал да ги убива?!
Јок.
Не така неспособни. Неспособни да се фатат за работа, има мрза која ги поминува сите граница.
Во глобала, такви паразити (кои имаат основно образование, а сакаат директорска фотелја) ги има и денес.
Тие се неспособните за работа, зошто мотиката им е тешка, а за друго не ги бива.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Јок.
Не така неспособни. Неспособни да се фатат за работа, има мрза која ги поминува сите граница.
Во глобала, такви паразити (кои имаат основно образование, а сакаат директорска фотелја) ги има и денес.
Тие се неспособните за работа, зошто мотиката им е тешка, а за друго не ги бива.
Точно дека ги има. Ги имало, ги има сега, и ќе ги има за навек, но денеска секој може да биде високо образован .. се е корумпирано, мито се дава и прима насекаде. Имам познаници кои завршија у штип ИТ инжењер (Програмирање) , а незнаат формат на усб флеш драјв да си направат. Оние пак, што се посветиле на тоа и што си ја знаат работата, немаат работа. Затоа ми се свиѓа Титовиот концепт, колку кадри, толку студенти, плус минус нешто, пошто некој нема да заврши.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Точно дека ги има. Ги имало, ги има сега, и ќе ги има за навек, но денеска секој може да биде високо образован .. се е корумпирано, мито се дава и прима насекаде. Имам познаници кои завршија у штип ИТ инжењер (Програмирање) , а незнаат формат на усб флеш драјв да си направат. Оние пак, што се посветиле на тоа и што си ја знаат работата, немаат работа. Затоа ми се свиѓа Титовиот концепт, колку кадри, толку студенти, плус минус нешто, пошто некој нема да заврши.

E другар, тука е разликата. Баш сега ја испраќам другаркава, си направивме муабет за работата во Австрија. Имено, кај нас ИТ инжењер што не знае да форматира УСБ ќе се вработи во државна компанија. Во приватна.... само ако е на татко му.
Кај нив не е така. Кај нив ќе те бива, за да најдеш работа. Ако не те бива, живеј (ако можеш) од социјална помош.
Мора да те бива, ако сакаш да живееш вистински. Ако сакаш откако ќе ги платиш сите сметки, да останат пари за тебе.

Ај замисли, во социјализам, ако си ИТ инжењер, а не те бива, демек нема да те вработат? Па мораат да те вработат. Пак ти е исто гомце. Ние глумиме капитализам, не е ова капитализам.
Расчисти го тоа.

Австрија, Германија, Швајцарија, и сите останати добри ЕУ земји се капиталистички (тука нели, во ,,добри,, не спаѓаат вукојебините како Бугарија и Романија, кои сепак се наши ,,балканци,, ). Тука секој, од најсиромав, до најбогат, не гледа квалитет некаков на створи, туку гледа да дрпне што повеќе може.
Затоа ниту социјализам, ниту капитализам, ниту било што нема да функционира.

И ваша Југославија не пропадна ради национализам. Пропадна ради економската криза која ве гризеше веќе 10 години.
Национализмот е изговор за народот. Но тоа е далеку од вистината.

Да, јас сум за капитализам. Но Шведски, Австриски, Германски капитализам.
Не ова што ние, Србите, Бугарите, Хрватите го глумиме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot and 990Freak

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Дефинитивно си во право во ова. Јас посакувам да се смени нешто. Да запре тоа глумењето. Јас пропуштив 2 понуди за работа во странство, првата беше во Германија, втората во Швајцарија. Разлог: немав бугарски пасош. Зашто не би можеле да идеме да работиме со нашиот? Дефинитивно треба да се мења нешто.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Дефинитивно си во право во ова. Јас посакувам да се смени нешто. Да запре тоа глумењето. Јас пропуштив 2 понуди за работа во странство, првата беше во Германија, втората во Швајцарија. Разлог: немав бугарски пасош. Зашто не би можеле да идеме да работиме со нашиот? Дефинитивно треба да се мења нешто.

Jaс немам, а нема ни да извадам бугарски пасош, па макар умрела за леб. Може со наш пасош, само процедурата на вадење документи е подолга. Имено, ниту со бугарски пасош не смееш подолго од 3 месеци *туристички да останеш во друга ЕУ земја. Секој подолг престој повлекува со себе и - виза. Ако си во ЕУ, и тие мораат.

