Социјализам или капитализам?

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Во Кина не постои плурализам, на државно, регионално и локално ниво нема избори, сета власт е во рацете на КП на НР Кина.
Постоењето на партии кои не учествуваат во парламентарни,претседателски или локални избори е само постоење на хартија, нешто како PR stunt за да може партијата на власт да се фали колку е склона кон демократизирање...
Дури и постоењето на тие минорни партии зависи од тоа дали писмено ја прифаќаат КП како власт. Каков плурализам е тој кога некоја партија потпишува дека нема аспирации кон власта?! Веројатно тие партии се и оформени од КП со PR цел...

http://en.wikipedia.org/wiki/Politics_of_the_People's_Republic_of_China



Јас пак ќе ти кажам дека постојат политички партии. Не постои избори но постои акт со кој се одбира од која партија која област или кинеска провинција ја добива. Да, на национално ниво управува само КПК. Секоја партија носи одредено влијание на политиката и одредени сектори. Бев на едно предавање на факултет кое го имав, имаше преставник од асоцијација за национално демократско издигнување на Кина и професорот одржа добар говор како конструирањето на пазарот во услови на социјализам е токму нивна креација а не на комунистичката партија на Кина. На локално ниво постои партиција но не и на национално.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Јас пак ќе ти кажам дека постојат политички партии. Не постои избори но постои акт со кој се одбира од која партија која област или кинеска провинција ја добива. Да, на национално ниво управува само КПК. Секоја партија носи одредено влијание на политиката и одредени сектори. Бев на едно предавање на факултет кое го имав, имаше преставник од асоцијација за национално демократско издигнување на Кина и професорот одржа добар говор како конструирањето на пазарот во услови на социјализам е токму нивна креација а не на комунистичката партија на Кина. На локално ниво постои партиција но не и на национално.


http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_economic_reform
Да не подлажувал малку професорот? :D
Реформите се започнати после смртта на Мао и внатрепартиската пресметка на клановите за власт.
Победниците на чело со Денг Сиао Пинг го започнале процесот.
Да се тврди дека некаква асоцијација за демократско издигнување имала моќ да го стори тоа е.......китење со туги перја во најмала рака.
Сите тие партии се само за декор. Власта останува во ЦеКа :kafe


Има причина зошто по продавници гледаме мобилни за 20 евра, двд плеери за 25, телевизори за 99 евра и 3 маици за 5 евра.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_economic_reform
Да не подлажувал малку професорот? :D
Реформите се започнати после смртта на Мао и внатрепартиската пресметка на клановите за власт.
Победниците на чело со Денг Сиао Пинг го започнале процесот.
Да се тврди дека некаква асоцијација за демократско издигнување имала моќ да го стори тоа е.......китење со туги перја во најмала рака.
Сите тие партии се само за декор. Власта останува во ЦеКа :kafe


Има причина зошто по продавници гледаме мобилни за 20 евра, двд плеери за 25, телевизори за 99 евра и 3 маици за 5 евра.


Воведувањето на пазарот нема никаква допирна точка со демократското издигнување. И мислам дека не ми го прочита добро коментарот - На локално ниво постои партиција - не на национално. На локално ниво постои партиција додека на национално се струења под јурисдикција на КПК, што подразбира дека функционирањето на пазарот секако го диктира и контролира коунистичката партија но темелите потекнуваат од ,,бранот" на таа партија под контрола на КПК. Инаку википедија не е многу сигурен извор за било каква информација, не за џабе на неа кога ќе отвориш Даме Груев даваше Адолф Хитлер или дека умрела Анџелина Џоли. Не ги сметам информациите за релевантни секогаш. :)