Снаи и свекрви

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Да да не случајно почнам да го исцрпувам затоа паузи да сме правеле :zelen има и такви на оваа планета
заборајв уште нешто :)
следниот пат кога маж ти ќе почни да те чепка :sram ти мило и љубезно речи му - ааа денес прајме пауза, мама рече така треба. :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Blondie

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
ајде ќе се обидам ама како да го игнорирам тоа што сака да го живеам животот она како што ќе ми каже-мене моите родители никогаш не ми кажувале
еве јас и lady_blue како поискусни демек совети делиме...:) ама стварно јас ти велам да не си земаш при срце...еден ден и ние ќе бидеме свекрви иако сега викаме јас нема така да правам којзнае какви ќе бидеме, а и убаво ти кажа и плавата дама треба да си бидеш сојузник...јас сега мојата значи ич не ме замара зашто си најдов начин да си останам мирна и толерантна и да ти кажам искрено од како го сменив односот многу си користам...си одам дома од работа ручекот ме чека на маса, детето погодено, суредено...дури и кафето ме чека на сабајле сварено...така да си одам од работа си ручам си се дотерувам и в град со малото...убавини...така да користи колку што можеш...навистина е тешко сама да ги бркаш сите работи...а свеква ко свекрва...знаеш како велат мајката се сака, свекрвата се почитува :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Кај неа не е секогаш лошо има и полошо:D не,зависи на која нога е станата има и денови кога е супер ама ако се тоа 5 дена следните 50 ќе биде ужас,мене ме нервира највеќе што она сака да правам јас се она како што ќе ми каже кога да станувам кога да легнувам кога да излегувам
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Кај неа не е секогаш лошо има и полошо:D не,зависи на која нога е станата има и денови кога е супер ама ако се тоа 5 дена следните 50 ќе биде ужас,мене ме нервира највеќе што она сака да правам јас се она како што ќе ми каже кога да станувам кога да легнувам кога да излегувам
абе ти кажав, речи му на маж ти еднаш денес нема секс, па ќе видиш како одма ќе ја ѝ објасни на мама да не се меша :D

проштевајте ако малку личи ко да зе заеба*вам (slb_bobo на точно место ја кладов ѕвездата? :rofl)
ама стварно, колку и да ви изгледаат страшни и неподносливи работите, не се такви. а некогаш и „лета магарето? -лета“ е потребно, да не речам неопходно :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo and MoonFairy

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Кај неа не е секогаш лошо има и полошо:D не,зависи на која нога е станата има и денови кога е супер ама ако се тоа 5 дена следните 50 ќе биде ужас,мене ме нервира највеќе што она сака да правам јас се она како што ќе ми каже кога да станувам кога да легнувам кога да излегувам
Речи и:
-одјеби стара.
Ако ти зависи животот од нејзиното станување на правилна нога, подобро ти е да се иселиш од таму.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
абе најлесно е да ѝ речеш одјеби стара.
ама не е тоа поентата.
озбилно сега- мажот, нејзин син, таа го израснала, таа му го дала основното воспитување, таа придонела за тоа каков човек е тој.
а ти него го сакаш, го цениш, ти се допаѓа каква личност е.
епа таа стара, значи сепак нешто од животот разбира.
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Подобро пред свадбата.
Да си го кажеш своето и да си тераш.
После свадбата... можно е и некои работи да се променат.
Се обидов еднаш до сега ама тогаш кога се обидов оваа немаше друго решение па одма се јави на другиот син и ќерка и и ги скара со вереникот мој
Па кажете ми вие каква мајка е таа што ако едното дете се скара со неа она да ги скара меѓусебно сите три?
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Се обидов еднаш до сега ама тогаш кога се обидов оваа немаше друго решение па одма се јави на другиот син и ќерка и и ги скара со вереникот мој
Па кажете ми вие каква мајка е таа што ако едното дете се скара со неа она да ги скара меѓусебно сите три?
Имам слична сорта дома...некогаш не можам да се изначудам што им зборува и што прави со сопствените деца...можда свесно можда несвесно ги прави тие работи не знам уште не сум начисто ама верувај едно знам...таа е таква и крај...таа така функционира цел живот и сега ќе се смени - ни во лудило...така да менувај се ти...ти смени тактика и гледај првенствено да ти биде добро со мажот...да си имаш заеднички јазик со него и да функционирате добро...другите вклучувајќи ја и свекрвица се скроз небитни...