Слободен (бесплатен) софтвер - да или не?

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Слободен софтвер секако (крак за се има :d ) Шала на страна, според мене, тоа што се плаќа е по user friendly, по шарено, по скоцкано и секогаш бара многу повеќе хардвер. За разлика од слободниот софтвер кој работи со помала конфигурација, далеку е од убаво среден интерфејс и слично ама си брка работа и гајле нема. Така да не би платил никогаш за нешто за кое имам алтернатива бесплатна, легална и целосно функционална. Ако стварно треба за работа ми е гајле дали е шарено или има обична бела позадина, битно да ми ја заврши работата.
ПС Важна, no hard feelings :D
 

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
695
93
33
Скопје
Слободен софтвер секако (крак за се има :d ) Шала на страна, според мене, тоа што се плаќа е по user friendly, по шарено, по скоцкано и секогаш бара многу повеќе хардвер. За разлика од слободниот софтвер кој работи со помала конфигурација, далеку е од убаво среден интерфејс и слично ама си брка работа и гајле нема. Така да не би платил никогаш за нешто за кое имам алтернатива бесплатна, легална и целосно функционална. Ако стварно треба за работа ми е гајле дали е шарено или има обична бела позадина, битно да ми ја заврши работата.
ПС Важна, no hard feelings :D
Само дискутираме :)
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Некогаш подобра е бесплатната верзија отколку таа што се плаќа..ако е бесплатна ја земам, ако не не.. На пример ако е антивирус некој а го нема бесплатно не го спуштам, ќе го купам од продавница... xD
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
па еве јас не работам во фотошоп ама сакам да се пробам , можи ке ме биди од кај да знам а можи ке бидам дрво.. и сега ако платам 100 долари за џабе тогаш шо прам ...
Имаш пробни временски периоди на свак програм. Trial. Спушти, пробај, ако те бива плати лиценцу, ако не избриши и сви среќни и задовољни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The High Commander

Snow

Староседелец
29 април 2012
677
440
1,073
Марс
Зависи за што.
На пр. пребарувач да се плаќа тоа е веќе ШИТ.
А на пр. за Антивирус и сл. тоа веќе е нормално.
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Јас го ценам слободниот софтвер, има доста добри решенија во моментов кои се алтернативи на програмите од истиот тип. Да ја земеме за пример GIMP која доста добро му парира на Photoshop, сепак не е толку усовршена, мислам дека во наредните верзии ќе биде подобра. Исто станува збор и за бесплатните антивируси како Avira, avast!, Security Essentials кои нудат солидна заштита иако имаат и свои платени верзии (зборам за Avira и Avast). Бесплатните оперативни системи како на пример Ubuntu го достигнаа својот врв во последните верзии, од аспект на функционалност, стабилност, брзина и секако одличен и пријателски изглед на корисничкиот интерфејс. Ми се допаѓа насоката во која се придвижува бесплатниот софтвер и се надевам дека и во Македонија ќе биде користен се повеќе.
 

dejan_str

Полноправен Член
22 јануари 2013
35
14
8
41
Зависи за кој софтвер се работи и за каква намена,за нормал на употреба доволен е и бесплатниот софтвер но за ПРО тешко дека некој бесплатен софтвер ке ти заврши работа,да речиме за едитирање на слики,3д анимации..итн
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jackal