А да промениме нешто? Е ќе промениме... кога ќе го промениме менталитетот. Не е до власта, не е до опозицијата, до цел Балкан е, такви сме. Грабливци. Погледни ги Грците само, што дека се во ЕУ? Една Германија - ало, Германија во г**на ја одвлекоа. Мислам дека Германицте, кои во суштина се тие кои го имаат последниот збор во државата своја, спремни се моментално да срушат се пред себе, зошто животот балканци им го загорчуваат. Балканци парите им ги земаат. И тоа пари, кои они ги печалат.

Така е со нас. Такви сме. Во душа сме мрзи :) Тебе ти е чудно што таа работи 20 саати. Ќе работи 3-4 месеци така, па ќе оди на одмор на Ибица 15 дена. За тие 15 дена, нема да штеди, ќе троши колку и душа сака. Ние за 3-4 месеци толку работење.... ќе собереме пари за до Грција 10 дена. Освен ако не отидеме во минус или не плаќаме на рати ;)
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Jaс немам, а нема ни да извадам бугарски пасош, па макар умрела за леб. Може со наш пасош, само процедурата на вадење документи е подолга. Имено, ниту со бугарски пасош не смееш подолго од 3 месеци *туристички да останеш во друга ЕУ земја. Секој подолг престој повлекува со себе и - виза. Ако си во ЕУ, и тие мораат.

А да промениме нешто? Е ќе промениме... кога ќе го промениме менталитетот. Не е до власта, не е до опозицијата, до цел Балкан е, такви сме. Грабливци. Погледни ги Грците само, што дека се во ЕУ? Една Германија - ало, Германија во г**на ја одвлекоа. Мислам дека Германицте, кои во суштина се тие кои го имаат последниот збор во државата своја, спремни се моментално да срушат се пред себе, зошто животот балканци им го загорчуваат. Балканци парите им ги земаат. И тоа пари, кои они ги печалат.

Така е со нас. Такви сме. Во душа сме мрзи :) Тебе ти е чудно што таа работи 20 саати. Ќе работи 3-4 месеци така, па ќе оди на одмор на Ибица 15 дена. За тие 15 дена, нема да штеди, ќе троши колку и душа сака. Ние за 3-4 месеци толку работење.... ќе собереме пари за до Грција 10 дена. Освен ако не отидеме во минус или не плаќаме на рати ;)
Епа додека Германците рмбаа, Грците 14 плата зимаа. :) Не е ни чудо што ги јаде рецесија сега. Менталитетот тешко дека ќе се промени, телевизиите им перат мозок на луѓето. А ние овде и по 24 саати да работиме, исти ѓавол би било. Или ќе задоцни платата, или ќе ти плати помалце ... газдине пак ќе си го направат да им одговара на нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Епа додека Германците рмбаа, Грците 14 плата зимаа. :) Не е ни чудо што ги јаде рецесија сега. Менталитетот тешко дека ќе се промени, телевизиите им перат мозок на луѓето. А ние овде и по 24 саати да работиме, исти ѓавол би било. Или ќе задоцни платата, или ќе ти плати помалце ... газдине пак ќе си го направат да им одговара на нив.

А ти што мислиш, ради името не не примаат? Демек, не можат на Грците да им шлапнат една по муцка и да ќутат?!
Се заебаа со Грците и Бугарите. Немаат пари за фрлање и на нас... башка проблеми територијални, Србија, Косово, Македонија. Кој не сака бе вакви какви што сме. Од главата си патиме ;)
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Oчигледно е тоа. Ако не примат у ЕУ, треба и да не издржаваат, у буквална смисла.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Пред 91 имало фирми,секој работел,секој имал пари за одмор,а сега имало шанса за сопствен бизнис народ незадоволен ама кој му е крив коа бил мрзлив и не знаел да се снајде:^) .
Коа некој не бил роден во тоа време или не живеел пред 91 нека седне со повозрасен нека направи муабет,нека му евоцира малце спомени и ќе му стане се јасно што сме биле и каде сме пошле сега,нема потреба од преголема филозофија.
Има од Џорџе еден текст и вика "оне лопуже шта краде туџа кола а не знају азбуку до пола" и една македонска "луѓе без совест тебе ти давааат совет"