Синестезија

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Синестезија или "обединување на сетилата" е феномен кој се доживува од страна на одредени луѓе и се подразбира поврзување на различни сензорни модалитети. На пример, звуците можат да се согледаат со визуелни дразби како што се бои и облици. Може и обратно, визуелните или акустичните стимули да предизвикаат мирисни дразби. Постојат луѓе, кај кои зборот има одреден вкус. Најчестата форма на синестезија е графемата во боја, односно кога секоја буква или бројка има одредена боја?

Дали вие имате синестезија?

Sinestezija_primjer.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Јас имам поинаква форма на синестезија... секое име ми претставува различна боја... Имам размислувано за оваа работа повеќе пати, и кога разговарам за ова со некого ми велат дека се глупирам... Стварно глупо делува.
Кога некое име ќе се спомене ме асоцира на одредена боја...
На пр... Билјана е црвено, Марија е зелено, Александра е сино... итн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka

Fifi

Полноправен Член
15 февруари 2012
30
40
18
31
До пред некое време не знаев за оваа појава..но гледав едно филмче каде детално беа опишани разните видови на синестезија преку луѓе кои ги имаат. Мене лично најмногу впечаток ми остави синестезијата кога луѓето гледајќи одредени предмети чувствуваат одреден вкус во устата што во исто време е и доста тешко затоа што многу пати се случува мешање на вкусовите.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Го имам искусено како 3 годишно дете ова во вид на слух. Постојат комбинации на ноти кои предизвикуваат еден вид на вкусови кога ќе ги чујам. Рецимо До и Ми предизвикуваат смиреност и благост додека Ми и Фа тежок конфликт и горкост. За комбинации на акорди не зборувам пошто има стварно многу. Но
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јас покрај бројките и буквите што ги гледам во одредени бои, па дури и ми се наредени на одреден начин, исто така, годината ја гледам како круг. Односно месеците ми се наместени во круг, и зимата ми е многу краток дел на горниот дел од кругот, па надесно пролетта, најдоле летото најиздолжено и налево есента.
 

marjan

Истакнат Член
13 февруари 2012
489
657
93
Bitol, Bitola, Macedonia
еее тука не знам дали спага ова со ке го казам али ако има несто исправете ме на пример јас ако запознаам некој или некого на прво впецаток ми остава неговиот глас,и понекогас колку и да се труди да имаме какво била комуникација едноставно не мозам да го слусам и обратно :unsure едноставно по гласот знам со кој сум на иста фрекфенција :unsure
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас кога слушам музика или свирам обично ко да гледам филм во себе, кога читам ми е ко да слушам некој како ми го раскажува тоа што јас го читам и гледам броеви во одредени бои.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
И јас го имам тоа со читањето. Можам да го почувствувам гласот на нараторот кога читам книга. Тоа што го читам можам да замислам како да ми го раскажува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Како некои луѓе со синестезија ги гледаат бројките:

synesthesia.jpg

Јас поинаку ги гледам, повеќе како поле со една боја, ретко со повеќе. Исто така, ми се наредени хоризонтално во ред, но како бран, искривена линија.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Како некои луѓе со синестезија ги гледаат бројките:

Јас поинаку ги гледам, повеќе како поле со една боја, ретко со повеќе. Исто така, ми се наредени хоризонтално во ред, но како бран, искривена линија.

Toa е кај секого различно. Имам правено споредба со уште неколку кои имаат синестезија во најразлични форми и кај сите ни беше различно.