Секти (генерална дискусија)

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Е сега, дали е сектата илегална, јас сметам дека не, воопшто, бидејќи има такви мали организации кој шират и мирољубиви пораки и делат книгички со позитивни пишании. :rofl
За православната христијанска црква - сите се секти на пример! Не знам што велат за католиците - сигурно и тие се секта.

Во Р.М. има купишта христијански цркви - разно разни и сите се секти во споредба со православната или во однос на католичката!
На пример овие се легални, регистрирани и све остало и шират љубов, христијанство, вера итн итн но се секта во очите на православните христијани аи во очите на католиците!
И сега што правиме?
Доста со тие црни ружи и читање таблоиди!

Кога некој зборува како ова или она е секта - дали може другите да го гледаат како религиозен фанатик? :)
НЕ ПОСТОИ СЕКТА НАДВОР ОД РЕЛИГИЈАТА ОД КОЈА ПОТЕКНУВААТ! Нели? :)
 

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
За православната христијанска црква - сите се секти на пример! Не знам што велат за католиците - сигурно и тие се секта.

Во Р.М. има купишта христијански цркви - разно разни и сите се секти во споредба со православната или во однос на католичката!
На пример овие се легални, регистрирани и све остало и шират љубов, христијанство, вера итн итн но се секта во очите на православните христијани аи во очите на католиците!
И сега што правиме?
Доста со тие црни ружи и читање таблоиди!

Кога некој зборува како ова или она е секта - дали може другите да го гледаат како религиозен фанатик? :)
НЕ ПОСТОИ СЕКТА НАДВОР ОД РЕЛИГИЈАТА ОД КОЈА ПОТЕКНУВААТ! Нели? :)


Јас знам дека во Македонија има православна црква, но дали и верници... освен монасите на пример, што чисто се сомневам... дали цел ден седат и веруваат или летаат шатчиња врзани за конче за нозете.
Посебен впечаток ми има оставено пра-христијанското здружение, што нивното учење ме потсеќа на Гностицизам. Мене секташтвото лично ми изгледа на, придобивање на луѓе... пример во Македонија има стотина такви здруженија со по еден " водич " кој убедува дека баш тоа учење е ВИСТИНСКОТО УЧЕЊЕ... и дека се друго е лага и зло итн, итн. Па дури и муслиманите, нели беа поделени на Сунити и Шиити мислам... и они имаат уште десетина секташки поделби, не зборам за радикалистите туку некој си сосема други Исламски Секти. Јас лично кога ќе остарам ќе бидам Шинтоист или Будист во Тибет во портокалова облека ќе медитирам на зајдисонце од некој храм изграден во 16ти век и ќе си ги масирам чакрите со тренирање на Шаолин техники. :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Abraxas Хептаграм познавате некои секти во Мк ? Имате слушнато за тоа,пошто гледам имате големо познавање од се па можда заете и за сектите?! :^)

Напишав веќе - за сектите најмногу знаат православната црква во Р.М. и католичката!
Ако отидете на премин порталот - ќе видите дека многу философии и учења за нив се секти, дело на ѓаволот итн итн. Само тие се вистината... нормално нели.

Зарем религиите не го зборуваат истото, за вистината, патот, спасот, вистинскиот бог итн итн што е причина за сите други да велат дека се секти?
Има една поговорка која вели дека: во вистинската религија не постојат секти. Лудо би било да го колнеш божественото кои едни го знаат како Исус, други како Озирис, трети како Пан! Незнаењето води до поделба и распад! Јалова борба е тоа...

Лудо би било една религија сама да прогласува секти кои произлегуваат од неа - се доведува во положба да се посомнева човек дали е вистинска религија штом раѓа секти и разни надополнувања на нејзините учења и пракси.

А во врска со верниците... јас не познавам лично православен христијанин кој што кога оди на Василица во црква го знае ритуалот што се изведува (литургија на христијански). Стои и гледа... не знае зошто се носи сонце, зошто се шета во храмот пред дверите... Стои и се поклонува!
Не знам зошто не знаат и не сакаат да научат кога веќе велат дека се припадници на една религија! Религијата не е само верување - мора да се знае максимално до самата срж. Нели :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Како што реков на СДК, секта е религија со недоволно членови за да биде сметана за религија. Христијанството на пример, има околу 40 илјади различни деноминации. Исламот има многу помалку зошто они немаат гајле, сечат глави без пардон.

Секташ е пејоративен термин со кој се етикетираат оние кои припаѓаат во некоја деноминација со малку поразлични верувања од таа на мнозинството. Еден од начините преку кој си ја задржуваат моќта е измислување прикаски за наводни секташки самоубиства и сатански ритуали, односно демонизирање на самите секти ("Не забегувај синко во секти"). Секоја религија започнала како секта, се додека не со здобила со доволен број припадници за да стане мејнстрим религија (верски хипстеризам). Од аспект на православието, протестантите се секташи, од аспект на католицизмот, православните се секташи.

Комедии...


Исламот има неколку стотици деноминации, но очигледно најголемите две се на ратна нога веќе 1300 години, до ден денес тоа непријателство и закрвеност не попушта. Иран вс. Сауди Арабиа. Интересно, до 1979 и шиитската малоумна револуција во Иран - Иранската и еврејската држава биле `гас и гаќи`, sort of speak...:)

А за сективе....не се баш измислени тие секташки убиства и сатански ритуали, сети се само на Џим Џонс и забавата со цијанид и сокче за растварање (body count 939) или случајот во Русија пред две три години кога сатанисти садистички искасапија неколку жртви со по 666 удари со нож....

Инаку во РМ има стагнација на секташките активности, ако не се Јеховините сведоци и Адвентистите скроз ќе замре. На религиската сцена нема свежа крв (pun intended), нема нови струења или барем увоз од иноземство. Not! :) Последната деценија се појавија сунитски секти, вахабии, селафисти и сличен гној кои финансирани од С.Арабија со терор, насилно се вгнездија во ИВЗ и покрај предупредувањата на оџите. Државата реши да не превзема ништо. Сосема случајно...Па ете кулминацијата наводно беше со масакрот на децата кај езерото.

Кај рисјанските секти има пад, особено после жестоката реакција кон една православна секта (Вранишковски) и онаа во оној градот наречен Прилеп или Припел or so....вистинската православно католичка црква...

На маргините на секташките дешавки и ивенти има неформални кругови на луѓе кои се собираат ради ритуали по станови и подруми, њу ејџери, илегала... и разни редови кои се појавија за време транзицијата па сега нешто као кризи на идентитет имаат....ама тоа веќе и не е религиска ствар, borderline е некако...

Искрено се надевам дека Јеховистите и Адвентистите нема да останат сами на сцената и ќе се испилат нови секти кои барем за малку ќе ја разбијат двојната монополска позиција на МПЦ и ИВЗ.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: steppenwolf

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Мене една другарка ми казуваше за некое девојце од Негорино или Велес мислам била, се зачленила во некоја секта и никако не мозела да излезит од сектата, незнам како и наредиле да се завитка во кебе и да сконе од тераса или цело семејство ке и го убиеле....Колку морничавоо :ladno
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Мене една другарка ми казуваше за некое девојце од Негорино или Велес мислам била, се зачленила во некоја секта и никако не мозела да излезит од сектата, незнам како и наредиле да се завитка во кебе и да сконе од тераса или цело семејство ке и го убиеле....Колку морничавоо :ladno

Kолку годинини има?Како така се зачленила?

И да како што кажа DarkPassenger секташите најчесто успеваат да манипулираат со лабилни луѓе кои на крај завршуваат трагично.

Многуу одмна како помала во Србија гледав една емислија посветена на сектите.Имаше разни имиња едно од нив ми остана во сеќаваќе а кое parvati веќе го спома а тоа е Црна ружа.
За таа секта еве малку повеќе
sekta.pngsekta 2.pngsekta3.pngs4.png
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Abraxas Хептаграм познавате некои секти во Мк ? Имате слушнато за тоа,пошто гледам имате големо познавање од се па можда заете и за сектите?! :^)
Ако го земеме потеклото на зборот секта, ќе видиме дека зборот се однесува на религиозна група која се одделила од некоја постоечка и е сметана за еретичка од матичната група:
A group of people with somewhat different religious beliefs (typically regarded as heretical) from those of a larger group to which they belong.
Во оваа дефиниција спаѓаат барем две од трите најголеми монотеистички религии - христијанството и исламот, бидејќи и двете своето потекло го гледаат во Јудеизмот, а Јудеизмот и двете не ги признава и ги смета за лажни.

Што се однесува до приказните за црна ружа и слични на нив, мое мислење е дека се начин жолтиот печат да дојде до толку посакуваното внимание и читаност.
Пред некој месец такви таблоиди извадија приказна и за нашиот Ред - О.Т.О дека сме биле секта која правела оргии на гробишта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Harmonija

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Ако го земеме потеклото на зборот секта, ќе видиме дека зборот се однесува на религиозна група која се одделила од некоја постоечка и е сметана за еретичка од матичната група:
A group of people with somewhat different religious beliefs (typically regarded as heretical) from those of a larger group to which they belong.
Во оваа дефиниција спаѓаат барем две од трите најголеми монотеистички религии - христијанството и исламот, бидејќи и двете своето потекло го гледаат во Јудеизмот, а Јудеизмот и двете не ги признава и ги смета за лажни.

Што се однесува до приказните за црна ружа и слични на нив, мое мислење е дека се начин жолтиот печат да дојде до толку посакуваното внимание и читаност.
Пред некој месец такви таблоиди извадија приказна и за нашиот Ред - О.Т.О дека сме биле секта која правела оргии на гробишта.

Да секако,медиумите и жолтиот печат сакаат внимание а вистината ја занемаруваме или ја сокриваме,многуте убиства и саможртвувања се случајни,волја им било :^) Фактиите не важат ,луѓето си измислуваат ...да сигурно :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_-

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Kолку годинини има?Како така се зачленила?

И да како што кажа DarkPassenger секташите најчесто успеваат да манипулираат со лабилни луѓе кои на крај завршуваат трагично.

Многуу одмна како помала во Србија гледав една емислија посветена на сектите.Имаше разни имиња едно од нив ми остана во сеќаваќе а кое parvati веќе го спома а тоа е Црна ружа.
За таа секта еве малку повеќе
Отвори ја прикачената датотека 17425Отвори ја прикачената датотека 17426Отвори ја прикачената датотека 17427Отвори ја прикачената датотека 17428

Па била млада некаде 16 години
А како се зачлеила незнам... ама како со ми кажаја имат на нет страница од сите секти и ако влезете во страната не некоја секта вие веке сте член на таа секта и никако не мојш да излезиш знаат кој си како си, и завршува трагично. А знам дека постојат повеке секти од Македонија.
А и имам слушнато на вести што исчезнуваат, самоубиваат луге мислам дека се од сективе ама не казууваат бидејќи ке бидат убиени ако казат...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider